Ostravar

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pivo Ostravar

Ostravar je moravsko-slezské národní pivo příznivců FC Baník Ostrava. Je prokazatelně návykové a silně halucinogenní. V současné době je vyráběno podle pražské receptury.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostravský pivovar má dlouletou tradici. První písemná zmínka pochází již z doby panování Karla IV. Pivovar ale zpopularizoval až Petr Bezruč, který ve své básni Maryčka Magdonova připomíná smrt jejího otce po použití značného množství ostravského piva. V Ostravě bylo postupně několik pivovarů, ale ty se díky poddolování propadaly do země. Novodobý pivovar byl na konci 2. světové války poškozen bombardováním sovětskou šalinokoptérou. Po válce byl opraven a byly postaveny nové budovy, které navrhli sovětští architekti, jenž mimochodem projektovali i světoznámý hotel Komsomol v Moskvě. V roce 1990 dostal pivovar svůj současný název Ostravar. K největší změně došlo v roce 1997, kdy pivovar Staropramen hledal na Moravě výrobce stejných patoků, jaké vařil on sám. Díky tomu, že Ostravar v té době používal srovnatelné suroviny, Staropramen ho odkoupil. Později se k této skupině přidal i pražský výrobce piva pro nižší sociální skupiny Braník. Všechny tyto pivovary později odkoupila americká společnost USPatokBier.

Receptura piva Ostravar[editovat | editovat zdroj]

Pivo Bazal - večer chutná, ráno pomáhá

Původní receptura ostravského piva se ztratila v době druhé světové hádky, kdy byla severní Morava obsazena Polskem. Spekuluje se, že podle této receptury se po válce začalo vařit univerzální polské pivo. Po velkém privatizačním puči začal Ostravar vyrábět pivo z vápence. Ten se do Ostravy dováží vysokorychlostní rakousko-uherskou železnicí z Moravského krachu. Stejně jako Staropramen užívá i Ostravar k výrobě piva černý bez.

Baník pyčo[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o ostravský slogan, jehož název pochází z piva Ostravar. To začalo vařit pivo Baník, které se mělo půvoně jmenovat “Baník pivko.“ Když ostravští chachaři při první ochutnávce požili větší množství tohoto moku, komentovali to jako „Baník pyčo.“ Jiná verze však hovoří o tom, že tento slogan vznikl v Práglu na Spartě, kde prodávali pivo Braník, po jehož použití Ostraváci vykřikovali „Braník pyčo.“ Po vystřízlivění pak vypustili písmeno „r.“

Citát[editovat | editovat zdroj]

„Takové hnusné pivo nemáme ani na Slovensku.“ Anonymní Slovák

1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno