Bombax pentandrum

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bombax pětimužný
Kapok tree Honolulu.jpg

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: slézotvaré (Malvales)
Čeleď: slézovité (Malvaceae)
Rod: vlnovec (Ceiba)
Binomické jméno
Ceiba pentandra / Bombax pentandrum
Oddělení
  • Bombax pentandrum L.[1]
  • Ceiba caribaea (DC.) A. Chev.
  • Ceiba casearia Medik.
  • Eriodendron anfractuosum DC.


Bombax pentandrum (pentandrum = pětimužný) je až 70 m vysoký tropický strom z čeledi slézovitých, původem je ze Střední Ameriky. Známý je též jako Vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), neboť teprve pět zdatných chlapů je schopno jeho kmen jakžtakž obejmout.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Silný kmen se rozvětvuje teprve ve značné výši v korunu, jejíž větve jsou došikma vodorovně rozložené. Bývají sestaveny přeslenovitě a nesou dlouze řapíkaté listy složené ze 7-9 kopinatých, celokrajných, dlanitě se rozbíhajících lístků.

Dobře uleželým sýrem páchnoucí květy vyrůstají na dlouhých stopkách jednotlivě, nebo po několika, z úžlabí listů a po stranách větví. Mají zvonkovitý, tupě pětilaločný kalich, pětiplátečnou, bílou korunu, 5 tyčinek z koruny daleko vyniklých, se zkroucenými prašníky, a na dovršení toho všeho svrchní semeník s jednoduchou čnělkou.

Plody jsou válcovité, přes 1 m dlouhé, okurkám podobné tobolky obsahující značný počet semen velikosti tenisových míčků. Vnitřní stěny a přehrádky tobolek jsou pokryty špinavě bílou, hedvábitě lesklou vlnou. Když tobolky dozrají, rozpuknou se v 5 chlopní a vlna, která byla dosud mezi stěnami tobolky a semeny stlačena, se prudce uvolní a dolů se snese déšť do široka rozprsklých tvrdých semen. Zásah zralým plodem bývá i fatální, zatímco déšť uvolněných tvrdých kulatých semen obvykle vyvolá mnohočetné zhmožděniny (akutní pohlavní boulitidu). Bombax je v tomto blízký smrtelně nebezpečnému drtiči kamennému, vysokému stromu, který rodí hranaté plody velikosti tykve.[2] Spouštěčem bombardování je v tomto případě úzce symbiotická rostlina podivnice úlomková (Pliximiglaquia bombardans L), k jeho spuštění stačí i pouhý pokus o utržení jejího květu. Jak je možno se ve zdrojovém materiálu dočíst, tak "podivnice a drtič již mrtvému neubližují a spokojí se s tím, že nešťastník zúrodní okolní půdu". Je vysoce pravděpodobné, že podobnou strategii používá i bombax pentandrum, nepodařilo se však dosud zjistit, jaký je zde spouštěcí mechanismus.

Plod zralý akorát tak na spadnutí

Využití[editovat | editovat zdroj]

Z plodů tohoto stromu, též proto nazývaného vlnovec, se dají vyrvat dutá vlákna, znalci zvaná kapok. Vlákna dosahují délky 10-40 cm. Při hustotě jen 0,35 g/cm³ jsou tyto vláknité chumáče velmi vydatně naducané . Je to bezva tepelná isolace do bund i spacáků a vůbec, a taky se tak hojně používá; o lidech kapok využívajících se pak říká, že jsou ve vatě.

Mladé listy, květy a ještě měkké plody jsou jedlé. Vařené se podávají s omáčkou typu UHO. Listy tohoto stromu navíc bez větších následků spokojeně baští kozy, ovce i skot.

Olejnatá semena jsou lisována, kdy výsledkem je mohutně projímavě účinkující pětimužný olej, vydatné palivo pro dieselové motory všeho druhu. Semena lze v nouzi i smažit nebo mlít na mouku, jsou však považována za těžce stravitelná.

Plody pětimužného stromu jsou široce používány v tradiční medicíně v Karibiku, Africe, Jižní Americe, Indii, na Srí Lance neboli Ceylonu a v jihovýchodní Asii vůbec. Vůbec však není jasné, co a jak se jimi dá vyléčit.

Reference a vodkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. gbif.org
  2. Stanislaw Lem, Zachraňme vesmír, MF 1966, str. 8
Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí