Gambrihnus

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Gambrinus.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Jakékoliv heslo na téma Gambrihnus byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png
Ilustrační foto.

V pivovaru Plzeňský Pazdroj a.s. se vyrábějí dva druhy piva: Pilsner Urquell a Gambrihnus. Protože plzeňský pivovar je plný protikladů a omylů, bývá první pivní značka právem řazena mezi nejlepší piva světa, druhá pak mezi nejhorší piva světa (rovněž právem).

Zvídavý alkoholik si jistě položí otázku, proč tomu tak je. Odpověď se skrývá ve dvou slovech, která tak miluje Strana zelených: obnovitelnost a recyklace.

Omyl první[edit | edit source]

Už vznik Plzeňského Pazdroje je spojen s omylem. Bavorský sládek Josef Groll, chtěje v roce 1842 uvařit pivo bavorského typu (das Bier), technologicky pochybil, das Bier se nepovedlo. Nicméně opilci v blízkých hospodách byli nadmíru spokojeni. Nová pivní značka byla na světě.

Levné pivo[edit | edit source]

Spokojený konzument.

Jestliže se pivovar chlubí pivem, které zná celý pivní svět, nemůže ho jen tak prodávat běžným opilcům, fotbalovým fanouškům, bezdomovcům a příjemcům sociálních dávek. Poškozovalo by to značku. Tyto konzumenty nezajímá vyvážená chuť a říz, zajímá je jen cena a obsah alkoholu. Pivovar se nechtěl připravit o tak významný segment trhu a tak vzniklo pivo Gambrihnus.

Omyl druhý[edit | edit source]

Příloha laboratorního protokolu: Fotografie vzorku č. 13

Všichni zaměstnanci plzeňského pivovaru pijí v pracovní době i mimo ni výhradně ležák Pilsner Urquell, to je dobře známý fakt. Výjimkou není ani vrchní sládek pivovaru, který má přístup přímo k ležáckým sudům. Také on za úplňku v pondělí 20. března roku 2000 maličko přebral. Při následné kontrole podnikové laboratoře nevydržel přetlak v měchýři a ulevil si do prázdné kádinky číslo 13.

Výňatek z laboratorního protokolu ze dne 21. 3. 2000:

Vzorek č. 13:

Celá věc se provalila až po vystřízlivění sládka. Vrátil se druhý den do laboratoře, aby vylil kompromitující obsah kádinky č. 13. Pozdě. V té době už znali výsledky analýzy ekonomové pivovaru.

Inovace výroby[edit | edit source]

Do těchto nádrží jsou svedena potrubí z pisoárů.

Rozhodnutí ekonomů bylo rychlé a nekompromisní. Trubky ze všech pisoárů v pivovaru byly svedeny rovnou do gambrihnusných ležáckých sudů. Jedinou výjimkou zůstal ředitelský pisoár, záliba ředitele v pití kávy by mohla ohrozit pěnivost a chuťovou stálost skvělého lidového piva Gambrihnus.

1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno