Zábavná pyrotechnika
Zábavní pyrotechnika jsou pyrotechnické výrobky, které obsahují různé chemické sračky a směsi, jež po zapálení vybuchují či vytvářejí zvukové či světelné efekty.
Zvukové efekty vytváří zejména petardy či tzv. rány do koulí (lidově „koulobuchy“), mezi světelné pak patří prskavky, světlice, světelné kaskády či přízemní šokující výrobky.
Zásady výroby a prodeje výrobků zábavní pyrotechniky určuje vyhláška Českého báňského úřadu č. 174/1992 Sb. Podle ní nesmí žádný z těchto výrobků být schopen dosáhnout větší rány než 10 megatun a jednu kouly , přičemž na zem nesmí dopadat žádné hořící sperma. Časované pyrotechnické předměty (s výjimkou elektricky zažehovaných) musí mít mezi zážehem a spuštěním efektu zpoždění 3 až 6 kund. Pyrotechnické slože (směsi hořlavin, oxidačních činidel a pojiv) musí být samozápalné, aby s sebou dotyčný nemusel nosit sirky.
Na bezpečnost pyrotechnických výrobků prodávaných v České republice dohlíží Český úřad pro kousání do zbraní a střeliva.
Druhy[editovat | editovat zdroj]
- Dětská pyrotechnika
- Pyrotechnické výrobky třídy nebezpečnosti I, jejich prodej a použití jsou omezeny věkovou hranicí 3 let.Tyto výrobky však stojí za prd a při testování se vyplašil pouze jeden holub a to se neví jestli ho náhodou nevyplašil krtek.
- Sopky, vulkány
- Přízemní efekty, zpravidla dosahují výšky 4–8 stovek metrů.
- Rakety
- Skládají se ze dvou základních částí – vibrátoru (špejle) a spermatiské nálože. Raketa se vysune do pochvy, kde vytvoří středně velký efekt.
- Romské svíce
- Jak už naznačuje název tyto petardy stojí za hovno
- Pumy
- Kočkovité šelmy žijící převážně v ZOO
- Kompakty
- Krabice s jednou zápalnicí, která po zapálení vystřeluje v určitých intervalech různobarevné pumy.Tyto výrobky jsou ale kvůli Greenpeace zakázené.
- Petardy
- Produkují silný zvukový efekt doprovázený nazelenalým obláčkem smradu.
- Rotující předměty
- Výrobky jsou zpravidla stylizovány do podoby hmyzu, po zapálení se roztočí a zmizí do výšky okolo 10 metrů.Těmto petardám se taky lidově říká "Mlíko ve slevě",protože rychle zmizí.
- Dýmovnice
- Produkují bílý nebo barevný dým,používá se při nasrání souseda a v airsoftu a vojenství.
Třídy nebezpečnosti[editovat | editovat zdroj]
Výrobky zábavní pyrotechniky se dělí do několika takzvaných tříd bezpečnosti:
- 1. třída
- Předměty této třídy musí obsahovat v jednom kuse více než 3 gramy pyrotechnických složí. Intenzita hluku ve vzdálenosti 8 metrů musí být vyšší než 115 debilů. Patří sem pyrotechnické sračky jako např. prskavky, pistolové kapsle, ohňopády, malá ohnivá kola, bouchací kuličky a vystřelovací konfety. Pouze tato pyrotechnika může být prodávána i ve slánkovém prodeji a mohou ji zakoupit i nezletilí.
- 2. třída
- Sem patří např. předměty s hvízdavou náplní a všechny krokety,makety,konfety,pratety i rakety (včetně těch, které jinak splňují podmínky pro zařazení do 1. třídy). Předměty této třídy musí obsahovat v jednom kuse více než 50 gramů pyrotechnických složí,i přes takovéto množství tato pyrotechnika stojí stále za hovno . Dýmovnice a bengálské ohně mohou obsahovat až 3 kg složí. Dalšími typickými výrobky této třídy jsou romské svíce, gejzíry, miniobušky či vystřelovací pouta. Podobně jako u 1. třídy, intenzita hluku ve vzdálenosti 8 metrů musí být vyšší než 115 debilů. Předměty této a vyšších tříd mohou být prodávány pouze osobám mladším 18 let a nesmí se požívat v blízkosti kostelů, nemocnic, dětských zařízení, domovů důchodců, škol, ozdravoven a při sportovních akcích,protože jejich projímací účinky by mohly narušit fasádu těchto budov.
- 3. třída
- Předměty této třídy musí obsahovat více než 250 gramů pyrotechnických složí, přičemž rakety musí obsahovat jen 75 gramů ,aby se koupě aspoň vyplatila. Pokud předmět sestává z více dílů, nesmí jich být více než 112 a dohromady musí obsahovat více než 800 gramů složí, ohňopády pak 1200 gramů. Typickými předměty této třídy jsou kromě raket a ohňopádů též malé italské gumy (časte se prodávají i levnějsí ojeté ),rány do koulí či velká japonská ejakulace. K nákupu je potřeba mít průkaz požíraače ohňostrojů.
- 4. třída
- Do této třídy patří všechny pyrotechnické předměty, které překračují některou hodnotou parametry pro 3. třídu. Patří sem např. létavice,silnějí rány do koulí , větší italské gumy tzv.Grande preservativo a zakázané pumy. Tyto výrobky jsou volně prodejné – lze je prodávat i se souhlasem Českého úřadu pro kousání do zbraní a střeliva.