Pojištění

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Já vám dám pojištění, pacholci !“

- rozezlený pojištěnec žádající peníze po požáru domu


Zdálo by se, že pojištění člověka nebo majetku je dobrá věc. Jako obvykle je však skutečnost poněkud jiná, což mnozí pojištění bláhovci poznali na vlastní kůži, bohužel pro ně pozdě. Protože se lidé do pojištění dobrovolně příliš nehrnou, využívají pojišťovny služeb pojišťovacích agentů.

Švejk2.jpeg „Ten chodil k nám do hospody a jednou, když u stolu usnul, tak mu na jeho pleš nějakej dobrodinec napsal inkoustovou tužkou: Dovolujeme si vám tímto dle připojené sazby IIIc zdvořile nabídnouti nastřádání věna a vybavení vašich dítek pomocí životního pojištění!“
II/1 - Švejkovy nehody ve vlaku

Pojišťovací agent[editovat | editovat zdroj]

Všechny pojišťovny na světě používají k nalákání důvěřivých troubů pojišťovací agenty. Agenti jsou osoby obojího pohlaví, různého stáří. Pojišťovny si agenty vybírají, agent musí splňovat přísná kritéria, pro normálního člověka často nestravitelná. Agent musí mít v první řadě velmi ohebné svědomí a naprosto žádné skrupule. Něco jako soucit se netrpí, tím by si agent kopal sám sobě hrob.

Dále musí být vlezlý, neodbytný, splachovací, mít hubu jak šlejfíř a umět dobře běhat na krátké trati, to se mu vyplatí zejména tehdy, je-li na něho poštván pes. Lhaní musí takový agent ovládat přímo mistrně, slíbit lze přece všechno na světě, konečně jak se říká, slibem nezarmoutíš. Zejména musí při podpisu smlouvy klientem dbát pečlivě toho, aby klient smlouvu příliš nečetl, to by si pak agent nevydělal ani na slanou vodu, je totiž placen od kusu a výše sjednaného pojistného. Pojistné vychválí do nebes, klient získá dojem, že za pár korun pojistného získá statisíce a ještě mu doporučí další nešťastníky, doposud nepojištěné. Agent do věku 25 oběhů obléká zásadně oblek z tanečních .Agent pracuje zpravidla pro více pojišťoven, na to pozor.

Pojistná smlouva[editovat | editovat zdroj]

Pojistná smlouva je velmi důležitý právní dokument. Je zpravidla velmi obsáhlý a pokud by si někdo myslel, že je psán česky, je na omylu, dokument je sepsán v tzv. právničtině. To má svůj smysl. Právničtina je poměrně nesrozumitelná a cílem jak právničtiny, tak délky dokumentu je jednoznačně klienta otrávit natolik, aby to celé nečetl. I kdyby byl tak vytrvalý, stejně tomu příliš rozumět nebude, zejména po jednom letmém přečtení a vzhledem k tomu, že po celou dobu četby do něho něco hučí školený agent, aby rozptýlil jeho pozornost a hlavně, aby ho odvedl od četby velmi nenápadné, ale při tom nejdůležitější kapitoly smlouvy, která se jmenuje výluky z pojištění.

Kdyby si totiž nastávající pojištěnec tento oddíl přečetl, velmi by se divil. Zjistil by například, že má sice dům pojištěný na pád letadla (stává se velmi často), ale nemá ho pojištěný na škody z blesku a krupobití. Po přečtení všech výluk z pojištění musí soudný člověk dojít nutně k závěru, že podpisem smlouvy je prakticky nepojištěn a vlastně elegantně obrán o peníze.

Pojistné plnění[editovat | editovat zdroj]

To je velmi smutná kapitola a řada lidí by mohla vyprávět. Kdykoliv kdokoliv nahlásí pojišťovně tzv. pojistnou událost, nestačí se divit, čeho všeho je pojišťovna schopna, jen aby nemusela vyplatit nikomu ani korunu. Počínaje špatně vyplněným formulářem, neponecháním věcí v původním stavu (velmi dobré například po vytopení), pozdním nahlášením, nenahlášením policii, atd., atd., škála výmluv je prostě nevyčerpatelná. Pokud se nakonec pojišťovna odhodlá klientovi přece jen něco vyplatit, či spíše je k tomu donucena a plnění se nemůže vyhnout, nestačí se klient opět divit, jak málo a za kolik dostal.

V takovém případě potom řada lidí pojistné vypovídá. Po těchto zkušenostech je dobré vědět, jak se ubránit pojištění.

Jak se nepojistit[editovat | editovat zdroj]

Zazvoní-li u nás agent, je celá řada způsobů, zde bude pojednáno jen o několika. Tak tedy ty jednoduché:

1. srazit pojišťováka ze schodů

2. vyrazit s ním dveře než stačí otevřít hubu

3. poštvat na něj psa

4. vyspílat mu lumpů a kombinovat s bodem 3

Na věc lze samozřejmě jít daleko rafinovaněji, trošku si toho lumpa vychutnat. Začneme například tím, že ho požádáme o pověření. Dá-li nám ho, dlouze je studujeme a buď je prohlásíme za falzifikát, nebo agenta pozveme dále. Budeme sama vlídnost, vstřícnost, necháme ho, ať se pěkně vymluví, naopak ho ještě budeme povzbuzovat častými dotazy, čím pitomějšími, tím lépe. Agent bude mít brzy pocit, že nás má již v hrsti. Necháme jej tedy vypsat smlouvu (vidíte ho, jak září), dáme si od něj podat pero k podpisu a nyní nastala ta pravá chvíle ho dorazit. Nevinně se zeptáme na výluky z pojištění (vsadím se, že doposud o nich z pochopitelných důvodů nebyla řeč) a v ten moment ztuhne agentovi úsměv a je nucen do tohoto kyselého jablíčka kousnout. Tentokrát již nebude tak halasit, bude spíše mumlat a snažit se problém zlehčit. A teď máme na vrch my a můžeme ho vyhodit hned, nebo mu s milým úsměvem sdělit, že jsem již pojištěni a to daleko výhodněji u jiné pojišťovny (nemusí to být nutně pravda) a směle můžeme prohlásit, že pojišťovna, kterou zastupuje jsou lumpové a zloději a zdůraznit, že jaký pán, takový krám.

Život přináší všelijaká překvapení, člověk se neustále učí a to je jenom dobře. Někdy jsou to zkušenosti dobré, někdy špatné, ale vždycky je dobře vědět, jak na to. A jestli se dozvíme, že třeba někdo naletěl pojišťovně tak jako my, jistě nás to potěší, že v tom nejsme sami.

Zdravotní pojištění[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější údaje naleznete v článku Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Související[editovat | editovat zdroj]