Obchod

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Obchod je vyvolání potřeby a její realizace za úplatu.“

- jedna z definic obchodu

„Nejdůležitější je obrat. Ale ne každý se nechá “

- Jiří X. Paroubek

„Křivé komín v Majlontě zas čódí, rákosníci hrnó čachrovat.“

- Flastr
Žena za pultem.gif

Tento článek se zabývá obchodem ve smyslu kšeftaření. Obchod coby vedení chodníku obchozí trasou viz Výkladový slovník.

Lidstvo mezi sebou obchoduje od té doby, kdy bylo vyrobeno více, než lidé spotřebovali. Nejdříve to byl obchod výměnný, potom za peníze a v poslední době se jako morová rána rozšířil obchod na úvěr. Každý, kdo navštívil jakýkoliv obchod má s prodavači a obchodníky všeho druhu svoje zkušenosti, ať již dobré nebo velmi trpké.

První, na koho v obchodu člověk narazí (pokud náhodou nenarazil na krabice nebo vozík se zbožím), je prodavač(ka). Tyto lidi lze rozdělit zhruba do tří kategorií, a to:

  1. podavač
  2. prodavač
  3. obchodník

Podívejme se blíže na tyto jednotlivé kategorie. Vycházejme z toho, že přijdeme do obchodu elektro a dejme tomu si chceme koupit varnou konvici, abychom si mohli udělat kafe.

Obchodní smlouvy se směroplatně dají uzavírat i na ulici. Zde vidíte nastávající nevěstu, vyjednávající podmínky s frontmenem svatební kapely.

Podavač[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o relikt socialismu, ale bohužel je stále skladem. Ten člověk buď zívá, nebo hledí do blba, věnuje se kosmetice (žena), živě diskutuje s kolegy a nějaký zákazník ho zajímá jako loňský sníh. Zákazník pro něho není pán, nýbrž obtížný hmyz, kterého je dlužno se co nejdříve zbavit. Na dotaz po varné konvici se zákazník dočká nevrlého nemáme. Po upozornění, že támhle jedna zrovna je, s ní podavač neochotně praští o pult, zinkasuje peníze a dále se věnuje předchozí činnosti, t.j. nicnedělání. Zákazník ho vůbec nezajímá.

Písničky nebo spíše parodie na obchodníky[editovat | editovat zdroj]

U stánků na levný trička,
postávaj a šikmý maj víčka,
ty uměj žít, pašujou a neposlouchaj.

Každej je král, kdo prodává věci,
a ještě větší, kdo má lepší kecy
„Seženeme, přivezeme, přijďte k nám.“

Ref: Jen zahlídli poldy a chlapíky z novy už nebylo slyšet: „Moc sluší pánovi, přijďte pane, pro Vás pouze za padesát.“

Kupte si boty, oni jsou supr,
já tejden jsem chodil,
měl paty jek šutr, ušetřil jsem
a bolest už nevnímám.

Ref: Jen zahlídli poldy a chlapíky z novy...

U stánků, kde kvalita klesla, postávaj a
hlásají hesla: „Čím víc proužek,
tím víc Adidas.“

Ref: Jen zahlídli poldy a chlapíky z novy...

Prodavač[editovat | editovat zdroj]

Je vyšší typ podavače, který již mnohé pochopil. Je zdvořilý, upozorní zákazníka, že je k dispozici několik typů varných konvic. O rozdílech mezi nimi toho sice moc neví, snad jen že se liší cenou. Nakonec doporučí a prodá kupujícímu středně drahý typ s poukazem na to, že ta nejlevnějí není nic moc. Zákazníkovi poděkuje a pozdraví na odchodnou.

Obchodník[editovat | editovat zdroj]

To je extra klasa v oboru, svou prací žije, za ni by položil život. Jakmile spatří zákazníka, rozzáří se a vrhá se mu v ústrety, je ochota sama. Vychválí všechny typy varných konvic, které jsou k dispozici, vloží zákazníkovi do úst objednávku té nejdražší, po té upoutá jeho zájem na další zboží, vychválí ho do nebes. Výsledek je ten, že zákazník odchází nejen s varnou konvicí, vleče ještě vysavač, (automatickou pračku mu přiveze zásilková služba). Aniž to spokojený zákazník tuší, byl doslova svlečen do naha, má přesto pocit, že pro takovou marnotratnost se rozhodl sám a je nadmíru spokojen. Ještě tento obchod vychválí před známými a vřele ho doporučí. Přitom z celého nákupu potřeboval skutečně jen tu varnou konvici.

Kvalita zboží[editovat | editovat zdroj]

N E C Y K L O K R Á M

vás naučí mnoho
užitečných věcí o obchodování!

Necyklokram logo.png

Jaká asi může být kvalita prodávaného tovaru, když jedna ze základních zásad každého obchodníka je levně nakoupit, draze prodat. Pak se někdo diví, že kvalita zboží od vietnamského trhovce se příliš neliší od zboží zakoupeného v kamenném obchodu. Jak by taky mohla, když oba nakupují zboží u stejného výrobce někde v Asii. Že je trhovec levnější je nabíledni, nemá tak vysoké režie a zpravidla zhusta také neplatí daně. To se pak dělají ceny, panečku. Každý si musí uvědomit, že i značkové zboží se vyrábí proto, aby se prodalo, a že tedy nemůže vydržet věčnost (viz "Kurvítko").


Zákazník[editovat | editovat zdroj]

Lehkozivka-nakupni.png

Zákazník je pro obchodníka zdroj příjmů a jako takový je tedy brán jako kavka vhodná k oškubání. Je to zpravidla jelimánek, neznalý obchodních triků a praktik a pak je v rukou zkušeného obchodníka tvárný jako těsto. Za to, že byl oškubán, ještě poděkuje. Někteří zákazníci si myslí, bůh ví jak nejsou zkušení a opatrní, ale to si skutečně jenom myslí. Je vidět, že ještě nepadli na Mistra v oboru. Je neuvěřitelné jak lidé slyší na slovo zadarmo. Naivové, copak je něco zadarmo? Ten šmejd, který si nesou "zadarmo", zaplatili aspoň dvakrát.

Je pravdou, že dobrý obchodník si nemůže dovolit být nadbytečně poctivý, kam by taky přišel. Ale pokud je jeho počínání v rozumných mezích, nelze nic namítat. Konec konců každý, než vstoupí do krámu, počítá s útratou a každý rád na někom vydělá, co si budeme nalhávat. Obchod je zkrátka obchod, škoda jen, že to stojí peníze (naše).


Žena za pultem.gif edit Bird hand.png obchod - business - geschäft - commerce - abarrotería - affare - торговля Bird hand.png
AgroprdAktron TelekomAlčertBhuptgBillboardBojovníci od Al-LidluCall of KauflandCastrolCentral KladnoCentrální šroubCikay ElektrospotřebičeČESCOČeská poštaČínské bistroČínské výrobkyDebillaHorst FuchsCharitaIKEAInzerátKaufmumulandKobloLidem (obchod)ObchodOchrana osobních údajůPlutoniumPodnikatelPojištěníProblientMakroprocesorMasokombinátNákupní vozíkNecyklokrámReklamaReklamy GoogleRobin OilSAPASkálaSlevový kupónŠestsetšedesátšestkaUruguayský pytelVečerkaVietnamské bistroZájezdy last yearZbožíZákazník