Vrba

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vrba

„Navrh brda vrba mrda“

- chorvatský jazykolam

Vrba je náš největší (český) strom. Měla velice různorodé barvy, například vrba zelená ... je zelená. Velice hospodářsky přínosnou odrůdou byla Vrba kořalka, jejíž šťáva se používala na výrobu vína, whisky, skotské a másla. V českých zemích a na Slovensku nyní roste pouze pár typů vrb, avšak jinde ve světě roste mnoho a mnoho druhů vrb. Jen v Amazonském pralese jich je na 3000 druhů! Specifickým druhem vyskytujícím se toliko na Českopedii je vrba českopedická, lidově vrba cinikobijka.

Dutá vrba[edit | edit source]

Dutá vrba je jeden z nejdůležitějších druhů vrb. Vyznačuje se dutinou v kmeni, zpravidla přístupnou malým otvorem z boku. V dutině mohou žít různí živočichové, například veverky, tchoři či kulásci.

Tento otvor slouží také pro šeptání tajemství, někdy skutečných jindy veřejných. Po vyšeptání takového tajemství do dutiny vrby se jeho nositeli citelně uleví. Tento proces však v sobě skrývá jisté nebezpečí. Pokud ze dřeva takové duté vrby, jejíž dutina byla obtěžkána nějakým tajemstvím, vyrobíme hudební nástroj, nebo dokonce jeho pouhou část, a v některých případech i jiný nástroj komunikace nebo jeho část, vyzradí tento nástroj všechna tajemství v dutině ukrytá, kdykoli jej člověk vezme do ruky. Tajemství vyjde najevo bez ohledu na hranou skladbu či žánr, na úmysl umělce či jeho talent (nejkomunikativnější je bezesporu styl hip-hop, kde si umělec ani posluchač nemusí lámat hlavu s melodií).

Jedním z nejstarších tajemství vyzrazených vrbou byla informace o králi Lávrovi a jeho dlouhých uších. Další tajemství, které vyšlo najevo prostřednictvím podložky pod myš vyrobené ze dřeva duté vrby, zní: Hedvíček je pitomec. Jistý redaktor, který se potýkal s příliš krátkou tužkou, si vyrobil z vrbového prutu prodlužovací násadku, a přestože chtěl upřímně a s nejčistším svědomím psát o renesanci chovu ovcí na Valašsku, vznikl článek o korupci Jiřího Čunka.

Botanická sekce Vědeckého týmu Necyklopedie má k dispozici přístroj, který dokáže duté vrby obtěžkané tajemstvím identifikovat a přečíst informace v nich ukryté bez narušení stromu. Tímto způsobem se dostala k řadě nebezpečných informací, u kterých je jen otázkou času, kdy vyjdou najevo. Mezi jinými to jsou:

  • Vydírání jistého politika osobou činnou v oblasti poskytování jazykových služeb, následkem čehož byl tento pod hrozbou vyzrazení obsahu tajných jednání donucen k nerovnému sňatku s osobou výrazně mladší.
  • Skutečný důvod a účel stavby jistého vojenského zařízení v jednom menším českém pohoří.
  • Skutečná tvář Rosse Hedvíčka jakož i důvod, proč tolik touží dávat lidem mokrým hadrem přes hubu.
  • Romský původ jisté české političky, za který se ubožáčka tak stydí, že na veřejnosti nejen předstírá nechuť k romům, ale dokonce na této nechuti založila i program své politické strany.

Výčet náznaků tajemství ohrožujících českou i světovou politikou scénu by byl obrovský. Bylo vypočteno, že tajemství je do dutiny vrby vkládáno průměrně 431 krát (všimněte si, že to je prvočíslo) za 13 měsíců (všimněte si, že i to je prvočíslo).

K velikému zklamání celého týmu však v žádné vrbě nebyla nalezena ani informace o pobytu Hliníka před přestěhováním do Humpolce, ani pravý důvod, proč Henryk Lahola nenávidí ženy.

Odrůdy vrb, které byly vyhubeny v důsledku globálního oteplování[edit | edit source]

Kostnatci
Vrby vyznačující se odstávajícími kostmi. Někdy kosti lidí,někdy zvířat.
Bičíkovci
Vrby u kterých roste i keřík,který vypadá jako paní co onen strom bičuje.
Pobarvení
Vrby různých barev.
Alkoholické
Hospodářsky přínosné vrby.

Další nezajímavé tu uvedeny nejsou a neznámé druhy vědci právě zkoumají.

Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí