Oheň
Tento článek na téma "Oheň"
pojednává o opačném tématu než článek Voda.
„Oheň voda vítr ví, samolepky lásky po kapsách. Deset tisíc přátel mít, jít v plátěnkách, když do života vcházím.“
„Oheň je špatný sluha, ale dobrý pán.“
„Sirky dětem do ruky nepatří.“
- Jan Palach
„Ani dospělým.“
- Jan Palach
„Nemá to jiskru“
„I fell into a burning ring of fire, I went down, down, down, and the flames went higher. And it burns, burns, burns. The ring of fire, the ring of fire.“
- Aneta Carter a taky Johnny Cash
Oheň je forma hoření a jestli nevíte co hoření je, tak to jste v pěkný... Většinou toto slovo označuje kombinaci svítící záře a velkého množství tepla, které se projevuje mírným sáláním až pekelným žárem. Palivem se nejčastěji stává ať už dobrovolně nebo nedobrovolně papír, dřevo, uhlí, benzín, záclony, nábytek, knihy a posléze i vaše oblečení. Teplo a světlo, které teda při takovým hoření vzniká, je vytvářeno plameny, které plápolají nad hořícím palivem a slouží k tomu, aby lidé poznali, jestli hoří nebo jim je jen teplo. Oheň se zažehne, pokud je hořlavá látka vystaveno teplu nebo jinému zdroji energie. Později se sám udržuje díky teplu, které produkuje. Uhasíná, když vyhoří všechno palivo nebo když přijedou hasiči.
Historie[edit | edit source]
Oheň je živel, který lidé původně neznali. Chodili sem tam po zemi a jedli co jim padlo pod ruku, všechno syrový, všechno studený, no prostě dieta na hovno. Oheň si pro sebe uzurpovala jen malá skupinky gerontů, co bydleli na hoře Olympu v Řecku. Krkounsky si ho nechávali pro sebe a lidem ho upírali. Proto taky byli náležitě vyžraný, jako každá vládnoucí vrstva.
Pak se ale našel jeden vykuk, jmenoval se Prométheus a ten se na Olymp vplížil a oheň jim šlohnul. Odnesl ho dolů, dal ho lidem a učil je vařit, dusit, péct, restovat, smažit, pražit, zapalovat louče na svícení a jointy pro dobrou náladu, a samé supr věci.
Jenže papaláše na Olympu to šíleně nakrklo. Udělali schůzi a na ní rozhodli, že takový čin zasluhuje přísný trest. Poslali na Prométhea policajty s antonem, aby ho zatkli a přikovali na skálu. Na tu skálu lítal orel a klovat Prométheovi játra. Játra Prométheovi pořád dorůstala a orel musel druhej den přiletět zas a zas mu je klovat. Toto zachránil až pracovník zoo do které orel patřil Heraklés, který orla svým šípem zastřelil a zavřel ho do voliéry.
Z toho plyne poučení: Když někdo něco vyvede, je místo viníka po záluze potrestán někdo jiný. Vždyť ten chudák orel musel žrát futr jenom játra a játra.
Využití[edit | edit source]
Oheň ale už lidem zůstal a krom vaření se s ním naučili dělat ještě další věci:
- Spálit Řím – v tom vynikal hlavně jeden krokot jménem Nero
- Upalovat čarodějnice – super metody vynalezli Italové a dále je rozvinuli i Španělé
- Dělat pochodňové průvody – vynikající úrovně dosáhli Němci
- Zapalovat divadla – nepřekonatelní borci v této disciplíně jsou Češi
- Upalovat na špičatých kůlech – již dlouho se zde drží na špici kleptokraté
- Zbavovat se milicionářů (Eliášův oheň)
- Veřejné pálení nevhodných knih (obvykle knih autorů neárijského původu) – nepřekonatelní borci byli v této oblasti Němci, protože už je nikdu nikdo nemůže předstihnout, tato disciplina v dnešní době upadá do zapomnění. Méně známá je skutečnost, že tato disciplína byla ve velkém vyzkoušena už ve starověku, kdy byla rovnou spálena celá Alexandrijská knihovna v Egyptě.
Mimo to taky vymysleli hasiče, pro případ, že by ohně bylo moc, ale ti patří spíš k pivu a akorát kazí zábavu ze žhářství.
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Eliášův oheň. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Oheň • Eliášův oheň • Flamewar • Jiskry • Starý pecař • Teplo • Zhořelec |