Folk Metal

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Folk Metal je muzika, kterou hraje skupina se základem heavy metalové hudby (kytara, baskytara, bubny, vokály, zvracení...), která v hospodě naverbuje bandu ožralů ozbrojených všelijakýma hudebníma nástrojema, které jsou "opravdu folklorní" - od klarinetů, přes housle až po dudy. Celkový výsledek folk metalové hudby zní jako folková hudba křížená metalovou hudbou.

O čem se ve folk metalu zpívá?[editovat | editovat zdroj]

Folk metalové texty mají velkou různost - jdou od piva přes ležák až k moku. Každá skupina potom má svůj vlastní specifický "folklorní styl" do kterého tyto rozličné možnosti folk metalové hudby zařadí.

No není to folklorní? Jeden z členů Lesního Klanu
Petri ví, co si špinavá okna každého správného vikinga žádají
Typický cover folkmetalového singlu propagující návrat k přírodě nad ufony a atomovými útoky

Jaké jsou folk metalové skupiny?[editovat | editovat zdroj]

Je jich nepřeberné množství, nicméně zkusím vám přiblížit alespoň několik nejdůležitějších:

  • Korpiklaani - Banda, která se zrodila ve Finsku, jejíž jméno v překladu znamená "Lesní Klan" což je velice folklorní. Jejich texty jdou od vraždění srnek a pití piva přes malé ořaly pijící pivo až po finské přírodní jevy, větříky, stromy a podobné přírodní folklorní záležitosti a pití piva. Jejich repertoár obsahuje velké množství nástrojů a je těžké je všechny pojmenovat, ovšem dobrý pokus se dá nalézt na Wikipedii.
  • Finntroll - Stejně jako "Lesní klan" i Finntroll, další velmi známá skupina hrající folklorní kov, se zrodila ve Finsku. Navzdory původu skupiny je převážná část jejích textů ve švédštině, což ale nic němění na tom, že z nich člověk stejně nerozumí ani slovu. Název skupiny by se dal přeložit jako "Finský trol." Taktéž o jejich repertoáru by se daly vést obsáhlé debaty, takže stejně jako v případu lesního klanu kontaktujte Wikipedii.
  • Ensiferum - O tom, zda tato skupina hraje doopravdy folklorní kov či obyčejný silový kov míšený se smrt-kovem by se dalo dlouho polemizovat, nicméně obecně mezi skupiny hrající folklorní kov bývá zařazována. Stejně jako lesní klan nebo finský troll pocházejí z Finska (nebo Švédska či Norska nebo jiné severské země). Texty této skupiny se pohybují od cestovatelů, přes magické lektvary, vítězné písně a ožralecké písně až k pivu, moku a ležáku, to vše zasazené do vikingského prostředí. Jako správní potomkové drsných vikingů se však nezaleknou žádné tematiky a tak nepřekvapí, že jejich nejznámější písní je balada o domácím úklidu nazvaná prozaicky Iron.
  • Eluveitie - Skupina pochází ze Švýcar a míchá prvky folklorního kovu s prvky melodického smrt-kovu. Má nejméně 100 členů a každý z nich si pro každou písničku píše svou vlastní část nezávisle na všech ostatních. Efekt bývá občas velmi zajímavý, jako například ve skladbě Ingrid Monika. Její texty se pohybují neznámo kde, a jediné co stojí za zmínku o jejich repertoáru je, že v něm jsou dudy.
  • Svartsot - tato opravdu folková kapela hraje v Dánštině, takže jejich textům nerozumí ani opravdoví Dánové. Většina jejich písní zní jako pokus o zvracení. Nikdo neví o čem vlastně zpívají, ale je to opravdu opravdu folklorní. Vydali zatím jedno album - Ravnenes saga.
  • Týr - tato muzikální formace pocházející z Faerských ostrovů se v mnohém vymyká standardní folk metalové šabloně. Nehrají na dudy ani jiný folklorní nástroj, piva se týká všehovšudy jediná jejich skladba a namísto obligátního zvracení používají vokály čisté jako právě padlý sníh. Co tedy činí jejich hudbu "folklorní"? Odpovědí na tuto otázku je právě původ kapely. O Faerských ostrovech 90% lidí v životě neslyšelo, 9,999% sice slyšelo, ale nevěří, že takové místo doopravdy existuje a zbylá 0,001% tam žije. Cokoliv co pochází z takového místa prostě musí být folklorní. A když navíc zpíváte v jazyce, kterému rozumíte jen vy a několik vašich spoluobčanů bydlících na sousedním ostrůvku, máte na folk metalové scéně zaručen celosvětový úspěch.
  • Cradle of Filth - Tato skupina nemá s folklorním kovem absolutně nic společného a proto o ní zde nejsou žádné informace.
  • Nightwish - Nightwish nemají folklorní kov za svůj hlavní styl, nicméně mají několik písniček které kritériím tohoto stylu odpovídají a ve svém repertoáru zahrnují flétny. Například Měsíční tanec, Ostrovan, a Poslední divoký.
  • In Extremo - Zástupci středověkého folklorního kovu, populárního v Německu. Kromě nástrojů pro netalentované decibelové maniaky používají i nástroje skutečné - například niněru, davul nebo trumšajt. Protože nejmladší hudba, kterou hrají, pocházi z 21. století, zatímco nestarší z 10. století, přináší tato kapela důkaz o tom, že Němec dokáže o bier, sauerkraut a prasopsech napsat zcela libovolné množství textu.

Původ folklorního kovu[editovat | editovat zdroj]

Folklorní kov se objevil nejméně před 100 lety někde na severu (buď ve Finsku, Švédsku či Norsku) a začaly ho pravděpodobně skupiny Lesní klan či Finský trol. Nicméně folklorní kov je tak folklorní, že jím lidé pouze žijí a nikoho jeho původ ve skutečnosti nezajímá.

Vzestup folklorního kovu[editovat | editovat zdroj]

Seveřané začali postupně svět zaplavovat spoustou svého folklóru kombinovaného s kovem takže brzy se někteří chlapci ve věku 10-15 let začali zajímat o sever, který po Blackmetalové válce upadl hudebně v zapomnění.

Nicméně folkorní kov opět obnovil zašlou slávu severského piva, ležáku či moku, dávnou slávu jeho Vikingů, lesů, kopců, stromů a větrů kterou zasadil do melodií, které umí zahrát každej ožrala v hospodě, což žádnému chlapci ve věku 10-15 let nevadilo, protože našli hudbu dostatečně "cool" aby se jí chytli. A tak folklorní kov nabýval na popularitě, a dosu nabývá a pravděpodobně nabývat bude, dokud budou existovat chlapci ve věku 10-15 let.

Folklorní kov dnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes folklorní kov poslouchají tisíce a miliony chlapců ve věkovém rozmezí 12-25 let, protože se zjistilo že desítiletí chlapci ve skutečnosti považují housle, akordeony, dudy a tisíc a jeden drůh fléten za trapné, zatímco lidé staršího věku začali chápat, že všechny nástroje jejich mládí kombinované zvukem kovu jsou jediná cesta k osvícení.

Nicméně stále více a více skupin hraje folklorní kov, takže se můžeme jen domýšlet, do jakých rozměrů velikost tohoto pojmu doroste.