Parkování

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parkování na kruháči
Vertikální parkování
Když není místo, lze zaparkovat i nad vodou, je jen malý problém s výstupem

Parkování je pražským dopravním odborníkem Radovanem Šteinerem nazýváno doprava v klidu. To je velmi výstižné označení; při parkování se dopravíte, kam potřebujete, a užijete si mnoho klidu.

Pokud se podíváme na statisticky průměrné auto, zjistíme, že parkováním stráví většinu svého života. To je docela náročné na prostor, neboť průměrné auto potřebuje k parkování plochu minimálně tak velkou, jako je jeho půdorys. Kdosi spočítal, že kdyby se mělo postavit v centru Prahy parkoviště pro všechna vozidla v Praze zaregistrovaná, musela by se zbourat celé Staré Město, Malá Strana i okolí Václaváku. To je však politicky neprůchodné, takže nezbývá, než se smířit s tím, že v Praze nebude nikdy dostatek parkovacích míst. Jiná města jsou na tom podobně.

Občané (i ti pravicově smýšlející – ti zejména!) však parkování zdarma (zpravidla na pozemku, který jim nepatří) považují za své základní lidské právo, a běda, kdyby jim ho nějaký politik chtěl vzít a účtovat za parkování třeba třicet korun! Naštěstí máme tak populistické rozumné politiky, že nic takového neplánují.

Zlepšováky[editovat | editovat zdroj]

Tím pádem nemůže plně fungovat zákon nabídky a poptávky a nezbývá než vymýšlet nová řešení. V tom jsou Češi mistři. Také způsoby zajíždení na parkovací místo vyučované v autoškole jsou krajně trapné a je třeba je občas inovovat. Uveďme několik takových zlepšováků:

Úskalí parkování[editovat | editovat zdroj]

Při parkování může váš plechový miláček dojít k mnoha újmám. Zde je výčet nejčastějších z nich:

Nezbývá tedy než čtenářům doporučit, aby se svým autem raději nikde neparkovali, a neustále s ním někde jezdili (třeba kolem dokola po kruhovém objezdu). Pokud se dostanete do zácpy, nevadí, to je specifický způsob parkování, při kterém většina z výše zmíněných nebezpečí nehrozí.

Zaparkuj také na[editovat | editovat zdroj]