Hospoda

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
God2.jpg   Hospodin – podobnost názvů je čistě náhodná
Jedna zelená
RedDwarf2.jpg „Hospoda je veřejný podnik, kde se lidé snaží dosáhnout pokročilého stavu mentální inkompetence opakovanou konzumací fermentovaných rostlinných nápojů.“
Kryton, díl 17 - Fotostroj času)
Hospoda je jediné místo, kde se ze savců stanů plazi.

„Do naší hospůdky vedou jen tři schůdky“

- Zdeněk Svěrač a Jarin Uhlíř

Hospoda je druh restauračního zařízení, ve kterém jsou návštěvníkům poskytovány za úplatu služby.

Nejčastěji jde o služby pohostinské - poskytování alkoholických i nealkoholických nápojů, drobných pochutin a teplých či studených pokrmů. Instituce hospoda se razantně liší od obdobné instituce zvané restaurace. Základní rozdíl mezi nimi je, že do hospody dochází osazenstvo především za účelem konzumace nápojů, nýbrž restaurace je mnohdy navštěvována kvůli konzumaci pokrmů. Vědecké studie prokázaly, že muži navštěvují hospody nebo restaurace ze dvou důvodů: 1) Nemají ženu. 2) Mají ženu.

Kolem každé hospody se šíří pivočáry, které tvoří tzv. pivní pole. Pivaři mají vyvinuta zvláštní čidla, takže když se dostanou do dosahu pivního pole, tak jsou podle pivočár vtahováni dovnitř pole, neboť hospoda má opačný pivní náboj než pivař.

Intenzita pole je podle nich dána tzv. spinem, to jest silou tam čepovaného piva. Obvykle vyšší stupeň piva má vyšší přitažlivost, ovšem zase naopak cena může toto částečně neutralizovat.

Když už nedokážeš projít úzkými dveřmi dovnitř, holt musíš chlastat venku!

Části hospody[editovat | editovat zdroj]

„Rozdělovat restauraci na kuřáckou a nekuřáckou je stejné jako rozdělovat bazén na „smí se močit“ a „nesmí se močit“.“

- Jakub Turek

Drtivě drtivá většina hospod se skládá z pěti základních částí:

Místnost pro hosty (lokál)[editovat | editovat zdroj]

Největší část hospody určená pro návštěvníky. Nacházejí se v ní stoly a židle, popřípadě vše, co by mohlo sloužit k pobavení návštěvníků. Obvykle to bývají hrací automaty, šipkový terč, kulečník, jukebox, televizní přijímač atd. V nedávné minulosti docházelo k rozdělování této místnosti na část kuřáckou a nekuřáckou oddělených čarou na podlaze, což, jak si mnoho návštěvníků myslí, vede ke zlepšení standardu kvality poskytovaných služeb. To bylo vyřešeno úplným zákazem kouření v hospodách, restauracích a jídelnách.

Štamgast obecný
Směrovka
Směrovka v Karlových Varech

Výčep[editovat | editovat zdroj]

Místo ohraničené od zbytku místnosti zpravidla barem, u kterého je možno kratší dobu setrvat při konzumaci nápoje. Na druhé straně baru se nacházejí pípy sloužíci k čepování nápojů, pokladna, speciální umývací dřez na sklenice, police na sklenice, pochutiny, cigarety atd. Do oblasti výčepu (čímž se rozumí oblast za barem) je vstup povolen pouze a výhradně obsluze zařízení.

Kuchyně[editovat | editovat zdroj]

Nachází se pouze v zařízeních nabízejících i pokrmy. V kuchyni slouží jeden nebo více kuchařů vařících jídlo dle jídelního lístku na základě zákazníkovy objednávky.

Personální místnost[editovat | editovat zdroj]

Místnost určená k převléknutí, odpočinku a uschování osobních potřeb personálu. Personál zde také může využívat technik intenzivní relaxace a to i vzájemně či s některým hostem.

Toalety[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Entropa a Bulharsko

Toalety pro zákazníky v současné době podléhají přísným hygienickým kritériím. Musí být pro muže a ženy zvlášť, musí v nich být předsíňka s umyvadlem oddělená od vlastní toalety neprůhlednými dveřmi. Současným trendem je instalace bezdotykových baterií umyvadel nebo držáku s papírovými ručníky na jedno použití.

Bohužel značná část hospod tato kritéria nesplňuje a proto je možno na zemi najít odpadky, moč, fekálie či spící bezdomovce (občas i nespící ale ti jsou tak na šrot, že je lépe považovat je za spící). Nedoporučuje se také užívat toalety tzv. kontaktním způsobem, neboli sednout si na prkýnko, neb bývá hnusné, ulepené, od pohledu páchnoucí a rozhodně na něm před vámi seděl tlustý chlápek co měl krvácivý konečník. Proto se používá tzv. Vězeňské řešení, které vychází z toalet trestaneckých (mnohem odpornějších, než na co jsme tu zvyklí). Je založené na umném rozmsiťování útržků toaletního papíru na prkénko tak, aby si dotyčný hovnama neotřel nohy. Otázkou nicméně zůstává, co v případě, že spotřebuje všechen toaletní papír nebo na místě žádný papír není.V takovém případě lze zvolit řešení turecké, kdy kadící zuvší si boty v ponožkách stoupne na prkýnko a v podřepu vykoná kadění. Tyto otázky jsou sice legrační, ne však pro nešťastníka, který má víceméně hnědou půlku zadnice.

Karetní hry[editovat | editovat zdroj]

Karetní pisoáry.jpg
Hráči v hospodě bez samostatné herny

V hospodách se běžně provozují karetní hry. Hrají se buď „stálé partie“, ke kterým se hráči schází pravidelně ve stanovený den a hodinu, nebo se skupina hráčů vytvoří spontánně. Karetní hry se hrají společenské (o drobné mince) - mariáš, taroky, žolíky - nebo hazardní: oko, kopky. Některé hospody mají zvláštní karetní hernu kde má každý hráč šuplík na peníze či odkládací stolek na nápoje. V ostatních hospodách se hraje na běžných stolech, hráči si někdy sundají ubrus, aby karty lépe šustily. Podle lidového rčení - komu karty v ruce šustí, toho Pánbůh neopustí.

Personál zařízení[editovat | editovat zdroj]

Personál bývá tvořen skupinou mužů či žen pod vedením jednoho nadřízeného.

Nadřízený[editovat | editovat zdroj]

Nazývaný hospodský nebo výčepní. Mnohdy je k nalezení za barem, kde čepuje nápoje, které ostatní personál odnáší návštěvníkům. Může také sám obsluhovat osazenstvo baru. Bývá to osoba s přirozenou autoritou a vůdčími schopnostmi, kterých je třeba zejména při větším počtu návštěvníků.Očekává se, že nebude přepadat hosty.

V některých hospodách nečepují pivo na správnou míru

Číšník - servírka[editovat | editovat zdroj]

Muž či žena plnící požadavky návštěvníků, roznášející nápoje a pokrmy. Bývá vybaven (vybavena) peněženkou k vybírání útraty návštěvníků a oděn v tmavých barvách nebo v tmavé spodní části oděvu a bílé halence, jde-li o ženu (sjednocený oděv však není nutností - slouží pouze k lepší orientaci apod.). Očekává se od něj (ní) náležitá úslužnost a ochota, která může být odměněna drobným obnosem - zaokrouhlením ceny nahoru zákazníkem. Zaokrouhlování směrem dolů používají pouze zvláště tvrdí jedinci.

Kuchař[editovat | editovat zdroj]

Zpravidla muž v bílém oděvu, pohybující se skryt zrakům zákazníků v kuchyni a připravující pokrmy jimi objednané. Mezi hosty se objevuje zřídka, zpravidla když jde rozbít hubu někomu, komu nechutnal guláš. Zpravidla jde o Kachnu, Kuřátko či jiného ptáka.

Uklízečka[editovat | editovat zdroj]

Zpravidla dáma v pozdně středních letech oděná do stejnokroje sestávajícího se z tmavých květovaných šatů a šátku zavazáným uzlem v čelní časti lebky. Její úkol je vytírat po hostech poblitou podlahu a mýt pochcané a posrané hajzlíky. Bývá to většinou osoba s přirozeným respektem. Návštěvníci hospody mají zpravidla z jejího jednání zcela oprávněný strach.

Nabízené zboží[editovat | editovat zdroj]

Nápoje
pivo a limonády lahvové i točené, míchané nápoje, lihoviny, různé druhy čaje a kávy
Drobné pochutiny
utopenci, okurek, nakládaný hermelín, slané tyčinky, oříšky, brambůrky, korbáče, bramboráky
Pokrmy dle jídelního lístku dané hospody
Různé
cigarety, doutníky, sirky, zapalovače, prezervativy

Na co si dát v hospodě pozor[editovat | editovat zdroj]

Na letišti Praha-Ruzyň se najíte a napijete do 100,- .

V první řadě na dodržení kvalitativních standardů poskytovaných služeb, dodržení hygienických norem a předpisů, neúmyslné ošizení personálem, dodržení předepsané míry nápoje, čerstvost podávaných pokrmů a nápojů, podávání alkoholických nápojů mladistvým.

Organizace rozvozu piva[editovat | editovat zdroj]

Dokonalý rozvoz piva

V některých hospodách je dokonalý rozvoz piva pomocí železnice.Samozřejmě v tom drží primát hospody v Brně.

Nemoci[editovat | editovat zdroj]

  • Klaustrofóbie: je strach z uzavřených prostorů, t.j. jak když jdete do hospody a bojíte se, že bude zavřená...
  • Měknutí kostí: nastává po vypití 0.5-1.5 l slivovice, pacient se neudrží na nohou
  • Bolesti hlavy: způsobuje obvykle váleček na nudle
  • Dilema: Která nemoc je lepší, Alzheimer nebo Parkinson? – Alzheimer. Lepší je zapomenout panáka zaplatit, než si ho vybryndat.
  • Příznaky: Já už jsem asi vážně nemocný! Blížím se k hospodě, a nezrychluju.

Slavné hospody[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření v Česku[editovat | editovat zdroj]

Hospod a obdobných zařízení funguje asi 28 000, což je v průměru 1 hospoda na 2,8 km². Ve skutečnosti jsou místa, kde o hospodu nezavadíte a zase naopak jsou místa kde ani nemusíte vylézt ven a už jste v další hospodě.

1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno