Trdelník

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zralé plody trdelníku

Trdelník (lat. Imbecilium totalis, německy Dummkopf unverweslich, pražsky debilník, slovensky kokotnica vtačí bob) je staroslovanský název pro invazivní popínavý keř s bohatou plodností. V současnosti se používá převážně lidový název Tupník či Tupecník. Jeho plody se však i nadále nazývají trdla.

Historie[edit | edit source]

Ačkoli se to může zdát nevěrohodné, nejedná se o přirozený druh, ačkoli zmínky o něm je možné dohledat již v době temného středověku. Tento druh byl vyšlechtěn pohůnky krále Šalamouna, který se obával, že by jeho bryskní intelekt nevynikl tak mocně, byl-li by obklopen chytrými lidmi. Bylo třeba tedy uměle navýšit výskyt pitomců v jeho okolí, kteří by k jeho moudrosti vzhlíželi a adorovali jej.

Díky mnohonásobnému křížení se již nedá ani rozborem genetické informace přesně určit, z jakých druhů byl tento keř vyšlechtěn. Obecně se má ovšem za to, že jedněmi z předků musela být tykev největší (lat. Cucurbita maxima) a puchaplný hulevník nejtužší (Sysimbrium strictissimum).

Botanické informace[edit | edit source]

Trdelník je endemický druh. Ke svému vzrůstu vyžaduje v ovzduší vysokou koncentraci imbecilitu a v půdě zvýšenou koncentraci prudíku. Je tedy nabíledni, že je možné jej spatřit ve Stověžaté matce měst v blízkosti Hradu, parlamentu a státních institucích. Mimo hlavní město se též vyskytuje i v krajských městech, zejména pak v okolí soudů, pošt, pojišťoven a stavebních odborů.

Jak se prokázalo v nedávné době, oba prvky je možno úspěšně substituovat zemaniem či tvrdíkem, ovšem za podpory debilitu, který slouží jako katalyzátor chemických reakcí. Vzhledem k převratnému objevu možnosti lukrativní těžby debilitu z politiků však již rozšíření tohoto okrasného keře i do zapadlých vísek naší krásné vlasti nic nebrání.

Keř raší prakticky v kteroukoli roční dobu, ovšem nejaktivnější je v průběhu tzv. okurkové sezóny. Jeho vzrůst je nenápadný, tichý a plíživý, nemá-li v blízkosti něco, po čem by se mohl popínat vzhůru. Nalezne-li ovšem vhodný objekt, úchopové háčky na konci odnoží se pevně uchytí na objektu a růst je prudce akcelerován, keř prosperuje a velmi brzo přináší plody. Květenství je bohaté, pestrobarevné, opylování probíhá toliko samosprašem. Plody jsou plné, dužnaté (avšak nejedlé až nechutné), s obsahem vody okolo 60 %. Plody zrají velice rychle, zvláště je-li plodů více vedle sebe, nedá se tedy přesně stanovit délka zrání.

Plody odpadávají spontánně a záhy se shlukují v příznivých podmínkách, kde následně tvoří kořenový pletenec, kterému se odborně říká hnutí. Hnutí posléze podporuje četnými oddenky růst keře a dodává mu podporu při změnách povětrnostních podmínek.


Sarracenia flava.jpg
Rostliny
AcerAdelaide kratzmariAnálnasBanánovníkBez černýBolševník velkolepýBombax pentandrumBrokoliceCelerCibule kuchyňskáCírkevČajovník čínskýČerný hypízČuhýřDynamitový stromEjakulyptusFrňákovník smrtelnýHopsinkyInteligence rostlinJílovec MaďarJmelíKaktus polárníKlausovec obrovskýKulčibaKlementýnkaKokoticeKonopí setéKvitko domácíLilek bramborLípaLopata pracovníMák setýMasožravé rostlinyOkurka setáPampeliška domácíPleskatec zavlhlýPýr zkroucenýRůžeSlunečnice ročníSmrk velkýŠalinovníkTrnka obecnáTřešeňTrdelníkTučňákVařené větveVlas člověčíVlaštovičníkVrbaZelí