Starý pecař

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Starý pecař není doma...“

- lidová píseň
Starý pecař při práci. Lze zpozorovat zednickou lžíci a pracovní rukavice.

Starý pecař, německy Der alte Ofenmacher, je povolání staré jako pecařina sama, plus cca 40 let.

Ovšem člověk se jako starý pecař nenarodí. Narodí se jako dítě, poté chodí do školy, stane se z něj učeň a poté mladý pecař (který to neumí). Časem, až nabyde zkušenosti a praxi, se může stát starým pecařem. Jak dlouho trvá proces, kdy se z mladého pecaře stane starý pecař, není známo, ovšem někteří odborníci se domnívají, že klidně i 40 let.

Někteří historikové si myslí, že další kariérní pozice je pecař dědeček. My ale víme, že je to nesmysl. Oním dědečkem byl totiž myšlen kouzelný pohádkový dědeček, který čtyřmi ranami zvládl opravit pec. A to by nezvládl ani nejzkušenější starý pecař (samozřejmě kromě Chucka Norrise). Další pozice je totiž mrtvý pecař – to se ale nepovažuje za povolání, ačkoliv často mrtvý pecař tráví v peci více času než pecařský učeň a je do ní zapálen, doslova.

Kariérní postup vypadá tedy schematicky takto: mladý pecař -> starší pecař -> starý pecař -> (pecař dědeček) -> expecař

Pracovní doba[edit | edit source]

O povolání starý pecař moc historických záznamů není. Z nám dostupných pramenů však můžeme vyvodit to, že má buď flexibilní pracovní dobu, nebo pracuje neustále. Toto tvrzení zakládáme na faktu, že když je potřeba, tak není doma.

To může mít několik důvodů – je na pracovní pochůzce, je v práci, nakupuje náhradní díly, nakupuje nářadí, nefunguje mu zvonek, je na dovolené, nebo umřel. Zákazníci nejsou tak hloupí, aby starého pecaře sháněli mimo jeho běžnou pracovní dobu, takže možnost, že už mu padla, jsme vyloučili ihned na začátku.

Náplň práce[edit | edit source]

Spadlá pec - výsledek zanedbané údržby nebo zemětřesení.

Někteří zlí jazykové tvrdí, že náplň práce starého pecaře je nebýt doma. To však je sprostá lež, a to přinejmenším ze tří důvodů:

  • Starý pecař je živnostník – platí ho zákazníci za odvedenou práci. Za nebytí doma by ho těžko někdo platil. Leda, že by pojem starý pecař byla jen zástěrka za to, že už ten člověk nic nedělá. Proč by ale potom nebyl doma? Toto tvrzení je postavené na hlavu.
  • Další důvod nás zatím nenapadl a v této věci probíhá pozorování.

Dle našeho výzkumného týmu se náplň práce starého pecaře stává z pochůzkování a vykonávání následujících úkonů:

  • stavby pecí
  • bourání pecí
  • opravy pecí
  • rekonstrukce pecí
  • čistění pecí
  • dezinsekce pecí (převážně od pecivála obecného)
  • jednou za dva roky preventivní prohlídky pecí (Pec pod Sněžkou pro jistotu jednou za rok)

V našem modelovém případě má řešit rekonstrukci pece po kolapsu způsobeném dvojnásobným překročením normovaného zatížení pece, kdy navíc došlo i k dynamickým rázům (tzv. soulož).

Vybavení[edit | edit source]

Toto kladivo není velké, tudíž není dědečkovo, ale pecařovo.

Starý pecař je řemeslník, a proto potřebuje k vykonání svého řemesla širokou paletu nářadí. Zde jmenujeme jen ta nejběžnější: kladivo a pracovní rukavice. Čas od času se dokonce může stát, že starý pecař přijde k zákazníkovi a zjistí, že kladivo zapomněl. To ale nevadí, protože si ho může při nejhorším půjčit od dědečka, který ho má, a dokonce velké.

Někdy starý pecař potřebuje i teploměr, svinovací metr, těsto na buchty (zkouška kvality), cihlu, lepící pásku, lopatu, zednickou lžíci, papír nebo tužku. Výhodou je, že toto bývá v každé domácnosti a tudíž si to starý pecař s sebou brát nemusí, ale může si to od domácích zapůjčit.

Jediné, co s sebou starý pecař musí nutně nosit je insekticid na hubení pecivála obecného. Co je však oním insekticidem se nám zjistit nepodařilo. Staří pecaři si tuto informaci nechávají jako své know-how (čti nouhau) a nikomu jinému to nesdělují, dokonce ani mladému pecaři, což je další důvod, proč ten to neumí.

Vzdělání[edit | edit source]

Tato krásná pec je úplně na pizzu.

Jak už jsme zmínili v úvodu, starým pecařem se člověk nemůže ani narodit, ale ani vyučit. Přesto musí mít pro toto řemeslo určitou průpravu. Asi nejdůležitější je, aby uměl číst a psát, i když bez toho psaní se taky obejde (namísto podpisu udělá „XXX“), a možná ani není tak nutné, aby dokázal číst. Důležitější je, aby měl alespoň jednu ruku (na držení kladiva) a dvě oči (ovšem je dokázáno, že i s jedním se dá pecařina hravě zvládnout).

Z pozorování a výzkumů bylo zjištěno, že většina starých pecařů má pouze základní školu a pecařinu se naučila sama. Někteří staří lidé, kteří si pec postavili sami, se prohlašují za staré pecaře, aniž by starými pecaři opravdu byli – například Baba Jaga.

Slavní pecaři[edit | edit source]

Povolání
Ryze mužské Ryze mužská

BodyguardBůhDiktátorHasičHorníkKnězKovbojPapežPirátTatrman

Ryze ženské Ryze ženská

AndulaDominaHajzlbábaPaníčitelkaProstitutka

Levná síla Levná pracovní síla

BarmanBezdomovecDítěKulakPotřebný

Drahá síla Drahá pracovní síla

FrikulínMagistrPodnikatelVědec Necyklopedie

Politika Politici

KlaunPolitikPrezidentŘeditel zeměkoule

Státní zaměstnanci Ostatní státní zaměstnanci

AgentAktivistaDůchodceMeteorologNovinářOdborníkPapírový policistaPedagogPolicistaSmrtkaUčitelÚředník

Dělnická třída Dělnická třída

KloboučníkKominíkLékařOpilecRobotSkýrníkStarý pecařVodič mulyZedníkZemědělec

Zbytečná Zbytečná povolání

AstrologBakchalářBc.EkoteroristaFilosofInženýrNadpisářStudentŠéfVědecWC kreativec


Ohen-1-.gif OheňEliášův oheňFlamewarJiskryStarý pecařTeploZhořelec