Hostinec u Kollerů

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hostinec Koller 1.jpg
Hospoda je tak slavná, že vedle ní postavili první kruhový objezd v Brodě. Vlevo vidíte komíny pivovaru Janáček, vpravo kousek hasičské zbrojnice.
Geografie
Stát: Moravstán
Město: Uherský Brod
Služby
Pivo: Janáček 11°
Cena piva: 19
Kuchyně: žádná
Personál: úžasný
Vybavenost
Záchodky: kadibudka
Pisoáry: 4 ks. s loketní splachovací pumpou
Majitel: Koller nejmladší
Místnost na zvracení: Cestou k záchodkům, ohrazená, nezastřešená
Karetní salónek: žádný
Hostinec Koller 2.jpg

Hostinec u Kollerů je nejznámější a nejslavnější hospoda v Uherském Brodě a okolí. V okruhu 20 km. mu konkuruje snad jen hotel Alexandria v Luhačovicích. Hosté jsem chodí hlavně za dobrým a levným pivem (které máte na stole hned po usednutí) a také aby načichli zdejší atmosférou.

Historie[edit | edit source]

Hospoda je rodinný podnik děděný z otce na syna. Až v poslední generaci (až po revoluci) vyvstal Svatoplukův problém 3 synů. Ten byl řádně vyřešen - pruty byly tentokrát rozlomeny každý zvlášť. Mezitím však znárodněné hospodě na dlouhá desetiletí vládl Ráj, aneb státní podnik Restaurace a jídelny se sídlem v Uh.Hradišti.

Poloha[edit | edit source]

Hospoda má příhodnou polohu blízko pivovaru Janáček, který vaří nejlepší pivo v Moravstánu. Hospoda je zásobována podzemním pivovodem z nerezavějící švédské oceli. Tento úsporný systém umožnil srazit cenu piva na nejmenší ve městě. Hned vedle hospody stojí profesionální hasičská zbrojnice. Je zde tedy vysoká šance, že případný požár by byl uhašen dřív, než se rozšíří na další budovy.

Atmosféra[edit | edit source]

Jen ráno, když se scházejí první hosté, je ještě dýchatelno

Atmosféru podniku nasaje ihned každý vstoupivší, který nepřišel o všechny smysly. Je ihned poznat, že největší zálibou všech hostů je kouření. Pokud skrze dým uvidíte na druhý konec místnosti, najdete si volné místo a usednete. Pivo dostanete téměř okamžitě. Obsluha je skvělá. Když jste nekuřák a snažíte se okolopijícím zdělit, že by nemuseli zapalovat jednu cigaretu od druhé, dostane se vám slušné odpovědi: běž do cukrárny vole.

Lumír (rozuměj majitel - nejmladší z rodu Kollerů) před lety nainstaloval „pračku vzduchu“. Za dvě hodiny v ní pod tím náporem párkrát zaharašilo a šlus. Lumír si však stále myslí že funguje a nikdo mu to nevyvrací, žádný neriskuje, že by už nedostal pivo. Když se v parlamentu jednalo o protikuřáckých zákonech, všichni hosté museli podepisovat petiční archy na podporu kouření.

Oděv který máte na sobě, musíte po příchodu domů ponechat v separátní, dobře větrané místnosti nejméně 48 hodin, aby částečně vyčichl. Těžké to však mají obyvatelé blízkého sídliště. Zanechávaje hromadně oděv na veřejných chodbách, způsobují v panelácích pravidelně požární poplach.

Štamgasti[edit | edit source]

Drtivá většina hostů jsou štamgasti. Někteří chodí každý den, jiní několik málo dní v roce vynechají. Mnozí už mají své inventární číslo. Když někdy vejde někdo neznámý, všichni jej udiveně a zvědavě pozorují, jako kdyby na louce vedle u hasičů přistál létající talíř a vešli mimozemšťané.

Při konzumaci piva a lihovin je zde též možno zadarmo si přečíst deník STARÁ GARDAvčera. Ovšem jen za denního světla. Když host za šera nevidí na čtení, šetrný Lumír mu řekne: sedni si k oknu. Lumír je v hospodě pořád. Ačkoli personál funguje, předstírá, že je v hospodě potřebný a obtěžuje hosty svým luzným zjevem a neuvěřitelně silným hlasem. Asi jako strýc Pepin. Je to v něm a vlastně za to nemůže. Nejhorší je, že při fotbalu není slyšet komentátora.

Hostinec u Kollerů je výrazný a významný podnik. Každý, kdo do našeho regionu zavítá, by jej měl navštívit. Alespoň proto, aby štamgasti zase jednou uviděli novou tvář.