Opencard

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání



Yin and Yang.svg

Tento článek na téma "Opencard"

pojednává o opačném tématu než článek Lítačka.

Opencard, pražsky Vodevřená karta je nejlevnější karta na světě. Přece se to píše na billboardech, tak to musí být pravda. Slouží například jako jízdenka pražské hromadné dopravy, průkazka do městské knihovny tamtéž, parkovací karta, tácek pod pivo, škrabka na námrazu a tak dále a tak dále… Zkrátka, bez Opencard si v Praze ani neškrtnete. Tuto mocnou kouzelnou kartu vydanou samotným Magorátem smí získat pouze ti, jejichž předci jsou nejméně po tři generace rodilí Pražáci křtění Vltavou. Kdo má třeba jen osminu moravské krve, ten má smůlu.

Opencard2.jpg

Princip[editovat | editovat zdroj]

Openkrad.jpg

Na rozdíl od bankovní karty není na Opencard žádný magnetický pásek. Není na ní ani čip jako na SIM kartách a přesto funguje. Vědecký tým Necyklopedie se proto rozhodl věci přijít na kloub. Když jsme vyloučili hypotézy, že Opencard je transmiterem energie Aštara Šerana nebo jedno velké kurvítko kobinované s centrálním šroubem, když se zjistilo, že Opencard nepohlcuje alkohol ani marihuanové výpary, napadlo kohosi ji proměřit všemi přístroji, které se nacházejí na palubě šaliny Necyklopedie. Nakonec zabral Geigerův počítač, takže se odhalilo překvapující zjištění, že Opencard je silně radioaktivní. Spočítali jsme, že polovinu hmotnosti karty tvoří polonium. Kdyby existovalo bémium, používalo by se místo něj. Jakýkoli přístroj, který Opencard využívá, je tedy jednoduchý detektor radioaktivity. Ježto radioaktivní záření nese velké množství energie, může Opencard zvládnout spoustu aplikací, které běžné magnetické nebo čipové karty neumí.

Opencard v MHD[editovat | editovat zdroj]

Soubor:Open the Floodgates of Heaven, LET IT RAIN (Video from prophetenschule.org)

Jedna z mnoha písní oslavujících Opencard

Nejrozšířenější využití našla Openkarta v MHD. DP Praha již dlouho věděl, že revizoři se mezi Pražany netěší zrovna velké oblibě, naopak že cestující neváhají využít jakoukoli příležitost k vytočení, dopálení a nasrání revizora. V bájných dobách před zavedením Openkarty vypadal typický dialog mezi revizorem a pasažerem takto:

  • Dobrý den, kontrola jízdenek.
  • Já vám teda přeju špatný den.
  • Jízdenku, prosím!
  • A to jako proč?
  • Podívejte, já jsem tady oprávěn kontrolovat jízdenky.
  • A že byste aspoň slušně poprosil?
  • To dělám celou dobu.
  • A co se stane, když vám jízdenku nedám?
  • Tak to budete muset zaplatit pokutu.
  • Že vás to teda baví.
  • Baví. Navíc dostávám procenta z vybraných pokut.
  • Jo tak to je jiná. To bysme se mohli nějak dohodnout po dobrym.
  • No to by byla korupce. Ale co bych neudělal pro blaho zákazníka.
  • Moment, můžete mi teda dokázat, že jste doopravdy revizor? Víte, dneska chodí spousta podvodníků, co se vydávaj za revizory.
  • Můžu vám ukázat průkazku. Tady je.
  • Hezká. Ale jak mi dokážete, že není falešná?
  • Prostě není. A jestli mi nezaplatíte pokutu, tak na vás zavolám policii.
  • Ach jo … To vám teda asi budu opravdu muset … ukázat tu lítačku.
  • To byste teda měl. … Děkuji, je v pořádku.

Dopravní podnik proto vyšel svým zákaznákům vstříc a dal jim do rukou mocný nástroj k šikanování revizorů. Zavedení Opencard tuto proceduru totiž výrazně zjednodušilo:

  • Dobrý den, kontrola jízdenek.
  • Samozřejmě, tady je moje Opencard.
  • A sakra!

Načež pak cestující jen se zábavou sleduje, jak se revizorův přístroj pokouší kartu načíst. Trvá to déle než první uvedený dialog a cestující nemusí vymýšlet stále nové argumenty, proč by neměl ukazovat jízdenku. Odvěký zápas mezi revizorem a kaštanem tak dostal novou zbraň. Energie uložená v kartě tedy revizora náležitě dopálí.

Ještě jednou MHD[editovat | editovat zdroj]

Opencard.png

Uvažuje se dokonce o tom, že by cestující musel předkládat Opencard při každém nástupu do vozidla. Proč to? Zde je opět vysvětlení v radioaktivní energii uložené v kartě. Zkrátka a dobře vozidla budoucnosti budou poháněna právě tímto zdrojem energie. Cestující přiloží kartu, z ní se vyřine proud neutronů a autobus vyjede až do Bohnic. K tomu občan získá dobrý pocit, že to jede i jeho zásluhou, takže určitě také poklesne vandalismus v dopravních prostředcích.

Velkou výhodou je zejména nákup předplatních jízdenek. Nebude již nutné dále stát ve frontě na kupóny, které lze nyní jednoduše objednat přes internet. Nesmíte si však zapomenout kupóny nechat uložit na Opencard. K tomuto účelu byl zřizen tzv. centrální pražský validátor, jehož pracovní doba je vždy 29. února od 13:30 do 14:00 hodin.

Opencard jako parkovací karta[editovat | editovat zdroj]

„Nikdy nebylo parkování tak snadné jako s Opencard!“

- Horst Fuchs

Představte si, že chcete zaparkovat v nějaké hororové čtvrti, třeba na Letné a nemáte Opencard. Pětkrát objedete všechny ulice v širokém okolí, nenajdete jediné volné místečko. Prostě není. Nejradši byste své auto odvezli rovnou na vrakoviště. Zato s Opencard je to přímo hračka! Přijedete, vyberete si místo, které se vám nejvíc líbí. Že na něm parkuje nějaké jiné auto? Nějaké ošklivé autíčko bezohledného majitele, který nepochopil, že toto je vaše místo? Nevadí. Vytáhnete z kapsy Opencard, přiložíte ji k překážejícímu automobilu, a ejhle, tento vůz během pár sekund vysublimuje, čímž je nemilý problém vyřešen k všeobecné spokojenosti. To jen díky mocné energii Openkarty!

Turek z Karlova mostu

Komu to slouží[editovat | editovat zdroj]

Přestože je Opencard nejlevnější, její provoz stojí nějaké peníze. Můžete si ale být jisti, tyto peníze jdou na dobrou věc. Majitelem firmy Haguess je totiž populární pražská figurka, Turek z Karlova mostu.[1] Zisk jde tedy na vykupování křesťanů z tureckého otroctví, což je velmi bohulibé.

Spor s eMonkeyServices[editovat | editovat zdroj]

Po té, co bylo rozhodnuto o ukončení smlouvy na podporu systému Opencard, se spekulovalo, že eMonkeyServices nastavila omezení, které prý znemožnilo plný provoz systému po určitém datu. Ve skutečnosti však systém narazil v roce 2015 na chybu roku 2000. Tuto chybu se podařilo opravit změnou OpenCard na ClosedCard.

Zatím se částečně osvědčuje jednodušší verze, a to prodloužení životnosti, pomocí patentu jednoho nejmenovaného studenta.[2]

Možná hledáte[editovat | editovat zdroj]


šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22140150165174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu1789121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1L2Letecké linky PID

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení