Porschetra

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na ovládací panel tramvaje by mohl člověka odradit od jízdy.

Porschetra (oficiálně 14T, protože její optimální kapacita pro pohodlné cestování je 14 cestujících a tramvaják) je nový typ hypermoderní nízkopodlažní tramvaje v Praze, kterou dal Pavel Bém občanům v roce 2005 jako vánoční dárek.

Vyznačuje se zejména tím, že je dlouhá jako souprava dvou klasických tramvají T3, ale vejde se do ní asi tolik lidí, co do jedné "tétrojky". Dalším charakteristickým znakem je to, že jí chybí první dveře. Tedy ony tam jsou, ale vedou jen do kabiny řidiče, zatímco první dveře pro cestující jsou až druhé v pořadí. Velká část důchodců, kteří jsou zvyklí nastupovat prvními dveřmi, to ale buď odmítá pochopit, anebo tak touží po svezení v řidičově kabině, že se do ní skoro v každé zastávce dobývají. Uvnitř tramvaje je většina sedadel umístěna zády k oknům, aby se cestující nekoukali, kde co lítá, a místo toho se kochali interiérem tramvaje a užívali si jejích jízdních vlastností. Kromě toho, podle studií vědců z FHS UK, slouží půlhodinové vejrání do tváří spolucestujících k utužení blízkých vztahů mezi uživateli MHD.

Zajímavé je také to, že Porschetra se už zdálky dá poznat podle zvuku, který připomíná buď vlečení hromady starého železa po schodech (na rovné trati) nebo útok Osmanských Turků na železářský veletrh (při jízdě v oblouku).

Další názvy[editovat | editovat zdroj]

Porše, poršešrot, housenka, vetřelec, pojízdné železářství, plzeňská pomsta, čtrnáctka, saranče, příborník, plechovka, zjev, rachotina, kaziden (vychází ze slova kazisvět - kazisvět kazí svět, 14T kazí každý den), monstrum, atomová hlavice, knedlík, nasraná beruška …

Historie projektu[editovat | editovat zdroj]

Podle původních plánů měl být design tramvaje 14T unifikovaný se zbytkem vozového parku.

Na začátku 90. let, po pádu komunismu se Pražáci rozhlédli po světě a zjistili, že jsou v módě nízkopodlažní tramvaje. Praha samozřejmě nemohla zůstat pozadu, a tak si objednala nový typ nízkopodlažní tramvaje u firmy ČKD, která tehdy vyráběla 99,5% tramvají na světě. Už se skoro zdálo, že takto technologicky náročnou zakázku firma nezvládne, ale nakonec se podařilo a do Prahy byly dodány čtyři prototypy tramvají RT6N1. Byly to po všech stránkách kvalitní tramvaje, ovšem měly jednu drobnou vadu, a to že se vlastní silou nedokázaly pohnout z místa. Když si tohoto problému po několika letech zkušebního provozu někdo všiml, byly vozy RT6N1 odstaveny do vozovny Pankrác, kde stály hodnou řádku let. V roce 2008 ale někdo zjistil, že ve vozovně překáží a rozhodl o jejich prodeji. I přes své nesporné kvality, díky kterým byly schopné se cizí silou pohybovat i bez velkého množství s nimi původně dodaných součástek, o ně nikdo neměl zájem. Až po hrozbě prodeje do nepřátelských rukou se jich ujala firma Staré Krámy Draze (SKD, spolupracuje s oběma stranami), které hrozilo, že přijde o možnost pokračování prodeje svých starých krámů. V současné době je tedy používá jako těžítko na kolejnice.

K dovršení problému ještě firma ČKD neunesla to, že si od ní Praha neobjednala další tramvaje, a zkrachovala. Pražáci několik let diskutovali o tom, kde se mohl stát problém, ale na nic kloudného nepřišli. Zato ke svému velkému překvapení zjistili, že už nejenom v zahraničí jezdí nízkopodlažní tramvaje, ale i v několika českých a moravských městech. Což byl pádný důvod, aby se přestalo diskutovat a začalo se jednat, protože Praha prostě nemohla dopustit, aby neměla v provozu žádné nízkopodlažní tramvaje, zatímco Brno je má. Je však zajímavé, proč v Brně nemohou řídit Porschetry ženy.

V interiéru tramvaje jsou srozumitelné piktogramy.[1]

Protože brněnské tramvaje vyrobila Schadewerke Pilsen, vypsalo se v Praze výběrové řízení na nové tramvaje tak, aby v něm taky vyhrála Škoda. A hlavní zadání samozřejmě bylo vyrobit tramvaj, která je lepší, větší a modernější, než co mají v Brně. Když jsou v Brně tříčlánkové tramvaje, bude mít Praha pětičlánkové. Když se v Brně chodí vevnitř po dvou schodech, bude mít Praha jenom jeden, aby to vypadalo nízkopodlažněji. A tak dále.

Koncepce tramvaje vychází z neosvědčené konstrukce článkového tramvajového vozu typu VG [2] z Hamburku, přezdívaného Schienenfräse. V případě Porschetry Škodovka namísto klasického dvounápravového vlečňáku přidala další článek. Škodovka již dlouho dopředu tvrdila, že Porschetra bude nejlepší nízkopodlažní tramvaj na světě - podíl nízké podlahy bude 120 % a podlaha bude 15 cm pod temenem kolejnice. Za tím účelem vyvinula revoluční konstrukci podvozku se zalomenými nápravami, které umožní konstrukci nízké podlahy nad podvozky. Vše vypadalo slibně, až do slavnostní přejímky prvního kusu. Zástupci DP hl. m. Prahy trvali na tom, že chtějí tramvaj také vidět v jízdě. Zástupci Škodovky nejprve vysvětlovali, že to vlastně ani není potřeba, pak přišli s tím, že je potřeba ještě dokončit některé drobnosti, ale nakonec podlehli nátlaku, že to tedy zkusí. Po navolení směru a zadání tahu tramvaj s sebou lehce škubla a zůstala stát. Totéž při pokusu o couvání. Nakonec zavolali do elektrárny, ať přihodí pár lopat pod kotel navíc a zadali plný tah. Ozvalo se několik dutých ran a tramvaj popojela. Bohužel již nebyla na 100 % nízkopodlažní. U dalších kusů se již použily klasické nápravy a podlaha je nad podvozky vysoká. Jak později oznámila tisková mluvka Škody Katka Pistáciová, změna projektu, kterou provedli na výslovnou žádost DP hl.m. Prahy, si vyžádala zvýšení ceny za celou zakázku pouze v řádu několika procent.

Oproti kloubové tramvaji typu KT8D5 má Porschetra o jeden podvozek méně. Předpoklad, že méně kol přispěje k menšímu opotřebení kolejnic, se nenaplnil. Navíc přibyly problémy s nápravovými tlaky. Po převážení první tramvaje bylo konstatováno, že je třeba vozidlo odhmotnit. Tomu padla za oběť i klimatizace prostor pro cestující. Nicméně řidiči již nehodlali ustoupit, a tak byli ustoupeni cestující. Kabina řidiče se dostatečně zvětšila, čímž se snížila kapacita vozidla a řidičům tak mohla klimatizace zůstat.

Pokud jde o design tramvaje, původně chtěl Dopravní podnik prosadit unifikaci designu všech tramvají, a proto přizpůsobit vzhled nové tramvaje klasickým "tétrojkám", jak ukazuje přiložený obrázek. Proti takovému řešení ale byla vznesena oprávněná námitka, že by se potom třeba mohlo někomu neznalému zdát, že ty tramvaje nevypadají tak moderně, jako brněnské. Nejmenovaný pražský radní prý prohlásil, že tak jako je Praha metropole všech měst, měla by pražská tramvaj být něco jako porsche mezi všemi tramvajemi. Konstruktéři ze Škodovky to ovšem vzali doslova a oslovili designové studio Porsche, které navrhlo vzhled nové tramvaje a nechalo si za to náležitě zaplatit, čímž se cena vozu 14T zvýšila zhruba na dvojnásobek.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Škoda na Škodě 14T po setkání se Škodou Octavia ředitele Škody Plzeň
Brněnská šalina Škoda 13T vypadá podobně jako Porschetra, ale ve skutečnosti je to bojová šalina v provedení torpédoborec.

První Porschetra byla dodána do Prahy koncem roku 2005. Protože pan primátor slíbil pražákům, že se s ní na Vánoce svezou, a protože co řekne pan primátor, to prostě platí, byla na Vánoce zařazena do provozu. Když byl slib úspěšně splněn, vrátila se zase zpátky do vozovny. Po pár měsících ale přece jenom úspěšně vyrazila do běžného provozu. Od té doby po většinu času úspěšně jezdí bez větších problémů (pokud nebudeme za problém považovat dveře do kabiny omlácené od důchodcovských holí), a proto nemá smysl ji dál rozebírat.

Zajímavější je z tohoto hlediska druhá dodaná Porshetra, které se povedl opravdu husarský kousek: Způsobila dopravní nehodu ještě dřív, než vůbec vyjela do ulic. Důvod nehody byl pravděpodobně ten, že řidič si nevšiml kritického místa, kde koleje zahýbaly doprava, zapomněl zatočit a místo toho omylem pokračoval rovně, kam trať nevedla a shodou okolností tam byl zrovna zaparkovaný vůz Škoda Octavia patřící řediteli Škody Plzeň.

Od té doby už do Prahy dorazil větší počet Porscheter, které jsou ubytovávány ve vozovnách Motol a Strašnice. Vypravovány jsou střídavě na různé linky takovým způsobem, aby se nedalo předem odhadnout, jestli pojede právě Porschetra, nebo jiná tramvaj. Záměrně jsou nasazovány na linky, kde nepobírají cestující ani kapacitnější soupravy (např linka 9), nebo na linky, kde jsou na očích Pražanům a zahraničním turistům, a tak si tramvaje typu 14T nemohou stěžovat na nezájem cestujících.

Moderní výpočetní technika, kterou je tramvaj vybavena, zajišťuje, aby tramvaj všude a za všech okolností dodržovala rychlostní omezení nařízená ministerstvem proměny a dalšími zodpovědnými úřady. To způsobuje, že tramvaj přijíždí zásadně se zpožděním, často více než 15 minut.

Právě provoz Porschetry nejlépe dokumentuje inovativní politiku Dopravního podniku, totiž kombinaci nejmodernějších trendů techniky a osvědčených historických postupů. Proto lze na nejfrekventovanějších křižovatkách vidět situaci, kdy nablýskaná tramvaj s podporou špičkových počítačů měkce zastaví, nezhlučně se otevřou elektronicky ovládané dveře, z nich vyleze tramvaják a násadou od smetáku přehodí výhybku, aby celý ten pojízdný cirkus mohl pokračovat v jízdě.

Aktualizace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 již není pravda, že porschetra je hlučná tramvaj. Naopak se z ní stala suverénně nejtišší tramvaj, co Praha má. Díky ní můžete slyšet ticho.[3]


Google uncyc.jpg Porschetra na googleTohle je nejlepší článek na téma „Porschetra“ na celým internetu.
šde  
Šaliny
Šalina na biopalivo nulté generace, nevyráběné z obilí

Automatizace tramvajové dopravyBojová šalinaBojová šalina T3XFordCityKouřim expresLokalka v OstravěNízkopodlažní tramvajObrněná šalina Š-24PorschetraRebešovický nadsvětelný koridorŠalinŠalinaŠalina NecyklopedieŠalinovníkŠalinkartaŠalinokoptéraŠalandaŠkoda 6MtŠkoda 13TTramvajová doprava v Novoperdelkinskotěrkenskaněvskoje-NevyslovitelnojeTrolejbantVozovna PisárkyX-AX-B1 (Praha)1 (Brno)798121418202291

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení