Billie Eilish

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Billie Eilish v blázinci.png
Bílá Eliška
Biografické informace
Diagnóza deprese, rozdvojená osobnost
Vlasy zelenočerná
Narozen 18. prosince 2001
Rodina znám je jen její bratr, který ji při koncertech dělá hudební doprovod
Děti ne
Národnost USA
Přezdívka psychopatka, blázen
Povolání zpěvačka
Dobré skutky
TheJeeMan.jpg
to, že jich nevytvořila víc
Spáchané hříchy
Happysatan.jpg
publikování písní, které vytvořila

Bílá Eliška je známá americká zpěvačka pocházející konkrétně z Los Angeles, která se proslavila tím, jak moc jsou její písně špatné. Celkově se její tvorba řadí do žánru mrtvé hudby. V tomto ohledu ale zachází ještě podstatně dále, než kdokoliv jiný. Absence života je nezaměnitelným znakem jejích skladeb.

Cesta k (ne)úspěchu[edit | edit source]

Ze začátku ji nikdo neznal. Na svém YouTube kanále publikuje sice už od roku 2014, ale její tvorba dlouho nevzbuzovala žádný velký zájem. Vše se změnilo až ve chvíli, kdy jeden člověk sdílel na sociálních sítích její klip "Bad Guy" s tím, že je to ta nejhorší písnička, jakou kdy slyšel. Skladba "Bad Guy" se následně právě díky tomu jak moc je špatná stala neuvěřitelně virální.

Billie Eilish to ale nic dobrého nepřineslo, protože její hudební videa na YouTube sklízely obrovské množství negativních reakcí. Nejvíce pozdvižení vyvolala neskutečně hloupým klipem "You should see me in the crown", za nějž se jí dostalo obrovského výsměchu, protože text vypadá jako kdyby ho vymyslela nějaká zhrzená pětiletá holčička potom, co ji maminka popadla za ruku o odvedla do školky, přestože chtěla zůstat celej den doma a hrát si s barbínama. Pozdější píseň "Therefore I am" byla vzhledem ke svému charakteru dokonce označena jako obsah určený pro děti, protože pronajmout si celý obchoďák a potom se v klipu nahraném uvnitř vysmívat lidem, kteří na to nemají je opravdu hodně dětinské.

Nejspíše právě v reakci na zmíněný výsměch Billie vytvořila animovanou verzi klipu "You should see me in the crown", v němž demonstrovala svou nenávist vůči celému světu (odkaz neuvádíme, protože by se na něj nikdo raději neměl dívat). Vyobrazuje zde sama sebe jako obrovského pavouka, jenž zabijí vše živé okolo.

Není divu, že tento její počin byl označen jako jedno z nejhnusnějších, nejodpornějších hudebních videí na celém YouTube. Nenávist, kterou v něm projevila se jí velmi rychle začala vracet. Když druhý den nastoupila do autobusu, všichni ji poznali a odvraceli se od ní, přičemž si mezi sebou říkali velmi nelichotivé věci. A pak se ji dostalo ještě patřičného seřvání od nejhlavnějšího člověka ve vozidle:

„Jo tak ty mě chceš zabít? Jó? A kdo potom bude tu tvou zasranou prdel vozit do Wallmartu? Kdo ti vyrobí tenhleten posranej mobil? Kdo bude dělat údržbu internetový sítě, aby si mohla na YouTube nahrávat ty svoje sračky? Kdo se postará aby v supermarketech byly police plný žrádla, když všechny lidi na týhle planetě zabiješ? Ty? Ty královno světa? Proč si myslíš, že jsi něco víc než my? Jestli jsi důležitější než já a všichni co jsme tady, tak si sedni támhle za ten volant a dokaž to!“

- Řidič autobusu


Billie si tam na jeho výzvu vlezla. Po chvíli se ho ale stejně musela zeptat jak ten autobus vůbec rozjet, protože to zkrátka nevěděla. Na to ji řidič odpověděl: Tak teď mi řekni, kdo je v tomhle autobusu tak důležitej, že bez něj se nehne z místa?

Řidič, odpověděla mu Billie. Vrátila se zpět na své sedadlo a zbytek jízdy už radši nic neříkala. I když má od té doby po celém Los Angeles doslova z ostudy kabát, na bídu si stěžovat nemůže. Rozhodně ji tady nepotkáte sedět na chodníku s cedulí "I AM HUNGRY". I když se licence na její hudbu dá pořídit už od jednoho centu (v přepočtu asi dvacet haléřů), města napříč celými spojenými státy si ji kupují ve velkém. Zejména již zmíněná skladba "Bad Guy" je mezi starosty mimořádně oblíbená. Pokud nechtějí, aby v parcích přespávali bezdomovci, reprodukují v nich tuto skladbu celou noc až do rána. Ve srovnání s dosud používanou odrhovačkou "Baby Shark" má "Bad Guy" v tomto konkrétním případě až třicetkrát vyšší účinnost.

Koncerty Billie Eilish[edit | edit source]

První koncert měla v domovském Los Angeles. Své vystoupení uspořádala ve velké hale o kapacitě 15 tisíc míst. Na jednu stranu měla úspěch, protože na něj přišlo 2700 lidí, z nichž necelá čtvrtina zůstala až do konce. Když se však vezme v potaz cena za pronájem a cena vstupenek, ve finále byla stejně v mínusu o 9 tisíc dolarů.

Při dalším svém vystoupení proto byla už skromnější. Za deset dolarů si pronajala menší budovu určenou pro provozování supermarketu, která byla dlouhé roky prázdná a bez jakéhokoliv využití. Podium postavila z dřevěných palet, scénu vytvořila z papírových kartonů, jako židle pro publikum posloužily bedny ze dvora a po nalezení zapadlého balení svíček nemusela řešit ani znovupřipojení objektu k elektrické síti. Návštěvnost byla tentokrát vysoká, protože venku byla zima a v okolí se nacházela spousta bezdomovců chtějících se ohřát. Tedy přinejmenším do doby, než začala zpívat.

Jelikož ani další koncerty obecně neměly velký ohlas, rozhodla se Billie udělat jinou věc.

Účast na kástingu Superstar[edit | edit source]

Po vystoupení Billie Eilish si porota uvědomila, že tento výkon nebyl vůbec špatný...

Ke svoji slávě přidala cestou až do Česka, aby v Praze mohla jít na kásting Superstar, přičemž využila toho, že v zemích kde se nemluví anglicky ji dosud téměř nikdo nezná. Byť se snažila, tak ani tady neuspěla. Porota k ní byla nemilosrdná:

„Na jednu stranu musím uznat, že zpíváš dobře. Ale ten styl, to je hodně špatný. Říkáš, že je to tvoje vlastní písnička. Nechci tě nějak urazit, ale ty si vážně myslíš, že někoho bude bavit poslouchat tohle? Když pominu, že to zpíváš úplně bez života, naprosto mrtvě, tak ten text je něco hroznýho. Já jsem snad rád, že je to takovej slovní salát ve kterym se jen těžko hledá nějakej smysl, protože to co jsem si z toho spojil dohromady mi přijde úplně nechutný a ještě doteď je mi z toho zle. Takže za mě: Zpěvačka jsi možná dobrá, ale už prosímtě nic neskládej. S tímhle tě opravdu nemůžu pustit dál.“

- První porotce


„Tak já musím souhlasit tady s kolegou. Zpěv hlasově nebyl špatnej, ale to o čem jsi zpívala se mi vůbec nelíbilo. Bylo to strašně depresivní, pesimistický, temný. A proto pochybuju, že to někdo bude chtít poslouchat. Kdybysme poslali dál někoho, při jehož autorských písních budou lidi přepínat na jinej program, režie by nás zabila.“

- Druhý porotce


„Já teď už nebudu řešit, jestli postupuješ. Myslím, kolegové to už řekli dostatečně. Já osobně bych ti chtěl říct jedno: U tebe je špatně celej tvůj pohled na život. Každý z nás zažíváme ve svém životě dobré i špatné věci. Ale ty děláš chybu v tom, že se soustředíš jenom na všechno to špatný a to dobrý ignoruješ. Doma máš možnost každý den si zajít na pláž, při příjmech který dostáváš od YouTube můžeš nasednout do letadla a někam se podívat, nebo si prostě jenom koupit vstupenku na koncert Kukutiků a tam si to pořádně užít. Ale ty ne. Ty se radši zavřeš doma v pokoji a budeš celej den přemýšlet nad tím, jak život stojí za hovno. Nechci tě strašit, ale lidi, co mají takový přístup k životu obvykle končej špatně. Tak se nad sebou prosím tě zamysli.“

- Třetí porotce


Zatímco Billie uraženě odešla, porota v hodnocení jejího výkonu pokračovala:

„Já teda doufám, že teď přijde Ernest Lieskovec. Ta mi tak zkazila náladu, že jestli tu někde čeká, prosím přiveďte nám ho sem, ať nám ji spraví. Teprve teď jsem si uvědomil, že on vlastně není vůbec špatnej.“

- Čtvrtý porotce


Stav, ve kterém byla po tomto hodnocení si vyžádal přivolání rychlé záchranné služby, která ji okamžitě převezla do psychiatrické léčebny, kde strávila čtvrt roku.

Změna v životě Billie Eilish[edit | edit source]

Tento den byl pro Billie Eilish naprosto výjimečný. Bylo to vůbec poprvé, co její vystoupení někoho bavilo.

Po ukončení léčby se Billie okamžitě vrátila do Los Angeles. Zde zůstala zavřená doma celé dny a noci. Z tohoto stavu ji vytrhl až nápad jít na předávání cen Grammy, které se tu každý rok pořádá. Zajímalo ji, proč jsou jiní interpreti tak úspěšní, zatímco ona ne. Sebrala tedy svoje věci a vyrazila.

Bylo tu mnoho skvělých zpěváků a skupin. Obzvláště jedna ji zaujala. Její členové byli oblečení v krásných barevných kostýmech, které ještě neviděla. Jmenovali se Kukutiki a převzali si těch gramofonů hned několik. Ve chvíli, kdy potom začali zpívat, byla naprosto nadšená. Oni nezpívali o nějakých pesimistických sračkách jako ona. Jejich písničky byly plné radosti a vzbuzující jen samé dobré pocity. Jejich image, jejich vzhled, vše kolem nich vyzařovalo jen pozitivní energii, což ji zcela uchvátilo. Okamžitě po odchodu si doma celé dny pouštěla jejich hudební klipy a brzy začala shánět i vstupenky na jejich koncert. Ty ovšem byly vyprodané už měsíce dopředu. Nakonec ale přecejen dokázala jednu ulovit v přeprodeji.

Následný koncert ji ohromně bavil. Během něj s mnoha dalšími fanoušky vylezla na pódium, kde zpívala a tancovala s Kukutikami. Samotní členové skupiny nemohli uvěřit, kdo to vedle nich stojí. Když se jim následně svěřila se svými pocity, dali ji mikrofon a řekli, že pro dnešek může být šestým Kukutikem! Od této chvíle Billie Eilish konečně našla ve svém životě něco, co ji přináší radost. Stala se vášnivou fanynkou Kukutiků, koupila si všechny jejich kostýmy, vymetala jejich koncerty, a přitom si s nimi vždycky zazpívala přímo na pódiu, protože jak sami Kukutiki řekli: ona umí zpívat fakt dobře a skvěle nás doplňuje.

Billie Eilish si publikum postupně doslova zamilovalo. Natolik, až vzešel nápad, že by se mohla stát přímo oficiální členkou Kukutiků alespoň pro anglojazyčné publikum a působit v hudebních klipech.