Hospoda U Mikuláška

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Interiér hospody U Mikuláška s jedním ze dvou stálých hostů

Hospoda U Mikuláška je významný brněnský odpolední podnik, kulturní centrum, časová kapsle a útočiště mužů s mentálním věkem 70+. Zhruba od roku 1904 vnějšího času (všimněte si, že to není prvočíslo, ale je přesně uprostřed mezi prvočísly 1901 a 1907) se nachází na rohu ulic Elgartovy a Nováčkovy v Husovicích.

Historie[edit | edit source]

Mikulášek je na první pohled lokál s dlouhou a bohatou historií. Legenda praví, že jeho název odkazuje na návštěvu svatého Mikuláše okolo roku 325. Právě zde se měl udát zázrak, kdy sv. Mikuláš vzkřísil tři malé děti, které zlý hostinský zavraždil a uložil nasolené do sudů. Vědecký tým Necyklopedie podrobil tuto zkazku kritickému zkoumání a usoudil, že je to blbost. Pověst má totiž původ na Českopedii. Závěrem expertizy bylo, že hospoda pravděpodobně dostala jméno po svém prvorepublikovém majiteli. Identita pana Mikuláška zůstává neznámá. Muselo se nicméně jednat o významnou osobnost, jak ukazuje následující seznam míst ve své době pojmenovaných na jeho počest:

Málo pravděpodobná podoba pana Mikuláška s chotí
  • Mikuláškovo náměstí, Brno (49°10'14.351"N, 16°33'58.667"E)
  • Mikulášské náměstí, Znojmo (48°51'16.236"N, 16°2'47.189"E)
  • ulice Mikuláškova, Třebíč (49°13'16.453"N, 15°53'32.848"E)
  • Mikulášovice, okres Děčín (50°57'48.144"N, 14°21'46.073"E)

Jak dokazují historické nástěnné malby v sále, podnik se nejprve nazýval vinárnou. Z toho jasně vyplývá, že pod budovou se nachází nyní již nevyužívané vinné sklepy. A kde jsou sklepy, tam je poklad. Na existenci pokladu lze usuzovat i z jiných nepřímých důkazů, jak bude podrobněji rozebráno níže. Ve vinárně dělal tržbu básník František Halas, který bydlel naproti. Svoje dojmy z návštěv vinárny zachytil v básni Listopad:


"Stříbrný nůž na brusu tmy

hrozny hvězd cukernatí

měsíci Háfizi opilý

víno smrti kvasí"


Nedobré kvasící víno, o kterém F. Halas píše, mohlo způsobit přerod vinárny v hospodu. Výčep piva funguje do dnešních dní, za komunistů pod názvem Blaník, nyní jako Restaurace Mikulášek, vulgo U Mikulca.

Anomálie[edit | edit source]

Jeden z možných výsledků nekontrolované anihilace hospod.

Mikulášek netouží po publicitě. Klidně si funguje na brněnské periferii ve stínu světově proslulé hospody U Pavouka (která mimochodem od roku 2021 navenek ze zřejmých důvodů ukončila hostinskou a šalinkartářskou činnost, aby se vyhnula placení daní z použitých dámských vložek). To však neznamená, že je toto místo méně zajímavé.

Časoprostorová porucha[edit | edit source]

U Mikuláška je lokalizována významná porucha časoprostoru. Hosté zde mohou pozorovat jevy tak paradoxní, že z nich samotnému Albertu Einsteinovi vstávaly vlasy na hlavě. Předně je hospoda mnohem větší uvnitř, než zvenku. Vstupní dveře pak oddělují dva světy - vnitřní a vnější, přičemž vnitřní za vnějším zaostává na časové ose o třicet let (co se inflace týče, bohužel jen o pět). Vlnová funkce vnitřku hospody interferuje i na mnoha náhodných místech v Husovicích a způsobuje lokální časové odchylky v řádu minut až let, kterýžto jev je obecně nazýván Husovický čas. Zmíněná pozorování přivedla Alberta Einsteina ke konceptu relativity času a prostoru a podala základ ke speciální teorii relativity, publikované roku 1905, právě rok po otevření husovické vinárny.

Nejlevnější plzeň v Brně[edit | edit source]

Okolo roku 2021 byl Mikulášek znám jako hospoda s nejlevnější plzní v Brně. Později však byl nucen navzdory všelidovým protestům popustit uzdu inflaci a o své prvenství přišel. Radnice Brna-severu přesto slíbila umístit na fasádu svého reprezentanta pamětní desku, upomínající na toto skutečnost. V současné době probíhá studie proveditelnosti, dokončení stavby se odhaduje na rok 2135. Návštěvníkovi neznalému historie bude záhadou, jakým způsobem mohl Mikulášek své dumpingové ceny byť jen přechodně udržet. Podnik se totiž na první pohled nejeví jako zrovna výnosný. Odpoledne sedí v hospodě obvykle jen pár štamgastů s průměrným věkem 80 let. Po příchodu dvou studentů z protějšího gymnázia na jedno poklesne věkový průměr na 49. Vysvětlení nutno hledat ve výše zmiňovaném sklepení, odkud majitel vždy na Velký pátek vybere právě tolik zlata, aby udržel hospodu ještě jeden rok nad vodou. Zajímavým tématem pro diplomovou práci z kvantové fyziky by mohl být pokus o vyhledání hospody s nejlevnějším brnem v Plzni. Pokud by taková byla nalezena, jednalo by se o Mikuláškovu antičástici a po dostatečném přiblížení obou hospod by došlo k anihilaci a uvolnění množství energie podle vzorce:

E = mc2

Lze ukázat, že jediný sud Starobrna, anihilující s jediným sudem plzně, může teoreticky uvolnit tolik energie, že energetická krize bude s přehledem zažehnána.

Slavní hosté[edit | edit source]

Obecně lze říci, že k Mikuláškovi se chodí na jedno předtím, než se vyrazí na tah do Štatlu. Všichni hosté, kteří navštívili hospodu U Pavouka, ergo navštívili i Mikuláška.

  • Jára Cimrman - když putoval po staré tišnovské dráze, vedoucí původně asi 300 m za hospodou, jako kočovný dentista, stavil se tu na dvojku červeného. Když odcházel po hodině vnitřního času a pěti hodinách času vnějšího (zase ta anomálie), prorokoval před vraty: "Vidím Brno veliké, jehož sláva hvězd se dotýká!" Jeho vize Velkého Brna byla naplněna roku 1919.
  • Václav Klaus a Vladimír Mečiar - odcházejíce od Mikuláška na hlavní nádraží, dokázali dojít pouze k vile Tugendhat. Aby logicky vysvětlili, co tam dělají, rozdělili republiku.
  • Chuck Norris - dokázal se usadit do zadní části sálu, přestože tam byla rezervace.
  • Pan řídící učitel Chuchvalec - tento tehdejší ředitel nedaleké měšťanské školy si u Mikuláška ze stojanu vypůjčil Národní politiku a zaujal ho inzerát prodejce psů a koček Jos. Švejka. Jak to dopadlo, říká paní Müllerová:

"Se mnou také dělali výslech, kdo k nám chodí, jestli nedostáváme nějaké peníze z ciziny, a potom dělali narážky, že jsem hloupá, když jsem jim řekla, že peníze z ciziny chodějí jen zřídka, posledně od toho pana řídícího z Brna ta záloha šedesát korun na angorskou kočku, kterou jste inzeroval v Národní politice a místo který jste mu poslal v bedničce od datlí to slepé štěňátko foxteriéra."

  • Miloš Zeman - rozlévají tam becherovku, takže tam určitě byl.
  • Aštar Šeran - je natolik vznešenou duchovní bytostí, že by se k návštěvě hospody U pavouka nesnížil. K návštěvě hospody U Mikuláška však ano.
1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno