Uriah Heep

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Uriah Heep /jůryja hýp/, česky Uriáši, rusky Uriyashi je rock-metalová kapela kopírující kapelu Spice, která hrála od 1967 do 1969, kdy všichni členové dostali infarkt z toho, že někdo má tu drzost zkopírovat víc než ředitel čínské továrny. Archandělé Uriáši se tedy stoprocentně inkarnovali v rocke 1969, ovšem první album vydali až při příletu vesmírných lodí v roce 1970. Pro zmatení ale vydali album jinak pro USA a jinak pro zbytek světa. Poté sklouzli z metalu k rocku. Vesmírné lodě proto rychle odletěly, protože se nechtěly z kovu změnit v kámen.

Uvítací výbor pro přílet metalových vesmírných lodí

70. léta[editovat | editovat zdroj]

Během produkce klasického rocku sedmdesátých let se měnili směrem k zrcadelníkům (jejich nejlepší zrcadlo vyšlo v roce 1971), dále se zajímali o čarodějnictví a fantasmagorii (1972), autismus (1974), pak se vrátili zpět do fantazie (1975), vyletěli na pistoli (1976) a aby nespadli jak pečení holubi do huby hadovi, tak odletěli na světlušce (1977), s čímž jim pomáhal Alkoholový Démon. O rok později spadli zase jako anděl, v roce 1980 se však andělství znovu vzdali.

80. léta[editovat | editovat zdroj]

Osmdesátá léta přivítali s čistým ďáblem Abominogem a nechutnými synťáky typickými pro rok 1982. Hlavou napřed se vrhli na humanitární pomoc Rovníkové Africe.

Ďábel Abominog
Hlavou napřed

Humanitární pomoc Rovníkové Africe[editovat | editovat zdroj]

Uriáši chtěli v Rovníkové Africe vybudovat brány do pekla (tamní obyvatelstvo proto zčernalo). Aby sehnali peníze, vymysleli koncerty Live 8 a vydali album Rovník, které se stalo takovým hitem, že v roce 1985 z pultů vytlačilo knihu nějakého G. Orwella o roce 1984.

Brána do pekla byla vybudována. Společně s elektrikáři vybudovali do pekla dálnici. Ze země se vyhrabali v roce 1989, aby si užili ticho saharské pouště. O jiném, podzemním světě hráli v roce 1991.

90. léta[editovat | editovat zdroj]

Elektrikáři si užívali dálnici do pekla. Ďábel terorizoval svět československými rockmetalovými skupinami (Kabát, Arakain), drogy zkomolily ještě jakžtakž snesitelný pop v techno a rap a Číňané začali vyrábět lyže (Chinaski). Aby byl svět zachráněn, Uriáši v roce 1995 osvítili moře svým světlem a jejich zvukové origami o 3 roky později svět zase napravilo. Uriáši si konečně mohli odpočnout.

Moře světla. Světlo moře
Origami

0. léta[editovat | editovat zdroj]

Probuďte spáče!

Od origami (1998) uplynulo již 10 let. Za tak dlouhou dobu lidstvo zase usnulo, tak ho Uriáši probudili jako jednoho spáče.

10. léta[editovat | editovat zdroj]

Na začátku desátých let se vydali do divočiny. Během té doby ovšem lidstvo zvrátilo hudební pozornost k severní Americe, kde nějaký Justin začal vymývat mládeži mozky. O tomto outsiderovi se v roce 2014 Uriáši také zmínili. Neustále vznikající nekvalitní hudbu slibují ředit rockem i nadále.