Entropa

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Entropa-rectangular-orez.jpg
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Entropa na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Entropa, také známá jako Česká eurošvejkárna je momentálně aktuální (leden-únor 2009) umělecké dílo autora Davida Černého. Narozdíl od trapného barevného balonu francouzského předsednictví, který zde byl umístěn v duchu Multi-Kulti, Entropa nakopne hrdost a koule každého státu, který v EU je. Autor Entropy David Černý je již známý svými staršími díly a plastikami. Tentokrát však vystoupil zcela nevídaně na celoevropské scéně a přivedl tak tisk jednotlivých zemí EU k hluboké diskuzi (rozhodně ne spánku). Proslýchá se, že celá tato akce nenapadla Davida Černého jen tak. Předobrazem jeho podání jednotlivých evropských států byly články o těchto státech na Necyklopedii, včetně těch dosud nenapsaných.


Diskuze[edit | edit source]

Obzvláště odporný turecký záchod (není příliš vidět díky nánosům špíny a exkrementů. Ilustrační foto.
Ve skutečnosti jsou bulharské turecké záchody čisté.[1]

Bulharsko[edit | edit source]

Nejpohotovější příspěvek do diskuze přineslo Bulharsko, které ostře odmítlo své zpodobnění jako turecký záchod Evropy (což je možná ještě lichotka, vhodnější by byl obrázek kozlů-zahradníků v jaderné elekrárně Kozloduj). Bulharský tisk přinesl parodii na Čechy, tedy na obřího Švejka házejícího bobek kamsi do oblasti mezi Jihlavou a Brnem. Mnozí Češi nyní přemýšlejí nad skutečností, jestli tak má být zpotvořeno celé Česko, nebo jestli se nejedná o tajný útok na Miloše Zemana, nebo jen Bulhaři protestují proti svrabu, který tam byl zanesen z oblasti Brna. Nyní připravuje bulharská vláda další protest. Podle tiskových zpráv se Bulharům nelíbí šátek, který je přehozený přes model jejich státu. Vytváří to dojem, že Bulharsko je stále tureckou kolonií, kde ženy musí nosit šátky.

Maďarsko-Slovensko[edit | edit source]

Slovensko také protestovalo proti zpodobnění salámu převázaného maďarskou trikolorou. Okamžitě se vyjádřil předseda Strany neskutečné srandy, Ján Slota, který již dříve na riziko maďarských trikolor poukazoval, zvláště pak na Lomnickém štítě [2], že se objeví ale až v Bruselu nečekal. Naproti tomu maďarské deníky, například Nemyti Magyar, pěly na Černého chválu a slíbily mu náklaďák klobás.

Nejjasnější Republika Václav Klaus[edit | edit source]

Překvapení neskrývala ani Nejjasnější Republika Václav Klaus. Zatímco totiž Česko zobrazuje republika jako displej s výroky Václava Klause, Nejjasnější Republika Václav Klaus byla vyobrazena zcela jasným gestem [3] Mimochodem za toto gesto mohou od 1. února dostat slovenští řidiči pokutu. Právě proto se také kontroverzní umělec David Černý rozhodl pro další mystifikaci a to doprovodný text, který se má údajně týkat bývalého amerického prezidenta George Bushe. Když se ale podíváte na bublinu vpravo dole, je vidět jasně celý název státu, tedy NRVK. To je zcela nepochybné.

Francie[edit | edit source]

Nespokojenost vyjádřil i Elysejský palác. Černý podle něj celou záležitost pojal velmi útočně a z francouzského velmi usilovně pracujícího lidu si dělá "pšouky". Situace zašla dokonce i tak daleko, že odbory ve Francii na protest proti tomuto uměleckému dílu pohrozily generální stávkou.

Španělsko[edit | edit source]

Chladnější postoj zaujali představitelé Španělska. Ministerský předseda Zapatero prohlásil, že nemá čas na komentář k modelu, zobrazující Španělsko jako velkou betonovou plochu, protože si musí prohlédnout své nové letní sídlo na pobřeží. Prý se mu podařilo najít jedno z mála míst, kde ještě nestojí obří betonové hotely a vily, takže se mu tam bude určitě líbit. Pro další stavitele: jde o město Betonáros a vilu postavila firma Ceménte a spol.

Británie[edit | edit source]

Ministerský předseda Gordon Brown byl velmi zklamaný, když ani po pěti hodinách hledání nenašel model své země. Rozhodnut zlepšit si své znalosti geografie se již otáčel k odchodu, když ho zastavil Tony Blair na procházce. Prozradil mu, že na Entropě jejich země je i není. Brown lehký Blairův humor nepochopil, a tak o hádance přemýšlí dodnes. Předseda konzervativců David Cameron prohlásil, že je jim Evropská unie ukradená, a tak se k tomu nebude vyjadřovat.

Rumunsko[edit | edit source]

Příspěvek do diskuze od premiéra Rumunska se doposud bohužel nepodařilo získat. Podle mluvčí vlády se ještě nevrátil z výletu do Transylvánie, kam zamířil již před měsícem. Na tiskovce ale ministr vnitra rozptýlil obavy, protože, jak prohlásil, je normální, že si občas lidé v této krásné oblasti prodlouží svoji dovolenou (přičemž začal slintat při pohledu na pořezanou ruku novinářky).