Zastávka na znamení
(pravdivá věta: druhá)„Víte, že na autobus na zastávce na znamení už nemusíte mávat?“
Zastávka na znamení je zvláštní opatření dopravního podniku za účelem většího pruzení cestujících. Památným dnem pro jejich šíření v Praze je 4. březen 2007 (15. Safar 1428) A Začátek. Prázdnin. 2024 4 března bylo oprášeno památné nařízení protektorátního ministra námořnictví S. S. GroSSe z 18. srpna 1939 ustanovující:
Každý cestující povinnen jest při přiblížení prostředku dopravního ať již žabotlamního, šalinovitého, lodního, autobusovitého, nízkopodlažního, ozbrojeného či obrněného zdviženou pravou paží a zvoláním Heil Hitler jej uctivě pozdraviti. Nařízení jest platno na všem území Protektorátu Čechy a Morava včetně jeho kolonií zámořských; nevztahuje se toliko na Říši užitečné prasopsy. Nedodržení nařízení tohoto trestáno budiž spravedlivě.
Aby to nebylo líto těm, kteří dopravními prostředky necestují, ustanovuje se následně, že i cyklisté hajlovati povinni jsou, a to kdykoli zatáčí do prava, pravou rukou hajlovati, a když zatáčí do leva, levou rukou hajlovati.
Od roku 1945 ležel citovaný příkaz zapomenut v archivu, ale v březnu 2007 byl šťastnou náhodou objeven a uveden do praxe. Pokud jsi ještě nezapomněl o druhém zmíněném datumu tak v ten den se staly všechny zastávky na znamení. Což znamená že jestli ne zmáčkneš tlačítko na konečné tak odjedeš na autobuse do kovošrotu.
Nekritické nadšení pro historické dokumenty však záhy vystřídalo vystřízlivění. Autobusy nejenomže stavěly tam, kde neměly, a nestavěly tam kde měly, ale někdy dokonce jezdily i kudy neměly. Proto musel dopravní podnik některé zastávky na znamení převést na stálé zastávky. Jiné zastávky jsou na znamení pouze mezi 20:01:30 a 3:59:11 hod, jiné jsou na znamení pouze v říjnu. Ukázalo se, že je velmi výhodné, pokud se status zastávky mění každého půl roku, řidiči i cestující jsou tak cvičeni v ostražitosti.