Prasokoruna
Prasokoruna a její různé druhy
Nejvzácnější měna světa, kterou nikdo nechce.
Prasokoruna je unikátní měna, kterou svět nikdy nebral vážně, a to z dobrých důvodů. S kurzem 1 PČ = 0.0000001 Kč oficiálně patří mezi nejméně hodnotné měny všech dob. Přesto si tato absurdní platební jednotka získala své místo v historii a srdcích sběratelů, protože hodnota Prasokoruny nespočívá v její kupní síle, ale v její prasopunkové originalitě.
Historie Prasokoruny[editovat | editovat zdroj]
Prasokoruna vznikla v 70. letech 20. století jako žertík skupiny farmářů, kteří se rozhodli vytvořit ekonomiku založenou na vepřových produktech. Místo klasického směnného obchodu však vymysleli vlastní měnu, symbolizující jejich lásku k prasatům a ironii nad tehdejšími měnovými systémy. První bankovky byly tištěny na recyklovaných pytlích od brambor a mince se razily z čehokoli, co bylo po ruce, včetně zinku, cínu a plechu ze starých okapů.
Bankovky a mince[editovat | editovat zdroj]
Prasokoruna se pyšní jedněmi z nejbizarnějších designů v historii měn:
- 1 PČ: Prasátko v kaluži bláta.
- 5 PČ: Prasátko na traktoru.
- 10 PČ: Prasátko s korunou a žezlem.
- 50 PČ: Prasátko ve smokingu, které vyzařuje prestiž.
Mince byly ještě kurióznější – speciální edice „Prasečí zlatky“ byla například vyrobena z pokoveného chleba, což z ní činilo historicky první měnu, kterou jste mohli nejen utratit, ale i sníst.
Prasokoruna a její různé druhy[editovat | editovat zdroj]
1. Prasokoruna Komunistická[editovat | editovat zdroj]
Tato verze Prasokoruny vznikla v období, kdy ekonomika podléhala silnému centrálnímu plánování a ideologickému vlivu. Komunistická Prasokoruna měla na bankovkách obrázky neústupných a odhodlaných prasat, která symbolizovala „třídu pracujících“. Slogan „Za lepší zítřky a pořádné žrádlo“ byl vytištěn na každé bankovce, která byla tištěná na levné recyklované kartónové papíry a následně distribuována státem, přičemž „volný trh“ byl přísně zakázán. Měna neměla reálnou hodnotu a sloužila především jako symbol oficiálního režimu a jeho schopnosti řídit i tak absurdní záležitosti, jako je měnová politika.
2. Prasokoruna Neoliberální[editovat | editovat zdroj]
Po pádu komunismu se Prasokoruna opět objevila, tentokrát v neoliberální podobě. Tento typ Prasokoruny byl navržen jako jakási „volnotržní“ měna, která měla sloužit k výměně zboží mezi jednotlivci. Místo tradičního prasátka v blátě byly na bankovkách znázorněny prasata s aktovkami, která se vydala do světa za podnikatelskými příležitostmi. Byla to měna plná slibů o svobodné ekonomice, přičemž její reálná hodnota byla tak nízká, že ji nikdo nebral vážně, ale všichni ji používali pro zábavu a jako výstřední platidlo v alternativních tržních sférách.
3. Prasokoruna Královská[editovat | editovat zdroj]
V době, kdy se mnozí snažili obnovit jakousi formu „dobré staré monarchie“, objevila se i Prasokoruna Královská. Tato varianta byla stylizována jako měna pro aristokracii a bohaté podnikatele. Na bankovkách byly zobrazeny porce prasat, oblečené v honosných róbách a s korunami na hlavách. Slogan této měny zněl „Za prosperitu královských žrádel“. Prasokoruna Královská se používala hlavně v rámci falešného aristokratického světa a byla oblíbená na podivných gala večerech a v okruhu sběratelů.
4. Prasokoruna Punková[editovat | editovat zdroj]
A pak byla Punková Prasokoruna, která se objevila v devadesátých letech jako reakce na „zbytky z minulých systémů“. Místo elegantních prasat s korunami na hlavách bylo na bankovkách vyobrazeno divoké a rebelující prase s mohawk účesem, které ve svých tlapkách drželo obří kladivo. Tato verze Prasokoruny byla používána především v subkulturních komunitách a na undergroundových festivalech, kde byla ceněna pro svůj anarchistický duch a odpor vůči autoritám.
5. Prasokoruna Digitální[editovat | editovat zdroj]
Jak technologie postupovaly, Prasokoruna nemohla zůstat pozadu. V novém tisíciletí se objevila Prasokoruna Digitální, která byla primárně používána v rámci virtuálních her a online trhů. Tato verze Prasokoruny byla plně digitální a fungovala na blockchainu, což ji činilo ideálním prostředkem pro transakce ve virtuálních světech. Místo tradičních mincí a bankovek byly transakce prováděny pomocí nezabezpečených tokenů, které si mohl každý vytěžit jako součást virtuální farmy prasat.
Ekonomický výkon[editovat | editovat zdroj]
Hodnota Prasokoruny byla vždy spíše otázkou humoru než ekonomické stability. Během své největší slávy jste si za 1 PČ mohli koupit párek, zatímco dnes byste za milion PČ dostali zhruba polovinu žvýkačky nebo možnost podívat se na obrázek rohlíku.
Oficiální kurz 1 PČ = 0.0000001 Kč činí z Prasokoruny téměř bezzubou měnu. Přesto sběratelé často platí za raritní edice Prasokorun stovky nebo dokonce tisíce korun – což je ironie, kterou by zakladatelé této měny jistě ocenili.
Současnost Prasokoruny[editovat | editovat zdroj]
Přestože byla Prasokoruna oficiálně vyřazena z oběhu v 90. letech, její odkaz žije dál. Nadšenci pořádají každoroční srazy, kde si vyměňují zbylé mince a bankovky, vyprávějí si historky o jejím vzniku a dokonce s ní stále obchodují – i když výhradně za vepřové produkty.
Shrnutí[editovat | editovat zdroj]
Prasokoruna je jedinečný příklad měny, která přežila ne díky své hodnotě, ale díky své absurditě a kouzlu. Ať už to byla komunistická verze, neoliberální experiment nebo punková revoluce, každá verze Prasokoruny má své místo v historické mozaice této podivné měny, která nikdy neměla být brána vážně – ale přesto nás všechny nějakým způsobem fascinuje.