Čaj

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Odpolední čaj.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Rozsypaný čaj inspiroval tvůrce čínského, japonského i indického písma.

Čaj – 茶 – je opojný halucinogenní nápoj vyráběný z vývaru čajovníku čínského (Thea sinensis), což je rostlina podobná marihuaně. Účinná látka se nazývá thein (skutečnost, že thein = kofein je přísně střeženým čínským státním tajemstvím). Odborníci, obchodníci čajem a provozovatelé čajoven rozlišují mnoho druhů čajů podle jejich vlastností a země původu.

„Nejsmutnější na čaji je, že to byl původně docela dobrý nápoj. Byli to Britové, kdo čaj všeobecně rozšířili všude tam, kde se, třeba i jen na chvíli, usídlili. Jenomže Britové, vědomi si všech křivd, kterých se coby koloniální mocnost dopustili, rozhodli se dobrovolně se za tyto křivdy kát. Součástí onoho pokání bylo bolestné rozhodnutí trvale si odepřít rozkoš, kterou popíjení dobrého voňavého čaje skýtá.
A tak dalo několik významných britských vědeckých kapacit hlavy dohromady a podniklo řadu složitých biochemických pokusů, jak čaj dočista zkazit. Prohlásili pak, že kýženého výsledku dosáhneme právě tehdy, kdy do něj přilijeme trochu studeného mléka. Jakmile tak byl osvěžující aromatický orientální nápoj přeměněn v jakési šedavě kalné kloktadlo bez chuti a bez zápachu, stal se z něj rázem národní nápoj celého Spojeného Království, aby tak konzumací této břečky mohli konat své nekonečné pokání. Se značnou dávkou drzosti však i nadále nazývají tuto nechutnost zvučným názvem čaj.“

- George Mikes, How to be an Alien and How to be Inimitable, Andre Deutsch, London, 1960

Dělení podle původu[editovat | editovat zdroj]

Japonský čaj
Např. sencha či hochicha. Japonské čaje se vyznačují hlavně svojí cenou, což je pochopitelné vzhledem k ekonomické vyspělosti Japonska. Větší konzumace japonského čaje se může projevit šintoismem. Specialisté si cení mimořádně kvalitní úrody senchy ročníku 2011 z okolí Fukušimy.
Taiwanský čaj
Čaj lahodné antikomunistické chuti.
Čínský čaj
Známá je například odrůda čínský rudý Tchien-an-men. Po jeho konzumaci vidíte rudě. Viz také článek Čínské výrobky.
Tibetský čaj
Viz článek Lidská práva v Tibetu. Jediný čaj, co není nemastný neslaný.
Mongolský čaj
Mongolský čaj je velmi specifický. Je to velmi intenzivně osolený čajový vývar v jačím mléce, do kterého je ještě přidáno máslo. Pro Evropana je to chuť natolik nezvyklá a neočekávaná, že ji ani nelze považovat za hnusnou. Druhý doušek chutná už mnohem lépe.
Indický čaj
Během britského koloniálního panství byl zaveden důmyslný systém značení čajů pomocí krkolomných písmen TGFOP. Tím pádem se nemusí používat původní názvy odrůd, které v sanskrtu určitě označují nějaké božstvo, které byste mohli urazit.
Cejlonský čaj
V každém pytli jednu nášlapnou minu! Do zahraničí se vyváží pod obchodním názvem Gunpowder. Dovoz gunpowderu do Číny byl spouštěčem obou Opiových válek.
Sovětský čaj
Pěstuje se na svazích Piku Komunizma a Piku Lenina, vaří se v samovarech. Samovar je zařízení zvláště oblíbené ve vlacích na Transibiřské magistrále. Do samovaru vložíte trochu uhlí a během jízdy z Moskvy do Vladivostoku se vám čaj uvaří.
Gruzínský čaj
Více informací naleznete v samostatném článku Gruzínský čaj.
Britský čaj
Populární je tzv. čaj o páté (všimněte si, že je to prvočíslo). Nejkvalitnějším anglickým čajem je tzv. Prasečí čaj (Piggy), v Česku známý pod názvem PIGI, zpracovaný z trusu prasátek krmených čajovými pupeny (tipsy), podobně jako je indonéská cibetková káva zpracovaná z trusu cibetek krmených kávovými zrny.
Americký čaj
Mimořádně silný vývar, který se servíroval pouze jednou v historii, bylo to roku 1773 v Bostonu. Omámení Američané potom zahájili revoluci. Od té doby je v USA čaj zakázaný.
Český čaj
Pěstuje se zejména v Podkrkonoší, na Moravě v Drahanské vrchovině. V průměrné české hospodě je na výběr z mnoha sáčků jednoho druhu černého čaje v pytlíku. Ve školních jídelnách se podává přeslazený „ovocný“ čaj. Doma si můžete uvařit čaj v sáčku, popřípadě sáček rozdělat a s jeho obsahem naložit nějak jinak. Podle milovníků českého čaje jde o jediný skutečný čaj; čaj bez pytlíku není čaj. Vyrábí se například v Práglu a Jemnici.
Slovenský čaj
Také známý jako tatranský. Vznikl přelomovou metodou kdy se čajové lístky ignorují a místo toho se čaj dělá ze Zlých věcí na bázi marťánků a alkoholu. Voní po špatných životních volbách.

Dělení podle barvy[editovat | editovat zdroj]

Wikimedia Commons nabízí speciálně pro Necyklopedii multimediální obsah k tématu:
Čaj
Wikicom.png
Černý čaj
Nejběžnější druh čaje. Vezmeme lístky čaje a necháme je zahnívat tak dlouho, až smrdí jako stará knihovna. Vznešeně se tomu říká fermentace.
Čaj typu Pu-er
Vezmeme lístky čaje a necháme hnít ještě mnohem déle, až smrdí jako stoletý mrtek, a slisujeme. Na jihu Číny se používá místo cihel. Etymologie slova pochází z chroptivých zvuků, které vydávají nezkušení lidé po napití.
Šedý čaj
Známý také jako Earl Grey. Podává se za časného, kalně šedavého rána, nebo při předávkování antidepresivy. Připravuje se ředěním vyčpělého čaje černého. A aby se to nějak zakrylo, navoní se výsledek intensivně čpícím bergamotovým olejem.
Zelený čaj
Co se z keře orve, to se žaves usuší. Gourmet lihumilný připravuje si z těchto čajových lístků vývar v zelené.
Uzený čaj
Má název "Sušong" (Souchong), údajně je to černý čaj, sušený nad doutnajícím smolným dřevem. Smrdí to jako juchtový olej, co se s ním kdysi činily nepromokavé kůže na boty. Příšerný, ale vznká na něm i u velmi otrlých osob tvrdá psychická závislost.
Polozelený čaj
Vývar z rektálních chloupků Kateřiny Jacques připravovaný Danou Kuchtovou.
Modrozelený čaj
Prapodivná tekutina podávaná ve školních jídelnách jako přídavek k tradičním nudlím s UHO. Pozor! Je to velmi silně halucinogenní látka.
Žlutý čaj
Vývar čajových lístků v Starobrnu, v některých zemích též v moči.
Bílý čaj
Vývar nezralých lístků čaje. Vhodný zejména pro pedofily.
Žížalí čaj
Povzbudivý nápoj temné barvy i chuti. Též žížalí moč.
Nečaje
Toto bývá poslední kolonka nabídky v čajovnách. Logicky je sem zařazeno všechno, co už fakt není možné považovat za čaj. Snad i opium či hašiš do vodních dýmek, bez nichž by čajovny byly nepředstavitelné.

Mezi nečaje tedy patří třeba všelijaké čarodějnické směsi, ve kterých bývá všelijaké sušené ovoce, prachové konopí, durman, bolehlav, blín, hřebíčky do rakve, sušená sebeúcta, paradinitrotetramethylcement, jemně namletá sluneční šoustava, bagr... a bžilión dalších věcí. Tento článek je však o čaji, takže nečajům se snad i vyhneme.

Dělení podle značky[editovat | editovat zdroj]

Pi-kvik-kvik [čti pickwick]
lze přeložit do češtiny např. jako Vyprovokovat-k-lezení-na-nervy. Výrobce se pravděpodobně zaměřuje na čaje a nečaje pro psychosomatické nálevy. Na krabičkách uvádí mj.:
Věděli jste že:
  • skoro všechny čaje Pi-kvík-kvík se dají i pít?
  • některé dokonce i bez rumu?
  • nálev vyrobíte snadno ohřátím úplně holé vody na pouhých 212 °F (to je totéž, jako známá asi-teploušská hudební skupina 100 °C) a nalitím na čaj, který je dobré předtím umístit do nějaké nádobky?
  • pokud Vám opravdu ani po desátém čaji není lépe, vytočte naši bezplatnou infolinku 112
  • když Vám ani tam nepomóžou, budete holt muset vstát a vyhledat nejbližší hospodu za účelem rekonvalescence.
Týkanie [tykání]
tento čaj určitě vezměte s sebou na každé setkání, kde si chcete s protějškem potykat - protějšek bude nadšen. Hodí se např., když si vás šéf pozve na kobereček (kobereček je tradičně velice vhodný pro čajový obřad) nebo když máte jít něco vyřídit ke generálnímu (např. a mj. se tam tak zatím využije čas, než se mu přeinstalují windowsy, které jste mu minulý týden přeinstalovával(a) poté, co jste mu tam před čtrnácti dny týden instaloval(a) ofisy).

Náboženský přístup k čaji[editovat | editovat zdroj]

Čaj je velmi důležitý nápoj a proto hlavní světová náboženství k němu zaujímají vyhraněné postoje. Můžeme je rozdělit na polytheismus (mnohočajovost), monotheismus (jednočajovost) a atheismus (bezčajovost).

Polyteismus (Polytheismus)
Zastánci tohoto učení vyznávají, že je třeba pít mnoho čajů najednou.
Monoteismus (Monotheismus)
Jeho příznivci hlásají, že existuje jeden správný čaj, který je potřeba pít a všechny ostatní čaje je třeba zničit. Vzhledem k tomu, že monotheisté se mezi sebou nemohou shodnout, který čaj je ten správný, dochází mezi nimi ke krvavým náboženským konfliktům.
Ateismus (Atheismus)
Atheisté učí, že všechen čaj je špatný, Bůh si proto nepřeje, aby ho lidé pili. Kdo čaj pije, ten skončí v pekle. Lepší je pít pivo. Obvyklý postoj po konzumaci tatranského čaje.

Českému sadistickému úřadu stojí tato otázka dokonce za pořádání multinárodní dotazníkové kampaně maskované ovšem jako slevový průzkum trhu nemovitostí (tzv. Odečítání domů, bytů a ostatních realit) na území Bohemie, Moravistánu, Opavska a těch kousků Opolska a Těšínska, co zapomněli Braniboři a Poláci ukrást a kterýmžto se z důvodů národní sebeútěchy říká nepřesně Slizko popř. ještě nepřesněji Severní Morava. Poslední taková akce se udála létha páně 2011 a odhalila značně pestrý přístup k čaji ve společnosti. K atheistické víře se přihlásilo pouze 1 075 respondentů, podstatně více lidí (15 070) se přiznalo, že druhu čaje nepřikládají zdaleka tolik významu jako spíš SÍLE. K nějaké známější formě monotheismu se přiznalo 1 273 799 účastníků (z toho kvalifikovaná většina k formě hlásající jedinou pravou odrůdu, kterou je ovšem dovoleno zpracovávat na tři způsoby) přičemž vzhledem k trendu předchozích výsledků jich za dalších deset let pravděpodobně bude záporný počet. K jakémukoliv čajonázoru se výslovně odmítlo přiklonit 2 312 804 odpovídajících a 3 074 323 se rozhodli na odpověď vykašlat úplně. Zbytek tvořený značně obskurními zpověďmi tvoří pravděpodobně polytheisté, ale čert aby se v nich vyznal.

Fyzikální pokus[editovat | editovat zdroj]

Tea bags.jpg
Paradox

Vezměme běžný čaj v sáčku a nechme ho obvyklým způsobem louhovat v horké (nejlépe vařící) vodě. Poté uchopme čaj za visačku na opačném konci provázku a vytáhněme sáček kousek nad hladinu. Zde ho chvíli držme ve svislé poloze. Pozorujeme, že sáček se otáčí doprava. Čím je to způsobeno? Existuje několik hypotéz, které vám zde nastíníme:

  1. Otáčení sáčku je způsobeno otáčením Země, je to miniaturní příklad tzv. Foucaltova kyvadla. Pokud je to pravda, mohli bychom nejrychlejší otáčení pozorovat na pólech, zatímco na rovníku by nebylo žádné. Na jižní polokouli by se čaj otáčel obráceně.
  2. Sáček je omámen čajovými výpary a ztrácí kontrolu nad svými pohyby. Proto pozorujeme, že po chvíli otáčení doprava se začne točit doleva.
  3. Sáčkem otáčí zášupšák nebo zvoníček
  4. Rozplétá se nit, na které čaj visí. Můžeme proto čaj zavěsit na špagetu … a točit se bude také.
  5. A přece se točí...

Kapilární čajové čerpadlo[editovat | editovat zdroj]

Paradox

Při každodenním vaření čaje se na stole pana M. neustále objevoval mokrý flek. Nepomáhalo ani dokonalé osušení hrníčku. Po bližším přezkoumání pan M. došel k závěru, že na vině je kapilární jev. Firma vyrábějící čaj na upozornění a stížnosti opakovaně nereagovala. Proto se pan M. a pan B. pokusili tohoto nepříjemného jevu využít.

Pro ověření principu byl vyroben první prototyp. Jeho princip byl jednoduchý. Transportovat čaj z hrnku A (níže položeného) do hrnku B, pouze za pomoci kapilárního jevu šňůrky od čaje. Pokus dopadl na výbornou. Limitací se jeví být délka dané šňůrky. Proto byl navrhnut dokonalejší modulární systém.

Seskládáním patřičného počtu modulů lze dosáhnout čerpání čaje do jakékoliv výšky. Navíc je možno zapojit paralelně několik větví a dosáhnout tak rychlejšího čerpání.

Lze předpokládat, že tento popis je zcela vyčerpávající.

Čaj versus pivo[editovat | editovat zdroj]

Tento ambivalentní vztah lze nejlépe presentovat na textu populární pyjácké písně:

Nalejvaj se pupence
nalejvaj se mraky,
a já nejsem pupenec
ani mrak
nalejvám se taky!
Naleváš se pivíčkem,
sázíš do něj rumy.
A to já se nalejvám
čajíčkem,
každej holt jak umí.
Do čajíčku přidáme
místo rumu hašiš,
pivem se tak nezděláš
i s rumem
ať se jak se snažíš!

Podle protivné pražštiny pochybné poesie pravděpodobný prasitel = Pražák!


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí