Mák

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mak modry.jpg

Mák je sypký černý prášek, co se dává do spousty jídel. Jedná se o významný zdroj opia, což má za následek, že Česká republika patří ve světovém měřítku k nejvýznamnějším pěstitelským zemím, lépe jsou na tom jen Afghánistán a Lajoš.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Mák na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Pěstování a těžba[edit | edit source]

Pěstování[edit | edit source]

Mák se tvoří v rostlině zvané mák (různé druhy: modrý, vlčí, lesní, ovčí,...). Tato rostlina má několik charakteristických znaků. Je velmi odolná, a proto ji lze pěstovat v téměř jakékoli teplotě mezi 15 a 17,5 °C. Rostou jí červené květy, které skoro hnedka zmizí.

Objev makových ložisek pod Ostravou je jedním z nejdůležitějších pilířů naší rádobyekonomiky.

Těžba[edit | edit source]

V druhohorách na našem území rostly ohromné masy máku, který se sedimentací usadil v podzemních komplexech. Tam (nejen) působením času získal jedinečné aroma a chuť máku. Největší lán máku byl na území dnešní Ostravy, a proto tam v současnosti probíhají ohromné výkopy ložisek máku.

Historie[edit | edit source]

Mák je využíván již několik tisíc let. Prvně se nejspíše využíval již v 6. tisíciletí př.n.l. v oblasti Středomoří místo soli a o tisíc let později se v Mezopotámii využíval jako zdroj pro opium. Toto využití máku se naučila spousta civilizací.

V 9. století se mák dostává z oblasti Persie na území Číny, kde se později přibližně v 18. století stalo významnou silou ovlivňující společnost. Ovšem na výrobu opia očividně nepřišli, protože se tam furt drží Bolševik, a ten nemá veselý lid rád.

Tabulka produkce máku[edit | edit source]

I socani si jako svůj znak zvolili květ máku.

Produkce a těžba makového semene v tunách za rok 2008[1]

Moravstán 32580 [2]32%
Česko 31591 28%
Turecko 30187 19%
Francie 5500 7%
Maďarsko 4798 6%
Německo 2700 [3]3%
Rakousko 2663 3%
Rumunsko 1500 2%
Nizozemsko 1300 2%
Zbývající státy 3196 4%
Svět celkem 116015 100%
Vlivem zaokrouhlování přesahuje součet podílů 100%
  1. Pouze druhy máku vhodných k výrobě opia.
  2. skvělých
  3. ubohých


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí