Mírné pásmo

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapka mírného pásma

Mírné pásmo, zvané též Mírný podnebný pás je největší černý vtip v historii lidstva. Jde o nejextrémnější podnebný pás, který ke všemu zabírá většinu zemského povrchu.

Mírně rozlehlá rozloha[editovat | editovat zdroj]

Mírné pásmo se rozprostírá od severního polárního kruhu k obratníku Raka (Cancer, neboli rakovina) a od obratníku Kozoroha (Capricorn, neboli koza rohatá) po jižní polární kruh. Díky tomu zabírá celou Evropu a Severní Ameriku (až na trochu sněhu na severu Norska a Kanady), většinu Asie (až na nějaké lesy na jihu), pouštní sever a nejzazší jih Afriky, a polovinu Austrálie a Jižní Ameriky.

Mírný pás tak zabírá odhadem nějakých šest set šedesát šest promile obyvatelného povrchu zeměkoule.

Počasí a vůbec celý charakter oblasti se v mírném pásu mění velice rychle.

Mírný charakter[editovat | editovat zdroj]

Co z toho vyplývá? Mnohé. Jednak to, že v mírném pásu žije několik miliard lidí, a jednak to, že vůbec není mírný.

Tato fotka by zachycovala průměrné počasí mírného pásu, jen kdyby zuřila ještě vánice a písečná bouře a někde tam teklo trochu lávy.

Když se a mapu mírného pásu podíváte s alespoň minimálními gayografickými znalostmi, vidíte, že obsahuje pouště, stepi, lesy, pralesy, tajgy i tundry. Rozdíl teplot mezi jednotlivými částmi mírného pásu tak může být klidně až 80 stupňů. A to už rozhodně nic mírného není, to je naopak z 80% uvařený čaj. A to jsme se zatím ještě nezmínili o počasí.

Počasí je. To je asi jediný popis, kterým lze v mírném pásu přesně vystihnout celkový charakter jeho počasí. Z výše uvedeného souhrnu oblastí lze totiž prostým selským rozumem zjistit, co všechno náš milý mírný pás obsahuje. Vánky, zefýry, vichřice, pasáty, brízy, větry, nárazové větry, vichry, vichřice, orkány a uragány, hurikány, tajfuny, tornáda a blizardy, deštíky, přeháňky, přepršky, spršky, deště, průtrže mračen, přívalové deště a krupobití, taky většinou padají dost velké trakaře, sněhové bouře, písečné bouře, bouře plné blesků, bouře plné kulových blesků, bouře plné bouří, zamračeno, oblačno, slunečno, skorojasno, polojasno, příliš jasno, sucha a katastrofická sucha, parna, horka, nesnesitelná horka, oblevy, mrazy i holomrazy, jinovatky a námrazy, ledovky, ledové zátarasy a sněhové jazyky, přílivy, odlivy, přílivové vlny alias tsunami, zemětřesení, sesuvy půdy, sopečné výbuchy, lávové výrony, exploze bahenních plynů, lesní i stepní požáry. To jsme se sice od počasí dostali ke všem přírodním jevům, ale tím líp, protože tak máme mnohem obsáhlejší důkaz, že nazvat tohle všechno mírným pásmem mohl jen magor nebo vtipálek.

Roční období[editovat | editovat zdroj]

Mírný pás je charakteristický střídáním ročních období, píší na Wikipedii. S tím souhlasíme, rozhodně ale odmítáme, že by byly jen čtyři. To by bylo hodně mírné číslo a už fakt, že to není prvočíslo a že mírný pás nemá s mírností pranic společného nám napoví, že to bude mnohem složitější. Také že je. Roční období se střídají, ale je jich prakticky nekonečné množství a střídají se absolutně nepravidelně. Na posouzení nabízíme výňatek z jakéhosi časopisu vydaného v Klementinu, kde se marnému výzkumu meteorologie věnují už celá staletí.

...tedy v úvahu, že doposud byly zaznamenány: příjemné léto, horké léto, parné léto, tropické léto, deštivé léto, bouřné léto, žádné léto, léto na hovno, houby léto, babí léto, studené léto, pěkný podzim, mrazivý podzim, studený podzim, lezavý podzim, sychravý podzim, brzká zima, zatracená zima, bílá zima, suchá zima, sibiřská zima, kurva zima, zasraná zima, finská zima, ještě pořád zima, dlouhá zima, krátká zima, blátivá zima, polární zima, konečně jaro, horké jaro, plavající jaro, sněžné jaro, nadržené jaro, rychlé jaro, nenadálé jaro, k ničemu jaro a pražské jaro.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelé mírného pásma musí zvládnout i poněkud nemírné teploty.

Je tedy jasné, že žít v mírném pásu je jen pro otrlé a lidé, kteří se o to pokouší, velice často sklouzávají k nějakému druhu extremismu, bludařství a poblouznění, aby se úkladám mírného pásu dokázali fyzicky, ale hlavně duševně ubránit. Není divu, že v mírném pásu vznikl feudalismus, despocie, aristokracie, křesťanství, judaismus, kalvinismus, pohanství i novopohanství, fašismus, komunismus, nacismus, nacionalismus, narcismus, filosofie, internet, budhismus, gauching, gangsterství, geocaching, imperialismus, amerikanismus, marxismus i leninismus, natožpak stalinismus, džihád, svatá válka i křížové výpravy, junák, skaut a pionýr, kalokagathia, olympijské hry, myslivectví a firemní mýtinky.

Klimatické pásy:   Mírné pásmoSubtropy
Biomy:   TundraPoušť
Ekokecy:   Biodiverzita
Bazina.jpg



Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Časová pásma.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.