Depo Hostivař

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Depo Hostivař je stanice metra v Praze - Strašnicích (přestože mnoho cestujících z neznámého důvodu trpí utkvělou představou, že se tato stanice nachází v Hostivaři).

Hlavním smyslem této stanice je získání rekordu jako nejméně vytížená stanice metra v Evropě. Dopravní odborníci dlouho hloubali nad tím, která pražská stanice by mohla usilovat o tento titul. Z dříve postavených stanic však žádná nebyla příliš vhodná – aspirovat na tento titul mohla snad Kolbenova, zde však došlo k postupné výstavbě výškových kanceláří anebo Radlická, ale i to bylo zmařeno prodloužením tamní tramvajové trati. Proto bylo rozhodnuto o stavbě nové stanice; zvoleno pro ni bylo zapomenuté, opuštěné území na východě Prahy, kde kromě původního depa nic není. Zároveň byla pro prodloužení trati použita už existující jednokolejná (!) spojka ze stanice Skalka a samotná stanice byla vestavěna do depa, protože stavba zcela nového úseku by mohla přilákat nežádoucí pozornost investorů, kteří by pak v okolí stanice zčali s komerční výstavbou a zhatili tak snahu o vytvoření nejméně vytížené stanice metra.

Stalo se však něco jiného, co zdánlivě tuto snahu ohrozilo. Pražští konšelé dospěli k názoru, že občané by ušlechtilou snahu nepochopili a mohli by považovat novou stanici za zbytečnou. Proto bylo dočasně na tuto stanici přesměrováno několik linek autobusů z okolí Prahy, aby občané získali dojem, že dostali zbrusu nový užitečný dopravní terminál.

Po uplynutí dvou let, v prosinci 2008, kdy si cestující na Depo Hostivař už dostatečně zvykli (a zapomněli, že se stavba stanice zdůvodňovala potřebou autobusového terminálu), nastává nyní konečně dlouho očekávaná chvíle: Autobusové linky budou přesměrovány někam do Háje, stanice se zbaví cestujících a bude se konečně moci ucházet o titul nejméně vytížená stanice metra.

Další důvod pro přesměrování autobusů byl zcela zanedbatelný provoz plechovek s gumokoly na polní cestě vedoucí z Depa Hostivař směrem z Práglu na venkov. Tuto polní cestu používalo denně tak málo lidí, že autobusy nabíraly hodinová zrychlení a cestující stejně museli na Depu vyčkat hodinu na příjezd podzemní šaliny. To vedlo tvůrce jízdních neřádů k přesměrování autobusů z venkova do Háje.

Už od začátku provozu zajíždí do stanice jen každá druhá podzemní šalina, což také má motivovat cestující k používání jiných stanic. Návaznost ke stejnojmenné zastávce povrchových šalin, která je ještě k tomu na znamení a 20 kilometrů od metra je nulová (navíc zde zrušili linku 7, což způsobilo naprostou nevyužitelnost této šalinové zastávky). Také k autobusovému terminálu je to od stanice asi deset kilometrů, což babičky, které běhají často maraton, zvládají celkem hravě.

Stanice Letňany

Letňany[edit | edit source]

Stanice metra v Letňanech také aspirovala na nejméně využívanou, ale plány zhatilo přemnožení místních syslů, kteří ji začali ve velkém využívat.

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení