Moravané

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lebka jednoho z obyvatel Velké Moravy.
Rekonstrukce pravěkého Moravana.
Pražáci by nejradši odvezli všechny Moravany do sběrného dvora.
Dnešní podoba běžných Moravanů
Dnešní Moravané jsou hrdým a sebevědomým národem.

Moravané jsou mírumilovný, dobrosrdečný a přátelský slovanský národ, který má rád všechny ostatní národy blízké i vzdálené. Jediným národem, který Moravané z celého srdce nenávidí, jsou Češi.

Příchod Moravanů na Slovensko[editovat | editovat zdroj]

První (západní) Slované do Moravistánu (tj. na západní Slovensko) přišli v 6. století. Jejich počátky můžeme sledovat pouze podle archeologických nálezů, jejich jméno je neznámé (korepetitor Josef tesárek z Českých Velenic ovšem označil za prvního moravana Mamutíka). Koncem 8. století tyto kmeny vytvořily (i na Záhoří) knížectví, dnes nazývané Moravské. V roce 822 jsou poprve zmiňováni jacísi Moravané, patrně tím byli míněny právě tyto kmeny. V roce 833 připojením Nitranského knížectví vytvořili velký stát, později nazvaný Velká Morava (latinsky Moravia Magna, slovensky Slovenská ríša).

Independentismus souvislostí názvů Moravané, Velko Moravané a Slovené, je sporný. Po zániku Velké Moravy a přechodném období v 11. století území dnešní Moravy, připadlo Česku. Na své si přišlo i Maďarsko (později opět Česko).

Moravané v českém područí[editovat | editovat zdroj]

Dnes jsou Moravané v Česku zastoupeni řadou svérázných etnografických skupin, ze kterých jsou najznámější Hanáci, Laši, Valaši, Moravští Slováci a další. Moravská nářečí vykazují víceré znaky společné se západoslovenskými nářečími. Jeden z najzvýznamnějších slavistů Vatroslav Jagič (1838-1923) dokonce tvrdil, že "Moravané eště koncom 19. storočia v podstatě hovorili stejným jazykom ako Slováci."

Předvojem všech Moravistánců jsou Radikální Moravané, největším moravským politikem je Pavel Dohnal, ozbrojenou pěstí Moravského národa je Moravská osvobozenecká armáda, nejnenávidějnějším národem jsou pro roduvěrné Moravistánce Češi. S Čechy nemají Moravané nic společného!

O Moravských národech a jejich jazyku se napsalo hafo poučné literatury, např. Hantec, Valachem snadno a rychle, Po našimu atd.


15 zásadních rozdílů mezi Čechy a Moraváky[editovat | editovat zdroj]

Češi se na Moraváky dívají nadřazeně, Moraváci na Čechy nadávají. Našli jsme tedy zásadní rozdíly mezi Moravany a Čechy - a hádejte, kdo z tohoto srovnání vyšel lépe?

  1. Poctivost, zní to jako klišé, ale na Moravě jsou lidé čistší a mravnější. Omluví se, i když za to, co se stalo, nemůžou. A automaticky při kontaktu s vámi předpokládají, že jste taky takoví. Češi jsou, přiznejme si to, tak trochu svině a vychcánci. Takže Moravák vás klidně o půlnoci pozve domů a pohostí vás, zatímco Čech přesně v duchu hesla „Podle sebe soudím tebe“ vás domů nepustí, protože se bojí, že byste mu něco ukradli, rozbili nebo pozvraceli.
  2. Pořádek a čistota.Skoro třetinu Čech tvoří Sudety – tedy oblasti, odkud Češi vyhnali Němce a pak si rozebrali jejich majetky. Lidé, kteří tato území pak obsadili, k nim nemají vztah a je jim jedno, že na ulicích je špína a domy se rozpadají. Moraváci oproti tomu mají větší úctu ke kráse svých vesnic, protože v nich žijí po mnoho generací. Díky tomu to vypadá zejména na jihu Moravy stejně jako v Rakousku nebo Německu.
  3. Chlapství. Češi se nechali ovlivnit Západem a jsou ochotní se kvůli každé blbosti soudit – nebo soudem aspoň vyhrožovat. Moravák na soudy kašle; když mu něco provedete, tak vám prostě dá po hubě a věc považuje za vyřešenou. Tahle ostrost a ráznost Čechům chybí. Ostatně Moraváci jsou víc chlapi i v tom, že méně chodí k doktorovi, zatímco Češi se plahočí na polikliniku s každým bebíčkem.
  4. Přístup k životu. Moraváci jsou akčnější, zatímco Češi působí zabržděneji. Češi totiž ve velkém chlemtají pivo, které má utlumovací účinky. Na Moravě se jede hlavně víno a kořalky, což vám dodá nesrovnatelně víc energie.
  5. Úcta k autoritám. Celá Morava bývala označována za předměstí Vídně, takže každý Moravák má pradědečka, který tam dělal panského kočího nebo prababičku, která posluhovala. Podřízenost a úcta k autoritám Moravákům zůstaly dodnes. Váží si bohatých (i kdyby to měli být křiváci) a chodí do kostela, kde naslouchají autoritě nejvyšší. Češi oproti tomu autority nesnášejí a kdykoliv cítí, že jim je někdo nadřazen, tak zbytečně remcají.
  6. Láska k metropoli. Moravané si váží svojí metropole, nechtějí ji zaplevelit milionem aut a kamionů.Takže když jedete z Prahy do Vídně, Brno objedete elegantním obchvatem. Zato v Praze vede dálnice přímo Václavákem. Tohle přeci neuděláte městu, které máte rádi!
  7. Kvalita spermatu. Centrum reprodukční a preimplantační medicíny Repromeda nedávno provedlo studii o kvalitě spermatu českých mužů. Muži byli rozděleni podle bydliště i podle povolání. Výsledek? Nejzdravější a nejkvalitnější sperma v ČR mají tesaři z okolí Uherského Brodu. A ten je kde? Na Moravě, nakonec i největší kohout je Orel brodský.
  8. Vzhled. Často se říká, že Asie začíná za Moravskou branou. Jistě, je to nadsázka, ale trochu pravdy na tom je. Jihem Moravy v minulosti táhly asijské hordy a je jasné, že mnozí tatarští válečníci zde své geny zanechali. Kvůli tomu jsou Moravané „východnější“ i svým vzhledem. Stačí zajet do Dolních Bojanovic: mnozí zdejší lidé mají plochá čela a zdeformované uši, stejně jako kdysi dávní nájezdníci. To ale není na škodu, čím více různých genů, tím krásnější ženy.
  9. Zcestovalost. Zejména obyvatelé Prahy jsou často uzavřeni ve svém městě a prakticky ho neopouštějí. Moravák má oproti nim větší rozhled a je zcestovalejší – i kvůli tomu, že v nějaké fázi svého života jezdí studovat nebo pracovat do Prahy.
  10. Noční život. Nejen o víkendu, ale i v pracovních dnech to v Brně žije. Hospody, zahrádky, bary, koncerty. V Ostravě mají Stodolní, která sice už není v takové kondici jako dřív, ale stejně je to milionkrát lepší než to, co se děje v Praze – zde se centrum po pracovní době vylidní, všichni jsou zalezlí doma, v deset začíná noční klid a přes to vlak nejede. Pár lidí se pincasí v okolí Dlouhé ulice, ale že by Praha měla nějaké místo, kde se srocují lidé, tak to tedy ne. Možná Náplavka, ale ta třeba v zimě nejede.
  11. Vztah se sousedy. Projeďte si vesnice v Čechách a na Moravě. Moraváci mají domy nalepené na sobě, takže historicky se učí větší toleranci k sousedům a spolupráci s nimi. Navíc před svými domy často nemají ploty, protože nepředpokládají, že by jim někdo mohl schválně pošlapat kytky. Češi si staví domy solitérní, oplocené, co nejoddělenější od ostatních.
  12. Hudba. Moravská hudba je nápaditější a estetičtější. Uherské a turecké vlivy v moravských cimbálovkách jsou jednoznačně charismatičtější než česko-německé dechovky. A to se ještě nejlepší česká dechovka jmenuje Moravanka.
  13. Géniové. Každý národ má nějakého génia, ale ti moravští jsou známí po celém světě. Sigmund Freud. Edmund Husserl. Johann Gregor Mendel. Leoš Janáček. Jarek Nohavica. Jistě je není potřeba představovat. A pak tu jsou další slavní rodáci – fyzik Ernst Mach, spisovatelka Joy Adamsonová (ta ale byla ze slezské Opavy) nebo rakouský prezident Karl Renner.
  14. Zdravá strava. Co do pestré a zdravé výživy se Češi nemohou s Moravany měřit. Na Moravě se vždycky jedlo a pilo kvalitně, protože šlo o lokální dobré věci (a když se náhodou třeba víno úplně nepovedlo, prodali ho Čechům). V době, kdy už Brno mělo své farmářské trhy na Zelňáku, si pořadatelé prvních farmářských trhů v Praze ještě hráli v uhláku na horníka.Zatímco na Moravě si většina milovníků pálenky vyrábí kvas podomácku (často podle sto let starého rodinného receptu) a tento kvas už nechají jen vypálit, Češi většinou vozí do pálenice jen sklizené ovoce a všechno ostatní už nechají na odbornících. Pak si prostě jen přijedou pro hotovou pálenku.
  15. Sex. Holky z Moravy jsou obecně hezčí než ty z Čech, a navíc mají pozitivnější přístup k sexu. Jaký je to rozdíl oproti spoustě pražských fiflen, které jsou snad přesvědčeny, že ji snad mají ze zlata! A Moraváci mají prý i větší penisy než Češi – aspoň to tvrdí naši homosexuální přátelé z Prahy, kteří kvůli tomu pravidelně jezdí do vyhlášených gay měst jako Olomouc, Brno či Bruntál.