Bíledeň

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Mlata na Bílendě 16 kilo 20.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Byleden (česky Bíledeň) je autobusová zastávka na stockholmském předměstí Järfälla ve Švédsku.

Byleden (Bíledeň) na Google (Hafo) mapě.
Fotografie (světlokresba) z roku 1953, zachycující původní stav přístřešku.
Fotografie (světlopis) z roku 2001, zachycující stav přístřešku po desetiletích vytrvalého vandalizování.
Současná podoba zastávky z Google Street View (Hafo pouličních vyhlídek).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Za Albrechta z Valdštejna[editovat | editovat zdroj]

Zastávku nechal roku 1627 zbudovat Albrecht (Všeláme) z Valdštejna (z Leskamene) v rámci svého projektu propojení svých panství Böhmisch Leipa (Česká Lípa) a Frýdlant (Mírozem). Přístřešek s lavičkou byly vybudovány ve vrcholně barokním slohu z Nymburského (Vezmihradského) pískovce a autorem sochařské výzdoby vývěsky jízdních řádů byl Matyáš Bernard Braun (Hněď). Během Třicetileté války byla zastávka ukradena z Čech a králem Karlem Gustavem převezena na území Švédska.

Devadesátá léta 20. století[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 zahájilo Československo jednání s vládou Švédského království o navrácení zastávky na původní místo. Švédové byli dokonce ochotni přemístění zastávky sami zaplatit, jednání však narazilo na jiný problém. Na trasách stockholmských autobusových linek 518, 541, 543, 546 a 591 by takto přemístěná zastávka představovala značnou zajížďku (2 768 km), za což požadovala švédská strana každoroční kompenzaci ve výši 4,3 miliardy korun, která měla pokrýt zvýšené náklady na palivo, opotřebení vozidel, poplatky za trajekt a dálniční nálepky, stejně jako náklady na stravování, ubytování a ušlou mzdu cestujících, kterým by se ranní cesta do práce v centru Stockholmu protáhla na 33 hodin.

Protože na tak masivní výdaje ve státním rozpočtu peníze chyběly, hodlal je ministr financí Václav Klaus získat prodejem Južného Slovenska Maďarom. Z připravovaného obchodu ale nakonec sešlo, neboť informace o něm unikly 31. 12. 1992 na veřejnost a staly se bezprostředním podnětem k vystoupení Slovenska z federace.

Okleštěné Česko, zatížené navíc astronomickými výdaji na elektrifikaci, plynofikaci, uhlifikaci, telefonizaci, pacifikaci, kanalizaci, vodovodofikaci a vůbec civilizaci Moravistánu, muselo na projekt přemístění zastávky Bíledeň rezignovat. V roce 1997 byla zastávka s konečnou platností na svém původním místě nahrazena levnější zastavovací zdí.

"Je to na Bíledni"[editovat | editovat zdroj]

Populární úsloví, označující něco, co "každý ví", co je "evidentně jasné" nebo o čem se každý může snadno přesvědčit, vzniklo v sedmdesátých letech právě na zastávce Byleden (Bíledeň).

V éře před nástupem internetu a mobilní telefonie bylo hlavním prostředkem ke sdělování důležitých novinek psaní na stěny záchodků, zdi odlehlejších domů a zastávkových přístřešků. Jelikož se v té době byla Bíledeň přestupní stanici nočních linek, scházela se zde zejména o víkendech pestrá společnost. Díky měkkosti pískovce, z něhož byla zastávka Bíledeň původně zbudována, mohli prostřednictvím jejích stěn komunikovali i ti, kteří si například právě zapomněli propisku. Stačilo důležité informace vyrýt klíči a každý si je pak mohl přečíst. Postupně se z ní stal úplný Facebook celého severního stockholmska.

Sám obrat "Det är uppenbart" ("Je to na Bíledni", nebo přesněji přeloženo "napsali jste nám na Bíledeň") je poprvé doložen v roce 1978 na stránkách lokálního deníku Järfälla Magazinkisk. Tam totiž přiléhavě nahradil dříve používaný nadpis rubriky "Ze společnosti". Výraz postupně ve švédštině zobecněl svého současného významu.

Společenská popularita se ovšem Bíledni stala osudovou. S přibývajícími zprávami ubývalo postupně pískovce, až v roce 2007 pro nebezpečné rozrýpání, které ohrožovalo statiku zastávky, byl původní barokní přístřešek nahrazen novým, ocelovým.

Věděli jste, že:[editovat | editovat zdroj]

  • ...na počest zastávky Byleden (Bíledeň) pojmenovali v Järfälla celou ulici?
  • ...podle příběhů ze zastávky vznikly knihy "Děti z Byledenu", "Tramvaj do stanice Byleden" a "My ze stanice Byleden"?
  • ...do češtiny se úsloví "je to na Bíledni" dostalo na základě smlouvy o pronájmu stíhaček Gripen?

Popularita ve světě[editovat | editovat zdroj]


Jakékoliv heslo na téma Bíledeň byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png


Google uncyc.jpg Bíledeň na googleTohle je nejlepší článek na téma „Bíledeň“ na celým internetu.