Flaška

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stará myslivecká.jpg
33895569 285c9d29be m.jpg Pane Valeriáne, kde jste vzal na nové auto, když už 19 let jenom chlastáte? Vrátil jsem flašky!

Flaška je skleněný dutý předmět, jenž slouží na uchovávání alkoholu, určeného k následnému prodeji a rychlé konzumaci. Ostatní nápoje se do pravých, skleněných flašek stáčí výjimečně. Flaška slouží rovněž jako hlavní pomůcka stejnojmenné svlékací společenské hry, oblíbené u mnoha generací mládeže.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Flaška na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Ještě ve starém Římě se víno distribuovalo v amforách. Dnes amfory slouží již jen jako odkladiště estrádních umělců. Brzy však v Bohemii vynalezli český broušený křišťál a následně i flašku. Přes všechny historické reminiscence, dnes některé nespolehlivé prameny vydávají za flašky také ony trapné plastové napodobeniny, vyráběné z ropy (viz rámeček vpravo). Jak vám chutná pivo s ropou?

Nealkoholické flašky[editovat | editovat zdroj]

CocaColaBottle background free.jpg

V populaci mnoha států stále existují menšinové, často diskriminované skupiny konzumující lihuprosté nápoje.

Švejk2.jpeg „...Hostinskej mu tedy vysvětlil, že abstinenti pijou sodovky, limonády, mlíko a potom vína bez alkaholu, studenej oukrop a jiný lihuprostý nápoje. Z toho se starýmu Vejvodovi přece jen zamlouvala ta lihuprostá vína...“
Švejk, III/4 - Marschieren marsch!

Vynález flašky nahrál firmám, jako Coca-Cola. Její flaška vystupovala nejen v reklamách, ale i v celovečerních filmech, např. „Bohové musí být šílení“. Za zmínku stojí i Svěrákův film „Vratné flašky“. V současnosti nealko koupíte pouze v PET. Výjimkou jsou 1/4 litrová balení určená pro ožebračování hostů v hospodách. Za trochu žbrndy zaplatíte víc, než za pivo.

Becherovka.jpg
Bacardi oro 70z.jpg

Alkoholické flašky[editovat | editovat zdroj]

Sběratelé flašek mají k dispozici obrovský sortiment. I přes zvrácenost dnešního světa, alkohol se doposud distribuuje ve flaškách. Plastová lobby je však houževnatá a pivo v PETkách se stává běžnou záležitostí, i když si jej kupují jen Bašmaci a humusáci.

Zálohování[editovat | editovat zdroj]

Budvar-lahev.jpg

Především u pivních flašek již od Rakousko-Uherska, blahé paměti, dobře funguje systém zálohovaných flašek. Pro ty, kteří se s ním ještě nepotkali, stručný popis: buďto předáte flašky panu Svěrákovi, který se na vás pěkně usměje a třeba i „hodí řeč“, nebo - v Tesku či Bille - vrazíte flašku, nebo celou bednu, do stroje. V obou případech obdržíte lístek, díky němuž dostanete slevu u pokladny.

Flaška stála u zrodu moderní výpočetní techniky. Jen si zkuste představit jakýkoli výpočetní či databázový systém bez zálohování. Ekologický přínos je rovněž nezanedbatelný. Systém zálohování finančně motivuje lidí, aby neházeli flašky do rybníků. Kdyby nebylo zálohování, v jihočeských rybnících by místo kaprů byly jen flašky.

Švejk2.jpeg „...Švejk odzátkoval láhev, přiložil k ústům a hlt za hltem se ztrácel v jeho hrdle. Poručík Dub zkameněl. Švejk před jeho očima vypil celou láhev, aniž by hnul brvami, a prázdnou láhev hodil přes silnici do rybníka, odplivl si a řekl, jako by byl vypil skleničku minerální vody: „Poslušně hlásím, pane lajtnant, že ta voda měla vopravdu železitou příchuť. V Kamýku nad Vltavou jeden hostinskej dělal pro svý letní hosty železitou vodu takovým způsobem, že do studny házel starý podkovy.“
kap. III/3 - Slavný výprask