Beton

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Moderní nové betonárky zahraniční výroby svou výraznou architekturou významně doplňují přírodní krajinný ráz.
Typická česká betonárka, co přežila rok 2000
Soudobý beton již splňuje všechny požadavky na něj kladené.
Beton, připravený láskyplně ale přitom s ledem

Beton byl původně vynalezen pro stavební účely, vyznačoval se se velkou trvanlivostí a čím byl starší, tím byl pevnější.

Původní beton[edit]

Před druhou světovou válkou dosáhla výroba betonu dokonalosti. V Německu se stavěly z betonu dálnice a v Česku zase pevnosti kolem hranic, které byly stavěny právě proto, aby se nějak využil přebytečný beton. Výroba se utěšeně rozvíjela ale pak nastaly problémy. Silnice z betonu se nedaly rozbít ale naopak auta jedoucí po těchto silnicích se začala otřesy na spojích rozpadávat. Rovněž pevnosti se nepodařilo zničit ani po válce, když je bylo třeba odstranit. Po dalším výzkumu se došlo k tomu, že to tak dál nejde, někteří vědci došli až ke katastrofickým scénářům, že celý svět bude zabetonován a nepůjde to již vrátit zpět. Betonová lobby došla k závěru že by se časem již beton nemohl vyrábět, neboť by již nebylo kde stavět, její zisky by tak klesly na nulu.

Dnešní beton[edit]

Po delším výzkumu byly proto vynalezeny různé přísady do betonu, které s větším či menším úspěchem dokázaly snížit jeho životnost, což se začalo dařit až v sedmdesátých letech minulého století. Například betonové mosty z předválečné doby bez problému odolaly tisícileté vodě, ale nové mosty postavené pomocí moderních postupů s výše uvedenými přísadami naštěstí z větší části popadaly a tak pomohly k dalšímu rozvoji stavebnictví.

V osmdesátých letech minulého století došlo k dalšímu vylepšení technologie výroby betonu a nové mosty a panelové domy se začaly samovolně rozpadat. Dnešní moderní stavby z betonu tak již budou přímo naprogramovány, že po přesně stanovené době se samy ekologicky rozpadnou a tím se ušetří velké částky za bourání.

Možná vděčíme tomuto be-tonu za konečné zahájení a na třetí pokus dokončení části dálnice v Ostravě. Několik předchozích poklepání na základní kámen se nedařilo, pokud se použila jen první oblíbená ingredience pana Zemana. Proto v byl v Lihovém domě proveden rozbor dosavadních neúspěchů a po použití be-tonu s kombinací piva Ostravar (které je známé silnými halucinogenními účinky) se konečně podařilo toto dovést ke zdárnému konci, ovšem další úsek do Polska je zatím ve hvězdách, bylo by dobré si vyměnit s polskou stranou naše zkušenosti pro zdárné dokončení celého projektu. Některá polská piva by jistě mohla být s úspěchem použita jako další přísady do betonu, dal by se využít větší obsah cukru a i cenově by to mohlo být zajímavé.

Nové trendy[edit]

Při výstavbě dálnice se podařilo dosáhnout vynikajících výsledků při samodestrukci betonu. Na novém pokusném úseku dálnice s Ostravy do Bohumína se již podařilo dosáhnout zvlnění vozovky i bez přispění vlastní dopravy která tam prakticky ještě nezačala.Jak se to podařilo dosáhnout stavební firma zatím tají, je to zřejmě v patentovém řízení.

VTN se podařilo zjistit proč se na tom úseku začaly rozpadat nové mosty ihned po záruce, je to způsobeno aplikací kurvítek po čínském vzoru, zde bylo aplikováno kurvítko prostou záměnou materiálu, použitím levnější ocelárenské strusky, která spolehlivě naruší vše kde je aplikována. Napřed to bylo poloprovozně nasazeno při výstavbě nemocnice a pak úspěšně potvrzeno v místním shop ping parku, kde se již může znovu stavět.

Užití betonu[edit]

Beton má mnoho praktických použití. Osvědčilo se např. zalít do betonu nepohodlné lidi, toto vynalezla již sicilská mafie, jistě by toto platilo i na některé jinak nezničitelné politiky, na které je i celá demokracie krátká.

Česká pošta propagovala ve velkoryse pojaté reklamní kampani v roce 2007 širší využívání tzv. pohledového betonu.

Moderní beton[edit]

Jedna z nových osvědčených odrůd betonu je. tzv be-ton, skládající se s komponetů becherovka a tonik a lze ho ekologicky likvidovat (např. vypít).

Složení: Becher a Tonic, případně led. Starší zdroje hovoří o tom, že tento jedinečný nápoj vytříbené chutě vymysleli Moravané z okolí Olomouce. Drink, jehož chuť se dá popsat přibližně takto (hovoří expert, který beton chutná podruhé v životě): sladkokyselá, mírně nahořklá tekutina, s obsahem alkoholu. Barva zředěné moči. Pokud je správně špinavá sklenice, mírně řetízkuje. Při větší koncentraci bechera dochází k rychlejšímu vstřebávání chutného obsahu, rychleji stoupá do hlavy, a osobám s BMI menším něž 35 hrozí zánik. Jinak lze účinky popsat pouze jako kladné, často testováno na diskotékách, zábavách apod. (hovoří expertka na diskotéky).

Čumni také na[edit]