Expanzí k ekologii
Expanzí k ekologii je zvláštní druh propagandy a reklamy využívaný od začátku šedesátých let minulého století. Vznikl jako reakce nenasytné komerce a politických agitátorů na nově nastupující společenský trend, kterým nebylo nic jiného než opět se navracející romantická láska k přírodě zjitřená a znásobená nárůstem informovanosti. Lidé se zkrátka začali starat o to, aby bylo dost stromů, míň jedů v řekách a víc pralesů na jižní polokouli.
Prvotní idea a vznik Obchodního Yardu[editovat | editovat zdroj]
Výraz Expanzí k ekologii je vyloženě novodobý, začal ho používat George Bush jako parafrázi na pseudoekologické žvanění svého prezidentského protikandidáta Alberta Arnolda Al Gorea. Poprvé ale ekologii jako reklamní lákadlo použil Edward Yardman, ztracené dvojvaječné dvojče Eduarda Hofmana, vynálezce slavného pana Vajíčka. Jistý americký obchodník potřeboval vyklidit sklad plný naprosto neprodejného lepenkového nábytku. Edward se o tom doslechl a navrhl geniálně jednoduchou kampaň - "Stačí tvrdit, že přírodě prospěje, když si to někdo koupí," tvrdil. Samozřejmě byl úplně vedle.
Postupným pilováním strategie a zdokonalováním marketingu se zjistilo, že lidem nestačí říct, že něco prospěje přírodě, ale musí se jim říct, jak to prospěje přírodě. Ba co víc, ukázalo se, že když předhodíte movitým masám jakkoli banální, ale opravdový "ekologický" důvod, jsou schopny podpořit cokoli, ať už peněžně, nebo jakkoli jinak.
Jakže to teda dopadlo? Edward Yardman rozjel kampaň, ve které se tvrdilo, že čím víc lepenkového nábytku se prodá, tím víc pralesa přežije. Tento postulát vešel v obecnou známost jako Obchodní Yard, nebo expanzivně-ekologický marketing.
Ekologie ve službách propagandy[editovat | editovat zdroj]
Jakmile se někde objeví nějaký psychologický trik, netrvá dlouho a už se kolem něj točí revoluční a agitační hesla. S Expanzí k ekologii to nebylo jinak. Organizace spojených národů, USA, SSSR i Jihočeské matky – ti i mnozí další začali využívat ekologická lákadla jako návnady pro svůj prospěch a růst, expanzi. Socialistický lid byl všemi deseti pro to, aby rudá armáda napochdovala osít americké prérie ležící ladem, Britové drželi palce svým vojákům, aby ochránili vzácnou falklandskou zvířenu a Američané se hnali na Blízký východ, aby ho oseli trávou a stromy.
Pak ale přišly ke slovu nadnárodní společnosti. (Kdyby tenhle článek nebyl článek ale strašidelný film, jistě by teď zazněl hrom.) Když totiž něco projde státu, globálním finančním gigantům, které chtějí být ještě globálnější, to projde tím spíš. Svět zaplavily ekologické výzvy. Vysazování pralesů! Hnojení tundry! Ochrana bobrů! Přikrmování zvířat! Vzdělávání primitivních domorodců! Jen opravdovému zabedněnci by se ale při těchto slovech nevybavilo rčení za vším hledej peníze.