Bez

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Eliška Bučková nahoře i dole bez
Sluší jí to.
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Bez na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Eden Mor nahoře bez

Bez, botanicky bez černý, latinsky mínus negrus, anglicky without black, je rostlina příbuzná s chmelem, její listy jsou však podobné listům marihuany.

Popis[edit]

Je to keř, na kterém rostou nejprve bílé květy a posléze černé bobule, tzv. bezinky. Podle Českopedie je bez jedovatou rostlinou, což je, mírně řečeno, nesmysl, neboť bezové květy i plody pojídají už mnohé generace a ještě nikdo si nestěžoval, že by potom zemřel. Naopak se dokonce užívá i k léčení všemožných neduhů.

Využití[edit]

Keř, případně strom se používá k práci. Zbavit se té svině je vážně fuška. Je lepší se s jeho přítomností smířit a pak plní funkci okrasnou.

Bezová šťáva či bezová povidla mohou mít halucinogenní a afrodiziakální účinky. Bylo zjištěno, že bez černý působí obzvláště na muže. Vliv na erekci je zjevný, zatímco účinek na ženský orgasmus (stejně jako samotnou jeho existenci) se nepodařilo spolehlivě prokázat. Mýtu se všach chopil pornografický průmysl, takže mnohé modelky užívají bez jako součást svého oblečení, aby zvýšily svou atraktivitu, čili přitažlivost, což prokázaly sociologické průzkumy. Nejrozšířenější je tzv. nahoře bez, pro zvýšení účinku na muže však existuje i varianta nahoře i dole bez.

Nesporné léčivé účinky jsou zejména v oblasti léčby zácpy. Z blíže neobjasněných důvodů Ministerstvo pozemní a podzemní dopravy nepoužívá bez k uvolňování zácep na D1, přestože by to bylo zapotřebí.


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKlementýnkaKokoticeKonopí setéLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí