Pleskatec zavlhlý

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Pleskatec zavlhlý
Pleskatec.jpg
Smažený pleskatec je plnohodnotnou náhradou hovězího steaku. Bašmaci mu dávají dokonce přednost

Vědecká klasifikace
Nadříše: jaderní (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Embryobionta)
Oddělení: Mechy (Bryophyta)
Binomické jméno
Plaudusus humidus


Je jisto, že mnohé rostliny z přírody nenávratně mizí, jiné jsou nově objevovány a poprvé popisovány. Je také faktem, že jsou mnohé rostliny, které zůstávají lidmi nepovšimnuty a přitom jsou pro lidstvo velmi cenné. Bohužel se jejich výzkumem doposud seriozně nikdo nezabýval. Jednou z nich je i pleskatec zavlhlý.

Popis[edit | edit source]

Pleskatec zavlhlý (Plaudusus humidus) patří do čeledi mechovitých a výtrusných rostlin. Je to poměrně hojně se vyskytující jednoletá rostlina. Tvarem připomíná placku nebo lívanec, ovšem je tmavozelené barvy (asi jako vařený špenát), jedna jeho varieta bývá různých odstínů hnědé. Pro svoji podobu je často zaměňován s kravincem (zelená varieta) nebo s lidovcem (hnědá varieta). Záměna je snadná, jak prohlásil např. strýc Matalík: "I mňa to splétlo", proto při sběru opatrně. Jeho povrch je mírně svraštělý a lesklý (mladá rostlina), později mírně rezaví a na povrchu se objevují drobné puchýřky, připomínající malé kráterky. To jsou výtrusnice, ze kterých se pomocí větru a zvířat roznáší jemné výtrusy. Rostlina dozrává několikrát do roka a přes špatnou klíčívost výtrusů jí to zaručuje existenci a obnovu. Chuti je nevalné.

Výskyt[edit | edit source]

Pleskatec zavlhlý se hojně vyskytuje na podhorských a horských mírně vlhkých pastvinách a loukách. U nás na Šumavě, Krkonoších, Jeseníkách a na Valašsku, jinak po celém světě. Pro jeho zdárné rozmnožování je často zapotřebí dobytka nebo zvěře, neboť trávicí enzymy zvířat zvyšují klíčivost a usnadňují tak jeho rozmnožování.

Využití[edit | edit source]

Pleskatec zavlhlý obsahuje všechny důležité minerály, širokou paletu vitamínů a také enzymy, koenzymy a chondroitin. Má velmi vysoký obsah snadno stravitelné vlákniny, něco kyselin a cukrů. Pro jeho praktické využití se nabízí řada možnosti:

  1. pro jeho vysokou nutriční hodnotu jej využít jako plnohodnotnou potravinu, co by náhradu za nedostatkové obilí, které je využíváno k výrobě biolihu pro pohon spalovacích motorů
  2. je alternativní náhradou za maso. Smažený v trojobalu je stejně chutný, jako vídeňský řízek
  3. pro jeho vysokou výhřevnost (přibližně jako hnědé uhlí, t.j. 23 MJ/kg) jako obnovitelný zdroj biopaliva pro průmyslové nebo domácí použití.

Jakmile však tyto informace prosákly na veřejnost (BLESK, AHA), začala bít různá ekologická hnutí (Duha, Děti Země, Jihočeské matky a další) okamžitě na poplach k záchraně pleskatce. Podle nich by jeho průmyslové využití ve velkém vedlo k jeho brzkému vyhubení. Zato zemědělská lobby se k problému postavila čelem; jak prohlásili zemědělci je jim jedno co pěstují, hlavně když je to dotované a nedá to moc práce. Jak celý spor dopadne ukáže čas.


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí