Origami

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vánoční origami pro začátečníky.
Bladerunner-jednorozec-origami.jpg

Origami se stalo nejen prostředkem, ale i objektem umělecké tvorby. Například tento papírový jednorožec si zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu Blade Runner, jehož knižní předloha od spisovatele Philipa K. Dicka nese podtitul Sní androidi o elektrických ovečkách? Ovečka se ale ve filmu neobjeví ani jedna.

Velice tradiční dekorativní origami.
Velice netradiční origami hračka.

Origami (折り紙) je jedinečný způsob výroby čehokoli z papíru.

Vznik origami[edit | edit source]

Origami vzniklo v Japonsku už v době stěhování národů. V pevninské Asii bylo již tehdy přelidněno a z vnitrozemí Číny byl proto vyobcován početný, ale slabý kmen 烤箱. Tito nebožáci se pod vedením už poněkud senilního praotce Japona vydali k moři, které přepluli na vratkých lodičkách z rákosu, a spočinuli na skupině ostrovů. Praotec Japon tehdy prohlásil: „Tato země ničím neoplývá a k tomu se třese, tady zůstaneme!“ Jak řekl, tak se stalo, brzy se ale ukázalo, že kromě bambusu v nové zemi opravdu nic není, tedy není ani z čeho stavět, z čeho vyrábět nábytek a zbraně a čím platit.

Naštěstí snaživí Japonci vynalezli papír. A zjistili, že s trochou cviku z něj lze jednoduchým ohýbáním a skládáním vyrobit úplně cokoli.

Papírový rozkvět[edit | edit source]

I začalo se v zemi Japonské skládati, až byla celá pokryta skládanými papírovými domky, ve kterých byly skládané papírové stolečky, na nich skládané papírové mističky a nad nimi skládané papírové lampionky.

Pak zapršelo.

Expanzi origami to už ale zastavit nemohlo. Jako černá gangréna se začalo šířit do celého světa. Netrvalo dlouho, a na planetě nezbyl nikdo, kdo by neznal krásná skládaná papírová zvířátka a alespoň jednou nezkusil sám poskládat alespon lodičku. (Všichni víme, jak dokázala Japonská papírová flotila za války zatopit Američanům.)

Minulé léto vyrostl na Staroměstském náměstí originální multifunkční origami dům. Bohužel nepřežil první srpnovou bouři.

Papírová budoucnost[edit | edit source]

Ačkoli byl v Japonsku na pár let papír vystřídán křemíkovými čipy a plastem, v současnosti už zase hraje prim. Společnost je řádně vygumovaná rádobyekologickými žvásty a papír je přesně ten materiál, který hledají všichni odmítači železobetonu, překližky a lina.

Dnešní papír navíc už dávno není tou hloupou směsí rozkňahňaného dřeva. Dnes je to dokonalý materál, který je možno vyrobit tak, aby přesně splňoval všechny nároky, které si jen můžete vymyslet. Dokonce se prý spekuluje o tom, že Japonsko plánuje vypuštění prvních papírových satelitů na oběžnou dráhu Země.

Toaletak.jpg
Papír a spol.
LejstroNaprosto prázdný papírOrigamiPapírPapírový policistaRulička od toaletního papíruToaletní papír
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Toaletní papír.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.