Úřady a úředníci

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Úřad)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Lampárna.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Úřady, úředníci a byrokracie jako taková jsou odpradávna největší metlou lidstva.

Úředník při razítkování s mezidechem

Charakteristika úřadu[editovat | editovat zdroj]

Prostý lid se domnívá, že úřady jsou tu od toho, aby mu sloužily. Z tohoto omylu vyvede každého již první návštěva jakéhokoliv úřadu ve věci úřední, počínaje podáním jednoduché žádosti či nedejbože stížnosti. Úřad je velmi svébytná instituce, která zde není od toho, aby občanu sloužila. Úřad sleduje, kontroluje a trestá, je zde tedy od toho, aby život občanovi řádně osladil. Čím více stát nařizuje a přikazuje, tím důležitějším se stává úřad.

Úředník[editovat | editovat zdroj]

Občané se mylně domnívají, že úředníci (neboli sosáci) jsou lidé. Snad jimi kdysi byli, ale nyní jsou úředníky. Úředník je osoba s velmi specifickým myšlením, ve které ovšem zůstaly nějaké stopy lidských vlastností. Každý člověk, byť i mdlé inteligence, jistě pochopí, že úředník má nezpochybnitelné právo si v pracovní době v klidu přečíst oblíbený deník, vypít si v klidu kávu, v klidu si zakouřit, nasvačit se, poklábosit s kolegy. Samozřejmě potom nemá na práci čas a je přetížen. A do toho mu přijde někdo s nějakou pitomou žádostí! Diví se potom někdo, že úředník je nevrlý? No, může si to zkusit!


Vývoj člověka.png
Archetypy člověka
člověk obyčejnýčlověk potřebnýčlověk přizpůsobivýčlověk nepřizpůsobivýčlověk nehumornýčlověk nerozumnýnečlověk obecnýčlověk přerozumnýČlověk mrtvýbezdomovecblondýnadůchodceekoteroristaemofeministkahavloidheterosexuálhomosexuáliniciativní blbecJehovistakmotrkomunistakovbojkřesťanmamilmetalistametrosexuálmigrantmoralistanacistanovinářpirátpodnikatelpolicistaprostitutkapsychopatrasistasluníčkářSlušnočechstudentšašekšotoušteroristaúředníkvidlákvlastenecwikipedistažid


Jednání s úřady[editovat | editovat zdroj]

Někteří úředníci pracují i v noci

Uvědomme si, že úředník je vybaven mocí - tužkou a razítkem. Jeho hlavní pracovní náplní je tréning razítkování: normální, nebo s mezidechem. Úspěch našeho jednání závisí na mnoha okolnostech, např. na tom, jak, příp. s kým, se vyspal. To všechno dlužno vzíti v potaz při jednání na úřadu.

Doporučuje se tento postup: při vstupu do místnosti zahlaholit pozdrav (vyloučit pozdrav "Čest práci" - zavání ironií). Nepustit zkoprnělého úředníka ke slovu a pochválit například velehnusný obrázek na zdi, přímo se rozplývat. Dále hlaholit, že je o něm známo, jak vychází lidem vstříc, a že je vaše jediná naděje, majíc vaši plnou důvěru. Všimněte si, že po této vaší řeči úředník ožívá, jak zvadlá květinka po vydatné zálivce, z nerudného úředníka se stává úředník rudný. Nyní nastává čas nechat úředníka vymluvit, souhlasně přikyvovat a politovat jej, jak je přetížen prací.

Jakmile skončí, je nejvhodnější doba předložit svoji věc. Pokud jste byli v dosavadním postupu úspěšní, a to byste měli být, je vyřízení otázkou okamžiku, a vy se můžete s děkovným hlaholem vzdálit.

Co je třeba si uvědomit před návštěvou úřadu[editovat | editovat zdroj]

Úřad má na vyřízení věci zákonnou lhůtu třicet dní. Pokud nepoužijete výše popsanou metodu jednání s úřadem, všímejte si bedlivě, kam vaši věc úředník ukládá, zda nahoru do štosu lejster, nebo dolů. Pokud nahoru, máte jakousi naději na vyřízení v této lhůtě. V opačném případě zapomeňte! Obdržíte po třiceti dnech pouze vyjádření, že vaše věc se zamítá, třeba pro formální chyby v podání. Jste-li dost vytrvalí, podáte věc znovu. Nejste-li vytrvalí, věc již znovu nepodáte, a utvrdíte tak úředníka v jeho názoru, že jste zbytečně otravovali. Snad každý blbec pochopí, že třikrát zamítnutá věc jasně naznačuje podavateli, že žádost je nutno něčím podpořit. A čím tak říkáte si? Lidé tomu nepěkně říkají úplatek. Je to ale omyl. Uvědomme si, že úřad je obrovský aparát a jeho soukolí vyžaduje mazání. Zkušenosti jsou takové, že dobře promazané soukolí pracuje rychle a spolehlivě. Mazání se ovšem dá vyhnout užitím výše uvedeného návodu jak jednat.

Snad jedna rada na závěr, ale velmi důležitá. Nikdy, skutečně nikdy neříkejte úředníkovi, že je placen z vašich daní, tím si vykopete hrob, stanete se úředně označeným kverulantem a velmi těžko v jednání s úřady někdy v budoucnu uspějete. Je rovněž naprostý nesmyl vyhrožovat úředníkovi stížností k jeho nadřízenému, uvědomte si při tom, že úřad je jedna rodina a drží spolu velmi pevně pohromadě, kde jinde by se taky tak měli.

Pracovní řád pro úřadníky z roku 1870, aneb bejvávalo[editovat | editovat zdroj]

  1. Denně před začátkem pracovní doby jsou povinni úřadníci důkladně zamésti kancelář, vybrati popele z kamen a utříti prach.
  2. Úřadníci zodpovídají dále za to, že kancelář bude vždy řádně vytopena. Potřebné palivo obstarají na svůj náklad.
  3. Soukromé rozhovory jsou v pracovní době nežádoucí.
  4. Řádná pracovní doba jest 12 hodin denně.
  5. Jakákoliv politická činnost úřadníků má za následek okamžité propuštění.
  6. V kouření a požívání alkoholických nápojů se očekává od úřadníka zdrženlivost.
  7. K dámám a výše postaveným osobám se úřadník chová slušně.
  8. Jako četba se doporučuje bible. Není námitek proti jiným knihám, pokud jsou tyto mravně nezávadné.
  9. Povinností každého úřadníka je péče o zdraví. V případě nemoci není nárok na mzdu. Každý úřadník, který má pocit zodpovědnosti, by si měl proto pravidelně ukládati ze své mzdy přiměřenou částku pro případ nemoci, či jiné nepředvídané potřeby.
  10. Úřadníci se nesmějí při práci mýliti. Kdo se při své práci dopouští častěji chyb, bude propuštěn.
  11. Kdo odporuje šéfovi, dokazuje tím, že před ním nechová potřebné úcty. Z této skutečnosti se vyvodí důsledky.
  12. Úřadnice jsou povinny vésti zbožný a cudný život.
  13. O dovolenou mohou žádat úřadníci jen z naléhavých rodinných důvodů. Tato je však neplacena.
  14. Úřadníci nechť mají stále na mysli, že tisíce jiných osob jsou ochotny okamžitě nastoupiti na jejich místa.
  15. Úřadníci nesmějí nikdy zapomenouti, že jsou svému Císařipánu povinni vděčností, neboť je jejich živitelem.

Ani se nedívej[editovat | editovat zdroj]


RedDwarf2.jpg „...když se to těm ouřadům na radnici nelíbí, můžou si strčit do tý svý zazobaný zadnice tenhle prostředníček a tak hluboko, až budou pištět jako prasata na líbánkách.“
Kryton, Red Dwarf, díl 30. Návrat do reality


Urad3.jpg
Já, úředník!
ÚřadČeský statistický úřadErotický regulační úřadFinanční úřadNejvyšší kontrolní úřad
---

Koník kancelářskýLejstro

Povolání
Ryze mužské Ryze mužská

BodyguardBůhDiktátorHasičHorníkKnězKovbojPapežPirátTatrman

Ryze ženské Ryze ženská

AndulaDominaHajzlbábaPaníčitelkaProstitutka

Levná síla Levná pracovní síla

BarmanBezdomovecDítěKulakPotřebný

Drahá síla Drahá pracovní síla

FrikulínMagistrPodnikatelVědec Necyklopedie

Politika Politici

KlaunPolitikPrezidentŘeditel zeměkoule

Státní zaměstnanci Ostatní státní zaměstnanci

AgentAktivistaDůchodceMeteorologNovinářOdborníkPapírový policistaPedagogPolicistaSmrtkaUčitelÚředník

Dělnická třída Dělnická třída

KloboučníkKominíkLékařOpilecRobotSkýrníkStarý pecařVodič mulyZedníkZemědělec

Zbytečná Zbytečná povolání

AstrologBakchalářBc.EkoteroristaFilosofInženýrNadpisářStudentŠéfVědecWC kreativecHistorik WGSwiftie