Reklama

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Nakupujte u odborníků.

—reklamní slogan někdejší ČST

Nikdo vám nemůže dát tolik, kolik vám my můžeme slíbit.

Jiří Paroubek

Dítě je vhodným reklamním objektem.

Reklama (ze slova klamat a předponou "re", která značí opakované klamání) se na nás valí ze všech stran, jsou jí plné poštovní schránky, noviny, časopisy, televize, rádio, je nám vnucována na ulicích či silnicích. Reklama vlastně slouží obchodníkům a výrobcům k přesvědčování lidí, aby si koupili něco, co vůbec, ale vůbec nepotřebují. Mimochodem, stále platí, že dobré zboží se chválí samo. Podobně jako Chuck Norris, i reklama užívá prvku překvapení.

Tvorba reklamy[edit]

Nejen tvorba, ale i vhodné umístění reklamy je základem úspěchu
Reklama12.jpg

Je to vysoce specifikovaná činnost a zabývají se jí reklamní agentury za nemalé peníze. Hlavní duší je tzv. kreativec který je placen od toho, aby přišel s nápadem. Nápad je tady a po delším tvůrčím mučivém procesu se zrodí definitivní verze reklamy, je schválena a vyrobena. Potom již nic nebrání tomu, aby nás zavalila. Živí televize, živí rádia, tisk, umělce. Všiměme si, že v reklamách vystupují zejména samí krásní, zdraví mladí lidé. Pokud se zde setkáme se starým či starším člověkem je to dost náhoda. Na druhou stranu lepidlo na falešný chrup by těžko úspěšně propagovala vychrtlá elegantní slečna s oslnivě porcelánovým chrupem. Dělnické profese jsou zde zastoupeny sporadicky (např. opravář Bláha – vodní kámen), všimněme si, že jsou vždy prezentováni velmi realisticky, fungl nové montérky bez poskvrnky s puky jako břitva, ještě že z nich sundali cedulku z obchodu.

Reklamní triky[edit]

Lidé již nevěří všemu, navíc bývá pranýřována tzv. klamavá reklama a tak nezbylo kreativcům uchýlit se k některým trikům. Problém je v tom, jak neříci pravdu a přitom nelhat. Jako všechno na světě i toto jde. Nejjednodušší je problém obejít, např. se zaměřit na jásavou barvu výrobku a vůbec se nezmínit o tom, že se jedná o prvotřídní šmejd, tedy odvést pozornost od podstaty. Další rozvinutí této metody je nabídka k danému výrobku něco zadarmo (ha, ha, ha). Koho by napadlo, že jindy tak dravý prodejce se jako známý lidumil dal na charitu. Ale lidi to berou, vůbec jim nedojde, že to zadarmo tvrdě zaplatí.

Vyšší úroveň odvádění pozornosti od podstaty věci je tzv. sleva. Zde rovněž plně platí slogan: "Nechci slevu zadarmo!".

Vysoká škola je potom žonglování s čísly. Jak zvláštní, že usměvavá blondýnka přesně ví, že objem jejích vlasů se po použití šamponu XY zvětšil o 78%, jiná paní ví, že přípravek NN na WC zničil 99% bakterií. Zde je důležitá jedna zásada, aby toto tvrzení bylo nenapadnutelné, je nutno přidat kouzelné slůvko . Každý uzná, že tvrdím-li, že přípravek zničí 99% bakterií, je to úplně něco jiného, tvrdím-li, že zničí 99%. Slůvko až poskytuje široký interval 0-99, tedy nezničí-li přípravek dostatečný počet bacilů, může za to spotřebitel, protože nedodržel, porušil atd., zkrátka je to blb a může si za to sám. Ostatně to by bylo, aby se alespoň jeden z bacilů nezničil sám.

Úroveň reklamy[edit]

Inspektor Kojak ve své životní reklamě na rentgen

Liší se případ od případu, některá je povedená, snad až příliš (Bóbika), lidi pak něvědí na co ta reklama vlastně je. Jiná reklama je neskutečně vlezlá, jak svým obsahem tak provedením a četností výskytu. Příklad. Slyší-li posluchač jistého rádia reklamu, která začíná slovy: "Karle, jdeš na nákup?", odchází, vypíná rádio a je popuzen. Ta věc totiž pokračuje dále. Ta bodrá žena Karlovi poručí, aby koupil sušenou syrovátku XXX, protože obsahuje omega 3 a 6 mastné kyseliny a upravil se jí po ní metabolismus. Také shodila 3 kg. Dále nešťastnému Karlovi nařídí koupit dětem bonbony YYY, protože se po nich mohou utlouct a nezkazí se jim zoubky. No jo, no, řekne si člověk po prvém poslechu. Po padesátem vyslechnutí této zdařilé reklamy s nadějí čeká, že Karel už nebude kupovat bonbony, protože děti se už po nich zaplať pámbu utloukly. Bohužel ne, a tak má posluchač velkou chuť utlouci buď tu ženu, nebo ještě lépe tvůrce. Také při zaslechutí drzé žádosti jakéhosi zjevně (podle hlasu) rozmazleného spratka: "Mami, já chci ZZZ", napadne člověka dovětek: "A lískanec, říká se prosím, ty smrade!"

Bilboardy[edit]

Sexy reklama

Bilboardy, lidově zvané blijbordy, jsou zařízení lemující silnice a jiné komunikace. Slouží jednak k upoutání pozornosti řídičů na nějakou věc, často i politiku, a druhak k odpoutání pozornosti od silničního provozu. Z tohoto důvodu se jedná o zařízení vyrobená z masivních ocelových profilů zasazená do solidních betonových základů. Osobní automobil se o ně spolehlivě rozbije aniž by je poškodil, blijbord zničí teprve kaminon nebo autobus. Aby tato zařízení byla co nejúčinnější, bývají zhusta v noci jasně osvětlena. Účel každopádně plní, hlavně tím, že zajišťují pravidelnou práci autoservisům, nemocnicím, případně pohřebním ústavům. Opravy aut ani pohřby nejsou zrovna levnou záležitostí, důchodový systém se raduje a ekonomika roste.

Ukázky reklam[edit]

Vložky z gumopryže Klkways zadrží i vyhřezlou dělohu takovým stylem, že nebudete muset opustit taneční parket.

—předvánoční reklamní slogan Tv Znova

Buď IN, kup si máslo Bohdaneč!

—nepovedená reklama Českého rozhlasu, která se snažila přiblížit k mladé generaci

Malujeme krajinky i ukrajinky.

—Jediná reklama atelieru Imigrant před zásahem cizinecké policie

Dokonalou kurvou jen se Škoda leasingem.

—Škoda reklamy jsou někdy brány předními českými dadaisty jako inspirativní.

Prodej zimního posypu za nízké ceny jedině z krematoria Semily.

—Takto v Semilech řeší rozpočtovou zodpovědnost.

Velrybí síla v ptáku – po požití Erotáku.

—Reklama v čekárně Rumburské sexuologie.

Závěr[edit]

Reklama byla, je a bude, řadě lidí přináší práci a obživu, jiným radost, jiné popuzuje. Ale všem bez rozdílu vyprazdňuje peněženky. Lidé, kteří by byli vůči ní imunní, snad ani neexistují, i když to někteří rádi tvrdí. S reklamou je to jako s televizními seriály, lidé je berou často jako nutné zlo.


Koukni také na[edit]


Žena za pultem.gif edit Bird hand.png obchod - business - geschäft - commerce - abarrotería - affare - торговля Bird hand.png
AgroprdAktron TelekomAlčertBhuptgBillboardBojovníci od Al-LidluCall of KauflandCastrolCentral KladnoCentrální šroubCikay ElektrospotřebičeČESCOČeská poštaČínské bistroČínské výrobkyDebillaHorst FuchsCharitaIKEAInzerátKaufmumulandKobloLidem (obchod)ObchodOchrana osobních údajůPlutoniumPodnikatelPojištěníProblientMakroprocesorMasokombinátNákupní vozíkNecyklokrámReklamaReklamy GoogleRobin OilSAPASkálaSlevový kupónŠestsetšedesátšestkaUruguayský pytelVečerkaVietnamské bistroZájezdy last yearZbožíZákazník