SOR

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

SOR vyrábí autobusy v českém městě Lichvavy a je hlavním konkurentem autobusů Vrakosa a Irskýbus. Lichvavy je přeměna slova lichva, jenž se se značkou SOR přímo snoubí.

Výrobce SOR vytvořil na moderní autobusy tyto digitální BUSE panely, aby cestující věděli, že nemají nastupovat, protože šofér ještě kouří

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1941 se nacistické Německo rozhodlo získat do svých měst nové autobusy, které by nahradily stávající koňské povozy. Obrátili se proto do jisté maďarské hospody a zde oslovili skupinu místních ožralů, které pověřili založením nové značky autobusů. A jelikož ožralové chlastali jen pivo, rozhodli se proto novou značku pojmenovat stejně jako jejich milovaný nápoj - maďarsky je SÖR pivo.

První modely[editovat | editovat zdroj]

SÖR HLDS 1.jpg

První autobus SÖR HLDS 1 (HLDS = haladás – maďarsky pokrok) byl navržen ještě v prosinci 1941 a byl ještě tažen koňmi. Do sériové výroby se ale nedostal, jelikož Wehrmacht potřeboval koně na salám, aby měl čím živit vojska obléhající Moskvu. Tým SÖR tedy dostal za úkol připravit autobus nový s benzinovým motorem. Hitler přesto prosadil výrobu 8 vozů, které využíval při svých vyhlídkových jízdách. Předností SÖRů HLDS 1 byla ruční brzda, která se hodila zejména ke konci války, jelikož pokud šofér na poslední chvíli zahlédl před vozem minu, mohl rychle zastavit.

Další model se nazýval SÖR HLDS 2 a byl vyprojektován již v březnu 1942. Od původního HLDS 1 pokročil zejména koly s pneumatikami, střechou a sedadly. Jedinou nevýhodou byl ovšem parní stroj použitý jako hnací jednotka místo původně uvažovaného benzinového, protože v městech dělal šílený smrad. Nicméně NSDAP byla novým autobusem nadšena a urychleně zahájila jeho výrobu. Bylo vyrobeno asi 800ks těchto autobusů. Nicméně obyvatelé trpěli množstvím popele co z vozů komínem létalo a proto musel SÖR urychleně připravit model s motorem méně zdravotně i přírodně škodlivým.

SÖR HLDS 3 byl vyvinut v roce 1943 a lišil se zejména kompletně přepracovaným designem, který zahrnoval napřídklad: celokovovou konstrukci místo původní celodřevěné včetně pancéřovoé střechy, benzinový motor, WC, dveře (výstup okny byl v té době již nemoderní) a maximální rychlostí až 36km/h. Vyrobilo se ale jen málo kusů, protože Třetí Říše potřebovala ocel a pancíř na své tanky a také peníze na koupi už nezbývaly. Do konce války se už nevyvíjelo, neboť většina zaměstnanců byla poslána na frontu, aby tam pletla a prala vojákům ponožky.

Činnost SÖR obnovil až po 2. světové válce, neboť SSSR potřeboval nové autobusy. Po sehnání nových zaměstnanců byl zahájen vývoj nové řady SÖR LS (Lenin a Stalin). Prvním modelem nové řady byl SÖR LS 51 (51 = rok uvedení do výroby – 1951). Ten byl vyráběn až do revoluce v roce 1989, neboť sovětští státníci si po neustálém požívání vodky mysleli, že úroveň autobusové dopravy je spolu s vozy Ikarhnus a Vrakosa velmi vysoká.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je výroba přesunuta do České republiky, do městečka Lichvavy. Pokud byl dříve SOR (po přeložení do ČR bylo odebráno ö) nekonkurenceschopný, dnes je na tom ještě hůř. Také designéři a konstruktéři těchto autobusů stále často užívají pivo - je to vidět zejména u vozu SOR BN 12, který je určen zejména k vývozu do afrických zemí. Jeho hrb má připomínat tamější velbloudy, a to nemluvě o jeho hrkotu, hekání a bručení. Název SOR se nyní již neodvozuje z maďarského sör, ale z anglického sorry, nebo možná i z Babišova Sorryjako. SOR je také navíc vnímán jako nejhorší typ autobusů všech dob.

Dnešní produkce[editovat | editovat zdroj]

Autobus SOR v šotoušovzdorném provedení – nejde vyfotit linková orientace.
Dokončený autobus SOR v základní výbavě pro Prdelákov

Výroba probíhající v Lichvavách produkuje několik typů vozidel. Bývalý pokus o trolejbus byl ukončen po zjištění probíjejících vodičů, jenž se neshodovaly s konstrukcí kovových sedadel, díky čemuž bylo několik cestujících seškvařeno na uhel. Toto se SORu podařilo utajit, neboť podniková jídelna využila nabídky na pečené maso a spečení cestující se ztratili v guláši. Současná nabídka je široká, ceny jsou nízké, neboť technici v Lichvavách využili pomoci od soudruhů z NDR a vozy se vyrábějí jednoduchou metodou, „pěstováním“ trabantů v lázni z hnojiva podporujícího růst.

Základním modelem je řada C 10.5, kde „C“ značí materiál použitý na voze, tedy Celoplastový. Další řadou jsou zájezdové LH 12, kde název pro změnu značí délku fungování bez poruchy, Leda Hodinu a 12 značí následný počet měsíců na dílně. Nová řada NB, byla první řadou, kde byl povolán ke spolupráci designér, žel nepomohlo to. Název vozů této řady byl užit inspirací u Škody 1000 MB a u tohoto vozu znamená Nekonečně Bolístek. Z dalších variant vozů stojí za zmínku vůz v délce 7,5 metrů, jež se vyrábí progresivní, samozřejmě patentovanou metodou šrotování, kdy se standardní 12metrový vůz postaví na přejezd a díky energii rozjetých vlaků se zmáčkne na určenou velikost. Jediný problém objevující se u tohoto postupu je nahrbená střecha.

Největším prodejním úspěchem firmy SOR bylo dodání jednoho autobusu pro Prdelákov. Tento autobus byl ovšem za čtrnáct dní vrácen firmě s tím, že přesto, že v Prdelákově autobus ještě nikdy před tím nejezdil, tak takto špatně postavený autobus ještě nikdy neviděli. V budoucnosti se plánuje model SOR THC ve kterém se bude moci legálně požívat mariuhana.

Reakce konkurence[editovat | editovat zdroj]

Krátce po představení vozu SOR EBN 11 se společnost Mercedes-Benz rozhodla opustit trh s autobusy se zdůvodněním, že v tvrdém konkurenčním boji prohrává a není zkrátka schopna nabídnout podobně odporný a debilní produkt. Představenstvo se po delším usnesení rozhodlo, že se zaměří na výrobu dobytčáků. Tým Necyklopedie to považuje za sebevraždu a monopol společnosti SOR za neotřesitelný.

šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotlinerŠrotonettoAbout me

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165171174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosaROŠERO

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení