Kniha

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kniha pritel zvirete.png
Švejk2.jpeg „Kniha je, pánové, více různě nařezaných čtvrtek papíru, různého formátu, který jest potištěn a sestaven dohromady, svázán a sklížen. Ano. Víte, pánové, co je to klih? Klih jest lepidlo.
Plukovník Bedřich Kraus von Zillergut“
I / 15 - Katastrofa
Někdo tvrdí, že knihy jsou vynálezem Satanovým

Kniha (arabsky كتاب, slávisticky 书) je velice užitečná víceúčelová věc. Ačkoli s pokusy o výrobu knihy započali již staří Sumeřané, první pořádné knihy se objevují až za dob Římanů. Po vynálezu knihtisku začala být výroba snadná až se knihy přemnožily, proto je bylo třeba upalovat na hranicích. Dnes to již není nutné protože byly vynalezeny kontejnery na tříděný odpad kde je snadno ekologicky uložíme.

Složení[edit]

Kniha se skládá z libovolného množství stejně velkých obdélníkových pravidelných listů, slepených či sešitých na jedné straně, sevřených mezi dvě desky z nějakého odolnějšího materiálu. Některé knihy bývají bohatě zdobeny různými iniciálami (malovaná písmenka) či ilustracemi (obrázky). Je-li ilustrací více než textu, nejde tak úplně o knihu, nýbrž o komiks.

Užití[edit]

Ačkoli kniha slouží primárně k zápisu nějakého textu (příběh, návod, recept, vtipy, bláboly), má i mnohé další využití, jako například tyto:

  • Měkká podložka pod hlavu, což je užitečné především na cestách. Bez knihy byste byli odkázáni ke spánku na tvrdém.
  • Kvalitní toaletní papír. Pozor ale na drahé knihy s hladkým a ostrým tzv. křídovým papírem. Ty k tomuto účelu rozhodně nedoporučujeme. Při šetření vám běžná kniha může vystačit klidně na rok.
  • Papír na podpal. I křídový papír hoří. Při šetrné spotřebě kniha opět vydrží neuvěřitelně dlouho.
  • Pingpongová pálka. Nejvhodnější jsou tenké knihy zhruba formátu A5 nebo B4 s tvrdými deskami.
  • Zbraň. Velká tlustá kniha, například Bible svatá může posloužit jako velmi pádný argument v jakémkoli sporu. Je také známo několik případů, kdy místo textu byla v bibli ukrytá pistole.
  • Podložka pod nábytek. Knihou můžete podepřít kratší nohu stolu, podložit počítač, potřebujete-li mít monitor výše. Na trhu jsou k dostání knihy téměř jakýchkoli rozměrů.
  • Cihla. Kniha se projevila jako velice praktický a levný, avšak kvalitní stavební prvek. Chcete stavět a nedostává se vám peněz, či nejsou cihly na skladě? Nevadí, stačí vtrhnout do nějaké knihovny a pobrat tolik knih takových velikostí, kolik potřebujete!
  • Zateplení. Stěna pokrytá knihami zabraňuje zbytečným únikům tepla Pánu Bohu do oken, snižuje tak vaši spotřebu energií.
  • Origami - kniha má stránky a není nic snazšího, než takovou stránku vytrhnout a něco krásného z ní poskládat.
  • Prostředek pro svádění, kdy se jedinec s podvyživenou muskulaturou snaží zaujmout opačné pohlaví papouškováním přečteného.

Knihomol[edit]

Největším nebezpečím pro knihy je knihomol, stále v nich leží nebo listuje a knihy se opotřebovávají, až se úplně zničí.Burning book-293x300.jpg
Knihy

BabičkaBabiškaBibleBible IV.Dobrý voják ŽvejkĎáblova bibleJak na křečkaJízdní řádKoránLovci mamutůNecrotelecomiconMladý hodný chemikO letadélku KakánětiO třech prasátkáchPrasohlavciPříručka pro pohádkového panovníkaRudá, nikoli modrá planetaStopařův průvodce po GalaxiiTeologický výklad jízdního řáduWesmírný omylZlaté stránky