Slovenská koruna

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slovenská koruna (moravsky: Východomoravský Groš, polsky Jużnosłąsky Złoty, česky: Nezbytné prachy) je neoficiální měna Slovenska. Sice není jasné, jaká měna v té česky zvané "Díře" platí oficiálně ale dle zdrojů je to nějaké "ojro". Tato měna je na Slovensku užívána převážně k černému obchodu. Za používání klasického ojra by se transakce zjistili hned, proto gádžové používají právě slovenské koruny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První transakce provedena právě slovenskou korunou když v roce 1945 potřeboval tehdejší prezident Slovenska zaplatit státní dluh Adolfovi. V roce 1944 totiž na rychlovku určil jako národní měnu právě Slovenskou korunu. Předchůdcem a inspirací byla Německá Marka a Protektorátní Koruna z Protektorátu Morava a Slezsko (nebo nějak tak). Design těchto dvou měn Tisa překvapily a tak utvořil dvě stejnojmenné měny. Vizuál z roku 1944 byl ale "modernější" pro všechny z důvodu vložení svastiky. Po pádu nacismu se republika potřebovala změnu. A tak se rozhodlo... že se spojí Česko a Slovensko v jeden stát. Vznikla tak Československá Koruna. Obě "svazové republiky" Československa měly ale své vlastní neoficiální měny. Slovenská koruna tak dostala zase nový design. Během komunismu se vzhled měnil jako samotní prezidenti ČSSR. Takže skoro vůbec. Občas byla změněna osobnost, barva, symbol, ale vždy ze zákona na bankovce takovéto měny musel být zkřížený srp s kladivem. Dle legislativy to mělo dodávat měně hodnotu, jakou si stát zaslouží. Asi čtyři roky před pádem komunismu v Československo si rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu (čtěte Nikolaj Čaučesku) navrhl výroční bankovku s ním. Nicolae Ceaușescu byl totiž velký podporovatel svobody Slovenska a tak posílal gratulační telegrafy československým úředníkům slovenské národnosti. Po pádu komunismu se vzhled změnil rychlostí světla. Byl totiž nový státní znak a tak neoficiální měna Slovenska dostávala západní moderní vzhled. Díky tomu se na bankovkách poprvé objevily lepší ochranné prvky než bylo jméno dané osobnosti psáno v azbuce. Další nová věc byla nominální hodnota písemně a mikrotextem. Po rozpadu ČSFR se Slovensko stalo samostatní republikou. Nový návrh již oficiální měny Slovenské Republiky všechny překvapil jak se to zlepšovalo. V minulosti bylo totiž těžké tuto měnu držet. Za komunismu to bylo pár let ilegální. Všichni tedy nové Slovenské koruny začaly používat. Po vstupu do EU byla tato měna najednou opět neuznávaná. Tuto měnu prohlásil jako neoficiální až Andrej Kiska. Až doteď již úřadující prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová o této měně ani neví, takže bude platit asi až do té doby, dokud to někdo nezjistí.

Kurz[editovat | editovat zdroj]

Stav k 28. 12. 2023

1 Kč = 69 Ks

Dnešní využití[editovat | editovat zdroj]

Dnes se Slovenská koruna využívá k černému obchodu a občas vám ji přijmou ve zestátněných obchodech, což jsou většinou stánky s různým ilegálním zbožím nacházející se převážně v městské části Bratislava-Petržalka ale také i v Česku. Nejvíce těchto stánků je možno v Brně a dalších velice známých městech Moravstánu. Dále na Slovensku se s touto měnou můžete setkat v Podkarpatské Rusi, která je sice oficiální částí Ukrajiny, slovenské východní úřady tuto část představují jako protektorát. Bratislavské úřady pak Podkarpatskou Rus označují jako samostatný stát.