Absint

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sklenička absintu horší jakosti

Absint (některými znalci nazývaný také absinth) je velice silný alkoholický nápoj původem z Dolního Tádžikistánu, kde se začal pálit z brambor a dalších surovin už jednou využitých při výrobě vodky. Vzhledem ke značnému znehodnocení takto už jednou využitých surovin se záhy jako nezbytný krok ukázalo přidávání různého plevele (zejména pelyňku, černobýlu a kozího listu) do destilované směsi.

V současné době je výroba a prodej tohoto lahodného nápoje ve většině světa nelegální. Výjimkou jsou moderní státy jako Česko a Tádžikistán a ne tolik moderní státy jako Velká Británie. Rozhodnutí kriminalizovat Absint velice pobouřilo Chucka Norrise, který v dnešních dnech připravuje odvetné akce.

Krátký exkurz do historie[editovat | editovat zdroj]

Absint se poprvé objevil na dvoře tádžického velkopřevora Maximgorije Natalije Všeznajulevskoje někdy v druhé polovině sedmnáctého století, ovšem jeho původ i účel přítomnosti je dodnes zahalen mnohými tajemstvími. Existují dokonce teorie, že původní absint byl velice silným a účinným jedem, kterým se z tádžických separatistických center trávili ruští carové a lžicarové.

Ovšem zlatý věk absintu přichází až později, kdy je kozáckým cestovatelem, básníkem, námořníkem (na Volze a Donu) a alkoholikem Dimitrijevejem Gerojpelyňkovem dovlečen až do doupěte všech neřestí, konkrétně na pařížský Montmartre. Zde se absint velice rychle šíří mezi zdejší lůzou a získává si obrovskou oblibu. Kdo v Paříži něco znamená (a častěji také neznamená), pije absint.

Z Paříže se také absint začíná šířit po zbytku Evropy, což některé falešné proroky vedlo k tvrzení, že tento nektar je výrobkem Francouzů. Což je pochopitelně nesmysl, neboť Francouzi pro samé pití vína a pojídání šneků nemají čas na kreativní vytváření dalších nápojů.

Brzy je absint předepisován také jako meducína proti neštovicím, kašli a kdejaké jiné chorobě či baktérii. V polovině 19. století se stává chlebem a vodou pařížské dělnické třídy, protože je levnější než chleba a voda.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Latinské absint by se dalo přeložit ať chybí, ať se jich nedostává, ať jsou pryč. Tento přípitek vzdělaných pijáků absintu vyjadřoval přání, ať po vypití absintu co nejrychleji ztratí rozum a veškeré své duševní schopnosti.

Z latiny též známe výraz Absit! ve významu Jen to ne!. Není zcela jasná souvislost mezi tímto zvoláním a absintem, ale je pravděpodobné, že vyjadřovalo zděšení patricijů a evropských vzdělanců popíjejících výhradně ředěné víno (a tedy neodolných proti alkoholu). Zároveň také zosobňovalo přání abstinentů, aby jim absint nedošel.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

V zásadě rozlišujeme dva druhy absintu. První, méně kvalitní a o poznání dražší, je absint západní imperialistický. Vyznačuje se hořkou chutí a zelenou, žlutou, zlatou či jakoukoliv jinou barvou vzniklou kombinací těch jmenovaných. Druhý typ je potom absint český (zvaný též bohémský). Narozdíl od svého konkurenta je chuti plné, lahodné, nicméně poněkud ostřejší, a zachovává původní tádžickou recepturu - tedy nepřidává žádné odpadky jako je např. anýz. Obvyklá barva se nachází mezi odstíny modré.

Absint je také široce vyhledávaný pro své halucinogenní účinky, neboť přináší fantastické vize (po kterých nebolí hlava) a velice barevné sny. Jeho halucinogenita je způsobena jakousi chemikálií (již Chuck Norris nepovažuje za hodnou pozornosti), její koncentrace pak ovlivňuje délku i hloubku absintového snění. V tomto ohledu je spolehlivější než houbičky a další.

Obsah alkoholu v absintu se pohybuje mezi 45 a 90 procenty, nejsilnější absint prodávají Britové známí svou neodolností proti alkoholu v krvi. Obvyklý obsah alkoholu však činí 71% (povšimněte si, že je to prvočíslo).

Podávání[editovat | editovat zdroj]

Absint se obvykle pije přímo z flašky. Komu připadá, že je málo ostrý, může si jej dát na lžičku s heroinem, zapálit a podávat nitrožilně.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Největší (zlí jazykové tvrdí, že i jedinou) zajímavostí související s absintem je označení pro všechny jeho konzumenty. Vzniklo záhy po jeho větším rozšíření, neboť pijáci absintu se chtěli vzájemně poznat a identifikovat, aby si mohli společně přihnout. Bohužel, v devatenáctém století nebylo vhodné ptát se lidí na potkání, zda si s vámi nedají absint, proto si jeho konzumenti začali říkat abstinenti, čímž se spolehlivě ve společnosti rozpoznali.

Významní abstinenti[editovat | editovat zdroj]

a mnozí další

1Alkohol.jpg    V rozcestníku CHLAST najdete novou motivaci k chlastání

AlkoholAlkoholismusBakchalářBarmanČeská alkoholicko revoluční stranaHospodaKocovinaLihové milicePípa na lahváčOpilecPivnéPrůtokový ohřívač pivaPraotec Na PlechTuzemskoVýčepní stoliceU MikuláškaU PavoukaVodková pumpaVodkovod


AbsintAktronovicaAlpaBecherovkaKořalkaMetylalkoholOkenaRumSlivoviceVodkaWhiskeyWhiskyZelená
Nejhorší piva světaBraníkGambrihnusOstravarPilsner UrquellPlzeňský PrazmrdRadegastSlovenské pivoStarobrnoStaropramenVelkopopovický KozelElektronické pivo
Víno