Soud

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Švejk2.jpeg „Jedna ženská byla odsouzena, že uškrtila svoje novorozená dvojčata. Ačkoliv se zapřísahala, že nemohla uškrtit dvojčata, když se jí narodila jen jedna holčička, kterou se jí podařilo uškrtit docela bez bolesti, byla odsouzena přece jen pro dvojnásobnou vraždu.“
I/2 - Dobrý voják Švejk na policejním ředitelství
Justiční palác v Praze. Soudcům nestačí obyčejné budovy, musí mít paláce jako šlechta
Justiční palác v Praze. Soudcům nestačí obyčejné budovy, musí mít paláce jako šlechta

„Takže abych řekla pravdu, jestli sedím, tak sedím pro svoji pitomost.“

- Ludmila Brožová-Polednová
Justiční palác tradičně strážil růžový tank, který musel být odstraněn po sérii protestů smíchovských feministek, které růžovou hlaveň justičního tanku považovaly za urážku veškerého ženství a arogantní machismus. Na snímku je jedna z protestujících, smíchovská rodačka, Ester Kočičková.
Milan Knížák jako smírné gesto vytvořil sochu růžové krávy, která měla tank nahradit. Feministky ale jeho sochu jednomyslně odmítnuly.

Soud je závislý státní orgán (státní úřad v širším smyslu), vykonávající na základě teorie moci a peněz soudnictví a poskytující ochranu bohatým a mocným fyzickým a právnickým osobám a státním institucím.

Historie a současnost[edit | edit source]

Prokazování úcty předsedajícímu soudci je z historických důvodů stále vyžadováno. Na obrázku obžalovaná ukazuje vražednou zbraň.

Dnešní šťastný občan se naštěstí již nemusí báti čarodějnických procesů. Mučení se nepoužívá, ale to je asi jediná výhoda, oproti minulosti. Dnešní soudy disponují stejně strašlivými prostředky, jako středověké mučírny.

Kupříkladu podvodníkova chytrá finta „dvojité fň“ vás připraví o vlastní střechu nad hlavou. Odhlédněme od toho, že jste byl korunovaný magor, jež se nechal tak snadno ojebat druhořadým podvodníčkem, který nachytal dobrého křena. Nezbývá, než spolehnout se na justici. Případ je zdravým selským rozumem nad Slunce jasnější. Podáte tedy žalobu. Na Tomáše Sokola nemáte prachy - 5,000 na hodinu není žádná prča. Žalobu sesmolíte svépomocí a čekáte na spravedlivý soud. Čekáte rok, dva roky, než na vás dojde řada.
Při toužebně očekávaném prvním stání se dozvíte, že se nedostavil skoro žádný svědek a advokát žalované strany dostal kyprovku. Proces je odročen, avšak s různými obměnami se vše opakuje. Po mnoha letech vám soud svým úředně sterilním a neosobním, až urážejícím stylem pošle vyrozumění, že vaše žaloba se zamítá pro procedurální záležitosti. Chybělo v ní jedno slovíčko, které tam nutně mělo být. Nedivte se, že je u nás tolik kardiovaskulárních chorob. Většina lidí z toho dostane infarkt biokarte, nebo alespoň mze.

Odvolej se taky na[edit | edit source]


„Veškeré dílo Bůh postaví před soud, i vše, co je utajeno, ať dobré či zlé“

- Bible


Švejk2.jpeg „V Praze se jednou zbláznil jeden soudce a zařval na obžalovanýho: Jménem Jeho Veličenstva císaře a krále odsuzujete se k smrti provazem. Proti rozsudku není odvolání. - Pane Horáček! zavolal potom na dozorce, vezmou tady tohodle pána a pověsejí ho tam, vědí, kde se klepají koberce, a potom sem přijdou, dostanou na pivo. Jestli nenajdou provaz, pověsejí ho na lajntuchu, pak se to vyúčtuje ve čtvrtletních výkazech.“
IV/1 - Švejk v transportu ruských zajatců