Tundra

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Tundra na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
V tundře by chtěl žít každý!

Laponské přísloví

Je těžké být flundra, když je vůkol tundra

—Povzdech Zmrzliny, sestry Nanukovy, Nordkapp, Norsko

Tundra je biom[1], ve kterém žije většina obyvatel planety Země. Je charakteristický svým teplým podnebím s dostatkem srážek, úrodnou černozemí a bohatou vegetací, na které parazituje rozsáhlý soubor zvířeny a hmyzeny.

TundraPan.jpg
Prosperující město v tundře.
Úrodný kroužek.

Hospodářské využití[edit | edit source]

Tundry ležely vždy v centru zájmu lidské společnosti, díky příhodnému počasí a optimálním teplotám jsou totiž schopné poskytovat až tři úrody ročně. Tento fakt vždy zvýhodňoval v tundře žijící populaci a není se proto co divit, že právě zde vznikly první lidské civilizace, ze kterých můžeme zmínit například říši Zumerů nebo Cetitů. Oblasti tunder se někdy také přezdívá Úrodný kroužek.

Během středověku bohužel ztratily tunderské civilizace mocenský prim, neboť zůstaly zemědělskými oblastmi, zatímco životu méně nakloněný zbytek světa se orientoval průmyslově, čímž získal zbrojní a ekonomickou převahu. Situace se ovšem začala pomalu vyrovnávat a roce 2017 ustanovená Republika Nunavut se brzy stala nejrozvinutější a nejmocnější zemí světa.

Biosféra[edit | edit source]

Klimatické pásy:   Mírné pásmoSubtropy
Biomy:   TundraPoušť
Ekokecy:   Biodiverzita
Bazina.jpg


Ačkoli flora tundry tvoří pouze keřové patro, je velice rozmanitá a pestrá. Nikde na světě nenalezeme tolik různých druhů lišejníků a taktéž co se zakrslých jehličnanů týče, nemá tundra konkurenta.

Tundru obývá rozmanité množství živočichů, kromě obvyklých a všude žijících opic, slonů, psů, koček a krys zde nalezenme i živočichy unikátní - soby, losy, sosy, loby a bílé lišky bezocasové, lišky polární (endemicky i solární) a šišky. Biologové tvrdí, že právě v tundře se poprvé utvořil potravní systém producenti-konzumenti-reducenti, i když pro to nejsou žádné důkazy, což je ale běžný rys biologických teorií.

Klima[edit | edit source]

Globus.gif Související informace obsahuje
Regál Zeměpis©

Počasí tundry je nejvíce ovlivňováno vlahými jižními pasáty, které přinášejí dostatečné množství srážek. Teploty zde nikdy nepřesahují snesitelnou mez. Zkrátka, každý by chtěl žít v tundře!  1. Biom znamená je dílčí oblast biosféry, charakterizovaná určitou florou a faunou, určitým klimatem a určitým druhem povrchu. Dalšími biomy jsou například tropy nebo okolí hospod.