Led

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Led - mladý samec v období říje.

Led, anglicky Ice, staročesky Eis, finsky jäätä [1], je speciální odrůda dihydrogenmonoxidu, která zraje za nepřítomnosti tepla. Vzhledem k událostem posledních pár století jej Mezinárodní svaz ochrany přírody IUCN řadí mezi ohrožené nerosty. Díky stachanovskému úsilí vědců v SSSR máme technologii pro jeho umělé rozmnožení a opětovné vysazení do přirozeného prostředí - mrazničku Jakutsk.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Led na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Využití[edit | edit source]

Přihlédneme-li k faktu, že latinsky se led řekne glacies, je zcela na bíledni, že se led používá jako stavební materiál pro stavbu ledovců, což je Arktická obdoba Egyptských pyramid. Zatímco pyramidy na Nilu slouží jako vysavače pěněženek rozmařilých turistů a magnet na úchyláky na vykopávky, ledovce mají mnohem prozaičtější účel a tím je regulace námořní dopravy. Svým strategickým rozmístěním eliminují činnost somálských pirátů na životně důležité námořní trase Horní Počáply - Hamburk - Kolumbie, kudy se vyváží z Evropy zboží a na zpáteční cestě přiváží banány s vysokým obsahem pracovní motivace.

V jednadvacátém století se rozmohla móda tzv. LED světel. Ledová světla mají podle všeho nižší spotřebu mluna a řádově delší životnost, protože wolframové vlákno je kontinuálně chlazeno a tudíž jen tak nepřehoří. Ledová světla zejména v nových automobilech vyšších tříd mají namodralý nádech, který je způsoben lomem excitovaného světlanu a přispívá k plynulosti dopravy především v nočních hodinách. Modré světlo totiž zvýrazňuje oční pozadí vysoké zvěře jinak než například sítnici kočky a řidič se může rychleji rozhodnout, jestli má šlápnout na brzdu nebo jen zapnout stěrače a to šetří cenné sekundy.

Zvláštní kapitolou využití ledu je gastronomie. Led je jediná potravina, která je certifikována košer, halal, gluten-free, dia a je vhodná pro keto dietu. Jeji požití chladí mozkovou tkáň, takže interní procesory mohou pracovat na vyšších taktech bez rizika aktivace teplotní pojistky. Aplikován na pokožku ve výstřihu napíná prsní tkáň a umoňuje utilizaci celého hlasového rozsahu zejména u žen, což je libozvučné a jste-li dostatečně rychlí, i bez vedlejších účinků.

Varianty[edit | edit source]

Jako správný nerost má i led celou přehršel různých forem. Tedy tyto dvě:

Ve Spokojených státech je Ice Cube běžně k dostání v lepší společnosti

Kostkový led je široce rozšířená nóbl varianta, kdy jsou jednotlivé kostky úhledně zarovnány v takovém tom udělátoru, který dělá kostičky. Udělátor se dá koupit za pár drobných u pana Vietvičky nebo v jiných domácích potřebách. V některých rodinách se formička na led dědí zpravidla z matky na dceru [2] a je opatrována jako oko v hlavě. Formička na led je v kontextu staroslovanské židovsko-křesťanské kultury důležitým symbolem - dokládá fakt, že žena je schopna připravit alespoň jednu potravinu.

Nejznámějším kultivarem kostkového ledu je americký Ice Cube, tedy led kubický. Kubický led je trojmocný a vyniká vysokou cinkavostí v ušlechtilých alkoholech. Má výborné akustické vlastnosti a jeho použití je správně gangsta. Vyrábí se v tzv. amerických lednicích, což jsou dvoukřídlé lednice, které umožňují být prázdné dvakrát tolik a oplývají čudlíkem, který řídí ledotvorbu. Jsou zpravidla nerezové, protože na nerezu jsou lépe vidět otisky mastných rukou a je tudíž snadnější identifikovat manželku, která v noci sežrala veškerou zmrzlinu a my teď musíme jít jako na truc v té psotě do kvelbu a koupit si tu vanilkovou sami a to rovnou celej kýbl a sežrat to někde v garáži, aby nechtěla taky kousek, protože ona na nás taky nemyslela a to má za to, když je krkavá.

Práškový led je zajímavou variantou, která vzdáleně připomíná pískový cukr. Narozdíl od této masově zneužívané drogy je práškový led zcela neškodný. V ojedinělých případech se můžeme po inhalaci nebo nadměrném požití setkat s dávivým kašlem, smrtelnou rýmičkou a překousnutím jazyka. Je-li aplikován na populaci plošně, hovoříme o kalamitě [3]. Kalamita je sociálně prospěšná - poskytuje seniorům možnost tančit breakdance jako Jirka Korn na LSD, lámat si krčky a dává práci lékařům, kteří by jinak museli pěstovat zahálku a o nočních souložit se sestřičkami. Kalamita též náramně prospívá autoservisům, konkrétně autoklempířům. O vlivech práškového ledu pojednává článek zima a někdy se pro něj použivá označení sníh.

Práškový led se dá vyrobit z kostkového za pomocí fyzické práce a proto je lepší to přenechat dětem, které mají drobnější ruce a výsledný produkt je tak mnohem jemnější. Takto vyrobený práškový led je perfektní pro parkování pivních lahví, když má přijít vážená návštěva za účelem sledování důležitého zápasu.


Ice-T (vlevo) s manželkou.

Zajímavosti[edit | edit source]

 • Zejména mladí lidé často zaměňují americký kostkový led s Ice-T. Ačkoli Ice-T je také americký kultivar, má za ženu kozatou Coco a podle toho se dají snadno od sebe rozeznat.
 • Některé studie uvádějí, že existuje i varianta rampouch, což má být podlouhlý, dildoidně vypadající kultivar. Tato domněnka byla již několikrát spolehlivě vyvrácena jednoduchou geometrickou analýzou a ránou pěstí do obličejové části těla a proto se o ní zásadně nezmiňujeme.
 • V Zemi zaslíbené se jako ICE označuje spěšný ohnivý oř, který (skoro) nikde nestaví a skupina Olympič o něm nazpívala pěknou písničku.
 • I když je zcela legální led po použití ledabyle pohodit klidně na chodník, je plně recyklovatelný.
 • Je-li led ponechán při pokojové teplotě, sám od sebe se plazí do níže položených míst. A to i když se díváte.
 • O žlutém práškovém ledu se tvrdí, že chutná slaně.
 • Když došlo k potopení Titaniku, pasažéři neměli nouzi o led do svých drinků. V té době byl led velmi rozšířený, zejména na moři.
 • V 19. století byla v zemích Koruny České, Moravské i Slezské ledová krize a bylo třeba led importovat z nedalekých Alp. Protože v Německu již tehdy pokročila emancipace a muži měli hodně práce, s ledem k nám jezdily ženy. Odtud termín "studená Němka".
 • Kvůli zvýšení povědomí o tomto ohroženém nerostu vyrobila mladoboleslavská automobilka Škoda Játy, kdy chytře marketingově využila fonetickou podobnost s finským překladem.


Snehulak.jpg
Zima & spol.
FinskoKosaRuskoSníhZimaPepík ZímaZimní válkaStudená válkaLední fotbalNáledíLedLyže
Zimní sport


 1. Pokud jste si všimli podobnosti se slovem Yetti, jste jen o 5706 km vedle.
 2. Poznámka genderové sekce VTN: Nebo na tu buznu, když není zbytí.
 3. Nezaměňovat s kakamitou, to je už od pohledu něco zcela jiného.