Pogo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Agresivní příznivci vážné hudby předvádějí pogo a stagediving

Pogo v kruhu jako součást muslimských oslav konce ramadánu na nádvoří petrovské mešity - k modlitbě hraje islam-metalová kapela Green Jihad

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Pogo na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Pogo je tanec rozšířený v zaostalých částech světa – zejména v USA a Západní Evropě; nejvýchodnější doložený výskyt poga je v Moravstánu, zatímco v Kopřanstánu se s ním již nesetkáme. Dle některých sovětských vědců se tento tanec vyvinul z bulharského tance Sadi Moma, čímž se Západoevropané snažili primitivně napodobit kulturně vyspělejší Balkán. Jiná verze klade počátky poga do oblasti západní Afriky, kde místní obyvatelstvo napodobovalo smrtelné křeče skupiny neafrických turistů, ke kterým se včas nedostala antimalarika. Západoevropané tančí pogo především k takzvané vážné hudbě, do níž se jako tzv. smrtelně vážná hudba počítá i metal, punk rock, hardcore/emo.

Pomalým pronikáním kulturních vlivů na Západ dochází k tomu, že Západoevropané začínají po vzoru tureckých muzikologů rozlišovat v rámci poga různé taneční formace. Zde je jejich stručný přehled; vzhledem k různosti západoevropských jazyků je však pokus o jejich jednotnou systematizaci odsouzen k neúspěchu:

Pogo (v anglickém významu slova)[edit]

Zatímco před zahájením hudební produkce se všichni tlačí co nejblíže pódia, aby mohli vidět alespoň špičku prstu hudebníka (který se přitom zdržuje ještě někde v zákulisí), vzájemně se při tom přetlačují, klejí, nadávají si a odstrkují se, při zahájení produkce začínají všichni najednou skákat, aby viděli interpreta. Tím jsou i ostatní nuceni skákat, protože jím není příjemné dýchat do zad těch, co jsou před nimi.

Moshpit (česky pogo)[edit]

Počátek vlastního poga by fyzik přirovnal k počátku varu vody. Někdo do někoho náhodně (či úmyslně) vrazí, ten v důsledku vrazí do jiného, ten mu to chce vrátit, ale vrazí do čtvrtého. Vzniká tzv. „kotel“ z jedinců, kteří hledají toho, komu se chtějí pomstít za to, co jim udělal někdo zcela jiný. Že hraje nějaká hudba, většina účastníků již ignoruje; najdou se však i takoví, kteří již nyní získávají prostor k realizaci vlastních tanečních kreací, jež popíšeme níže.

Na okraji kotle se formuje důležitá skupina lidí, kteří se tváří, že se jich to vůbec netýká, že si sem jenom přišli poslechnout hudbu. Jejich role je velmi důležitá, mohou ji vykonávat pouze velmi agresivní jedinci. Nepromarní příležitost si strčit do kohokoli, kdo se přiblíží do jejich blízkosti, vsunout ho do kotle, i když si to vůbec nepřeje. Je jejich povinností nepustit ven nikoho, kdo se kotel snaží opustit z důvodu zdravotní indispozice či policejní hodiny. Stejně tak musí vyvést z rovnováhy tanečníka, který se snaží chránit jiného před ušlapáním. Z tohoto popisu je zřejmé, že okraj kotle je nebezpečné místo, proto se všichni snaží probít do jeho středu.

Kotel má vlastní mikroklima, které by se dalo přirovnat k peklu; dochází zde ke konvekčním jevům jako při bombardování Hamburku. Kdyby to zažil Václav Klaus, musel by revidovat své teorie o globálním ochlazování.

Headbangers.jpg

Headbanging[edit]

Pokud někdo nemůže pokračovat v pohybu nohama, zůstane stát na místě a tančí alespoň hlavou. Tím snadno získá zajímavé smyslové vjemy podobné vlivu marihuany, může také zadarmo přijít k vykloubení krku nebo alespoň namožení krčních svalů (whiplash). Mávání vlasy je také nejlepší způsob, jak se zbavit vší, blech, klíšťat, rusů a dalších parazitů, popřípadě se o ně podělit s dalšími účastníky.

Falanga[edit]

Po vzoru španělských fašistů se vícero aktérů chytne kolem krku a tančí spolu, čímž podporují stabilitu narušenou předchozí konzumací alkoholu.

Violent dancing[edit]

Tanečník se asi mylně domnívá, že je na tréninku boxu nebo karate. Okolní účastníci samozřejmě mohou posloužit jako boxovací pytel. Neměli by si to brát nijak osobně, kulturnímu vyžití bližního by se přece nemělo bránit. Velmi oblíbený na srazech pořádaných serverem nelibimseti.cz.

Circle moshpit[edit]

Po chvíli získali tanečníci již dost prostoru na úkor pasivních účastníků kulturní akce. Nyní je možno tanec zklidnit, obíhat pouze kolem dokola rychlostí 60 km/h a dávat tak nekulturním přihlížejícím najevo, že tu jsme. Je to vhodná příležitost k vyřízení účtů s někým z přihlížejících dobře vedenou ranou pěstí a k rychlému zmizení v kole.

Wall of Death (v Brně praktikována pod názvem zastavovací zeď)[edit]

Účastníci se rozdělí na dva tábory, rozestoupí se a následně pak v jednom okamžiku vyběhnou proti sobě, přičemž podobně jako povodeň sebou berou každého, kdo se jim připlete do cesty. Jak to dopadne až se obě skupiny setkají, není těžké si domyslet. Fyzici by to přirovnali ke vzniku protonové hvězdy či černé díry.

Beranidlo (německy Rammstein)[edit]

Pokud není možné uskutečnit Wall of Death, jeden účatník se nechá popadnout čtyřmi až šesti dalšími (počet závisí na hmotnosti neseného, měl by být sudý). Ti ho drží ve vodorovné poloze a útočí s ním na tu formaci nepřátelského davu, kterou je třeba prorazit.

Stagediving + Crowd surfing[edit]

Někteří účastníci se mylně domnívají ze se nachází na olympijském závodu v plavání (50 metrů volný styl nebo prsa) a tak skáčou z pódia do davu diváků. Pokud se dav nerozestoupí (v takovém případě maximálně zaryjí hubu do betonu), vskutku se jim potom daří plavat. Neplavci si proto sebou berou gumový člun.

Head walking[edit]

Obdoba předchozího, účastníci navíc ještě napodobují Ježíše, který kráčel po vodě. Oblíbené je proto především na koncertech křesťanské hudby.

17103731 1403808576305903 8948605047746318090 n.jpg

Drakkar (česky Pádlování)[edit]

Účastníci si posedají za sebe na zem do několika řad a do rytmu hudby začnou dělat sedy lehy, tím posilují břišní svaly. Tohle "Veslování na Drakkaru", jak tomu říkají, je skvělou posilovnou a pokud máte nějaký kila navíc, tak si to rozhodně zkuste. Při open air akcích je velké riziko, že si lidé posedají do bahna, nebo dokonce do louží. Většinou je to ale neodradí, ale naopak, mokrý zadek posiluje jejich představu, že jsou na lodi. Můžete ho zahlédnout hlavně na Folkařských či Vikingských akcích. No a když se rytmus hudby změní k rychlejšímu, tak opět následuje Moshpit.