Teplo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Švejk2.jpeg „Máte tady hezký teploučko, a kamna vám nekouřejí? Mně se tady u vás moc líbí. A kdyby vám kamna kouřila, tak dejte protáhnout komín. Ale až odpůldne, ale nikdy ne, když stojí slunce nad komínem.“
Dobrý voják Švejk, II/2 - Švejkova budějovická anabaze
Oheň teplo rozhodně vydává.
Pálit plyn, to je jen pro nejbohatší.
Lidé běžně zatápí, jak jen se dá.

Teplo je jak známo fyzikální veličina, ale také důležitý pocit tělesného blaha. Nechme fyziku fyzikou a věnujme se člověku, neboť jak pravil kterýsi marxista – člověk na prvním místě. Teplo člověku buď je, nebo není. Není-li mu teplo, je nutno tohoto kýženého stavu dosáhnout. Jenže jak?

Jsou čtyři základní způsoby jak se zahřát:

Pro většinu lidí jsou práce a sport naprosto nepřijatelné a rozumný člověk se jim zdaleka vyhýbá, neboť jsou to činnosti namáhavé, lopotné, člověku je sice chvíli teplo, ale potom je mu stejně zima, protože se zbytečně zapotil. Tedy nebrat. O alkoholu bylo napsáno již mnoho, je tedy skoro zbytečné se jím zabývat, když je to zcela jasné. Tedy nezbývá nic jiného, nežli si zatopit. Ovšem je důležité čím a v čem.

Topidla[edit]

Nejjednodušší topidlo je otevřený oheň, ovšem jeho použití v místnosti je přinejmenším problematické. Snad krb, ale ten je málo efektivní. Lepší jsou již kamna, sporáky, kotle. Vyskytuje se jich široká paleta a každý si může vybrat. Pokud si již člověk vybere, stěžejní otázkou zůstává, čím v tomto zařízení topit. Rozhodujícím kriteriem u paliva je láce a snadná manipulace s ním.

Palivo[edit]

Vzhledem ke svrchu uvedenému (snadná manipulace) se jeví nejvýhodnější plyn nebo elektřina. Ale ouvej, ta cena!! A navíc, plyn není zaveden všude. Potom jsou zde paliva levnější, jako dřevo a uhlí a koks. Koks ovšem také nepřipadá v úvahu kvůli ceně, na uhlí uvalil Bursík ekologickou daň, dřeva je málo. Co teď? Co je jednoduché, snadné a dostupné?

Staré zlaté časy[edit]

Za starých zlatých socialistických časů, když ještě nikdo neslyšel o ekologii, se topilo snadněji a nevyskytoval se žádný nebezpečný odpad, neboť se spálilo, co se dalo. Na vesnicích nebylo třeba odvážet žádné popelnice, neboť o nich nikdo nikdy neslyšel. Např. na ohřátí jednoho kotle vody stačila 1/2 pneumatiky z auta. Výborně hořela kombinace gumových hadic proložená starým térpapírem, případně doplněná klínovými řemeny, když se to pořádně rozhořelo, bez problémů zhořely i běžně nehořlavé materiály jako bakelit a pod. Plastové flašky se nevyskytovaly, nanejvýš v pozdější době plastové sáčky na mléko. Také neexistovaly různé nehořlavé materiály jako dnešní barevné reklamní tisky a pod. Flašky byly pouze skleněné a zálohované, takže si každý rozmyslil je vyhodit. Rudé právo se hodilo výborně na podpal a shořelo dokonale. Měli bychom se zamyslet nad tím, co děláme dnes hůře.

Bursíkovy brikety[edit]

Vymyslel je náš přemýšlivý pracující lid, je ovšem třeba si je doma sám vyrobit. Co k tomu potřebujeme:

  • prázdné PET lahve
  • jakýkoliv olej (ne transformátorový – nehoří)
  • piliny
  • gumu

Výroba je jednoduchá: do pilin přimícháme olej, pro zvýšení výhřevnosti (téměř jako černé uhlí) přidáme něco gumy a homogenizovanou směsí plníme PET lahve. Poměry směsi si musí každý výrobce stanovit experimentálně sám, zde výrazně záleží na kotli, komínu a dalších podmínkách.

POZOR – topit jimi pouze po setmění, aby topiče neudal ekofašistický soused, než se totiž Bursíkovy brikety pořádně rozhoří, vydávají černý kouř, po rozhoření již bez problémů. A jak to dlouho vydrží a to teplíčko!

Je vidět, že lidé si dovedou poradit v jakékoliv situaci a ani ekologie jim není cizí. Jak známo olej i guma se za vysokých teplot spalují naprosto ekologicky a ta trocha kouře ze začátku, no bože, auta smrdí celé dny. Navíc se jedná o obnovitelný zdroj, piliny vznikají stále, vyjetý olej je všude a guma jak by smet.

Jak se jinde zatápí[edit]


Ohen-1-.gif OheňEliášův oheňFlamewarJiskryStarý pecařTeplo