Ejakulyptus

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Ejakulyptus astrální (ejaculyptus astralis) je rod stromů původem z Astrálie a jihovýchodní Asie, kde tvoří většinu tamního zalesnění. Pro Astrálii je ejakulyptus tím, čím je bolševník pro západní Čechy. Své jméno získal, jakožto posvátná dřevina, ke které chodili původní obyvatelé Astrálie Lamboridžinies ejakulovat.

Historie[edit | edit source]

O ejakulyptu se zmiňuje již starý Astrální cestopis sepsaný neznámým autorem přibližně v polovině 15. století, tedy ještě dávno před tím, než kontinent kolonizovala anglická aristokracie v čele s kapitánem Jakubem Kuchařem.

Výskyt[edit | edit source]

Ejakulyptus se hojně vyskytuje v celé jihovýchodní Asii od Vietnamu až po Papáju Novou Guineu a Astrálii, kde je zejména ve státech Nový Jižní Vlez a Satánie považován za invazní druh. Astrální vláda proto k regulaci ejakulyptů každoročně v létě zakládá systém kontrolovaných požárů, při němž občas lehne popelem i pár venkovských farem.

Využití[edit | edit source]

Listy a plody ejakulyptu jsou velmi bohaté na ejakulát, který je důležitou a nenahraditelnou složkou potravy některých živočichů, zejména medvídků kloaka, wrbatů a klakoňů astrálních (neplést s kakoněm ani koňakem). Medvídci kloaka navíc s oblibou v jeho korunách spí. Dřevo ejakulyptu se používá např. k výrobě drahého nábytku, hudebních nástrojů nebo jako stavební materiál. Ejakulyptová pryskyřice je navíc velmi ceněnou komoditou. Používá se při výrobě lepidel a barev. Pryskyřice navíc působí jako smrtelný jed pro vosu šavlozubou, která je obávaným predátorem astrálních lesů.


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí