SAPA

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Tak mi ukažte Váš živnostenský list.“

- Kontrolor ČOI
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo SAPA na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

SAPA (zkratka v překladu z Vietnamštiny znamená Sdružený Koloniál - někdy také nazývána jako Malá Hanoj) je maskovaná základna Mặt trận Dân tộc Giải phóng miền Nam Việt Nam (Národní fronta osvobození Jižního Vietnamu též známá jako Vietcong), která se pro běžného návštěvníka snaží tvářit jako velká tržnice. SAPA je zároveň Vietnamská enkláva na území Prahy. Sdružují se zde majitelé večerek z blízkého okolí a většinou zde mají své hlavní sklady, ale také i kulturní zařízení, díky nimž udržují tradice a zvyklosti běžné ve Vietnamu.

Vstup na území SAPA[edit | edit source]

Vstup na území SAPA je již pár let možný bez předchozího povolení (dříve byl vyžadován český živnostenský list, než Vietnamci přišli na to, že i nepodnikatelé mají nějaké peníze), avšak nedoporučuje se sem vstupovat bez průvodce, znalosti Vietnamštiny (alepsoň základních frází), většího obnosu v hotovosti, či se psem. Pro citlivky se doporučuje užít před vstupem do obchodů s potravinami podpůrné prostředky jako Kinedril či Endiaron. Před vstupem na území SAPA se může stát, že Vás bude kontrolovat nějaký příslušník Vietncongu či PČR, obzvláště pak Celní správa.

Celnice na hranicích základny SAPA
Policisti kontrolující nákupuchtivé turisty mířící do SAPA

Obchodní činnost[edit | edit source]

SAPA je především tržnicí, takže se tam co? Obchoduje! Zboží zde bývá méně kvalitní i přesto, že se pyšní světovými značkami! Základem je kupovat vše po kartonech, krabicích či kontejnerech. Většina Vietnamců s Vámi nebude chtít obchodovat pokud zjistí, že chcete koupit starý "jen jedny boty". Jsou zde zvyklí spíše na velkoobchodní objemy. Proto sem také dojíždí nemalé množství českých a moravstánkých krámkařů, kteří považují Vietnamce za své dvorní dodavatele. Mezi nejvíce legálně obchodované zboží patří oblečení, obuv, doplňky a také potraviny. Potraviny jsou obvykle skladovány dle nejpřísnějších hygienických norem, takže není výjimkou, že dostanete kuřecí pařáty, které se už dva týdny opalovali za plexisklem na ulici bez jakéhokoliv chlazení.

Velkým problémem je zde narůstající porno průmysl, kterým se Vietnamci snaží do SAPA nalákat hlavně puberťáky a seniory

Občanská vybavenost[edit | edit source]

Přezdívka Malá Hanoj evokuje představu, že se jedná o samostatné město. A pokud tuto úvahu vezmeme v potaz, měli bychom se zaměřit na občanskou vybavenost. Srdce každého realitního makléře by jistě zaplesalo, kdyby mohl do inzerátu napsat, že školka, kadeřnictví, restaurace, cestovní kancelář, banka, bordel, drogerie, potraviny, několik IT firem specializujících se na kamerové systémy a pokladny EET, svatební salon a prodejna elektra je v jednom domě, ve kterém se prádává byt. Kromě toho zde mají i Hasiče s vysloužilou Tatrovkou, vlastní MHD, domobranu a několik dalších speciálních institucí.

Integrace[edit | edit source]

Obyvatelé SAPA se snaží integrovat do Česka, a proto přejímají některé naše národní zvyklosti a dokonce připravují i nefalšovaná česká jídla. K posledním výstřelkům integrace patřil festival českých buchet na který z neznámého důvodu dorazila i celkem početná skupina příslušníku PČR. Místní komunita si vysvětluje tím, že chtěli ochutnat obě verze perníku, jak pečený, tak vařený. Dále se zde Vietnamci ve velkém věnují pěstování, jako každý správný český zahrádkář. Zahrádky se sice nemají, ale plně jim to vynahrazují velké sklepy bývalého masokombinátu plné UV zářivek.

V roce 2062 bude Sapa propojena s Prahou pomocí Dolínkoidy.

Žena za pultem.gif edit Bird hand.png obchod - business - geschäft - commerce - abarrotería - affare - торговля Bird hand.png
AgroprdAktron TelekomAlčertBhuptgBillboardBojovníci od Al-LidluCall of KauflandCastrolCentral KladnoCentrální šroubCikay ElektrospotřebičeČESCOČeská poštaČínské bistroČínské výrobkyDebillaHorst FuchsCharitaIKEAInzerátKaufmumulandKobloLidem (obchod)ObchodOchrana osobních údajůPlutoniumPodnikatelPojištěníProblientMakroprocesorMasokombinátNákupní vozíkNecyklokrámReklamaReklamy GoogleRobin OilSAPASkálaSlevový kupónŠestsetšedesátšestkaUruguayský pytelVečerkaVietnamské bistroZájezdy last yearZbožíZákazník