CzechTek

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Aštar Šeran přistává na CzechTeku 2002
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo CzechTek na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png
Jakékoliv heslo na téma CzechTek byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png

CzechTek je pravidelná oslava narozenin Aštara Šerana. Probíhá každoročně o víkendu na přelomu července a srpna. Nezřídka se její trvání protáhne až na jeden týden, důvodem k ukončení bývá nedostatek alkoholu v okolních konzumech, vyčerpané studny s pitnou vodou, popřípadě hromadný nájezd obrněných polyšů.

Historie[edit | edit source]

Za zakladatele CzechTeku se považuje Antonín Paroubek. Tonda ve svém autobiografickém díle Big Brother, Pig Brother uvádí, že po požití 200 mg LSD se mu ve snu zjevil Aštar Šeran, který ho nabádal k uspořádání poklidného a tichého happeningu, za účelem sblížení pozemšťanů s Vesmírnými lidmi a burzy. Se svým kamarádem Františkem Grossem zkontaktovali své staré známe ze Svazu Socanské Mládeže (SSM) a v roce 1993 společně uspořádali nultý ročník v prostorách kanalizace hlavního města Prahy nazvanou KanálTek. O akci samotné a jejím průběhu bohužel neexistují žádné záznamy, většina zůčastněných patří mezi oběti poslední epidemie dýmějového humoru v EU, která vypukla nedlouho po skončení KanálTeku. Přeživší při zmínce o Kanálteku upadají do kataklysmatického šoku a okamžitě umírají. Myšlenka se ale rozšířila mezi obyvatelstvo a od té doby se každoročně domlouvají tisíce lidí prostřednictvím internetu na podobných akcích.

Pořadatelé vylučují jakoukoli spojitost s DIY kulturou, freeteknem, anglickou rave kulturou a veletrhem WoodTek.

Pořadatelé[edit | edit source]

Antonín Paroubek

František Gross pomáhá svému bratrovi Standovi Lokotkovi v předvolebním boji.

František Gross

Místo konání[edit | edit source]

Akce se pravidelně koná na louce u obce Vidlákov.

Účel happeningu[edit | edit source]

 • účastníci na tekknával CzechTek jezdí nejčastěji z různých důvodů
 • novinářům CzechTek slouží jako zkušební téma
 • Ministerstvo národní obrny zařazuje pravidelně CzechTek do kalendáře cvičení v terénu pro jednotky obrněných polyšů
 • průměrnému člověku je k hovnu

Fakta[edit | edit source]

Největší Pitka: slavnostní otevření prvního lahváče.
 • V roce 2004 jeden z účastníků cestou na tekknával omylem pomočil záchodové prkýnko ve vlaku. Vrchní maschineführer a tehdejší ministr obrny Standa Lokotka (shodou okolností bratr jednoho z pořadatelů) povolal obrněné polyše a účastníky rozehnal. Jako velký milovník hygieny nejdříve všekkny zúčasněné osprchoval a zasponzoroval i desinsekční plynové granáty. Dle jeho slov: "Na týhle louce nikdo smrdět nebude, všechny ty vši ocaď vyženu."

Výsadek příslušniků jednotek Temné Síly. Podobnost s obrněnými polyši je čistě náhodná. Obě bezpečnostní složky nakupují zásadně v supermarketu Skala
 • CzechTek 2005 měl ale naštěstí naprosto jiný průběh. Jiří Paroubek v tomto roce zdědil Hvězdu smrti po svém genetickém otci Darth Vaderovi (zemřel na otravu jedy). Aby si udobřil svého bratra Tondu, povolal Temné Síly a na příjezdové cestě na objednaný pozemek rozdávali Kal-Balíček, který obsahoval jednu lahev Bohemia Sekretu, prezervativ, Molotovův energy drink, zápalky a ketamin na uspání podrážděných psů a dětí. Zájem o balíček, byl bohužel tak velký, že se nakrátko vytvořila kolona, která ucpala dálnici. Někteří dobrosrdeční lidé však štědrou Paroubkovu nabídku oželeli a zvolili na pozemek jinou cestu, takže se nakonec na louku všichni bez problémů dostali.

Jiří Paroubek se ale nechtěl spokojit s faktem, že jeho dárky nedostali všichni, proto vyslal Temné Síly na louku, aby rozdávací akci dokončili. O následujících událostech se vedou do dnešního dne spory, všichni zúčastnění se ale shodují, že to byla Největší Pitka jakou kdy zažili, srovnatelnou pouze s party Sametové Levoruce z listopadu roku 1989 a celonárodním družbou s rudoarmějci v srpnu 1968. Všichny kalba natolik unavila, že akci která obvykle trvá týden ukončili po dvou dnech a pokojně se rozešli. Z akce nebyli hlášeny žádné incidenty, několik účastníků opakovně upadlo a způsobilo si lehké pohmožděniny o stanové kolíky.

Z akce existuje několik hromad záznamů ze sobotního odpoledne, kdy všichni hráli kolektivní hru chodí pešek okolo.

 • V roce 2006 se CzechTek konal ve svorné jednotě s obrněnými polyši.
 • V roce 2007 se žádný CzechTek nekonal.
 • V roce 2008 se nekonání CzechTeku stalo celorepublikovou tradicí.

Zajímavosti[edit | edit source]

 • Skupina účastníku happeningu v roce 2005, jako reakci na předčasné ukončení akce, pojídala zbylou kyselinu LSD lžící ze zavařovací sklenice přesně podle návodu Timothy Learyho a během několika hodin se přeměnili na bio-ware, infiltrovali se do sitě internet a začali se po něm šířit prostřednictvím viru C23.tek. Obsazují volné plochy v sytému Windows XP.
 • Mezi pravidelné návštěvníky happeningu patří Poslední Czarnian Lobo alias Velkej Šéf, nejbližší přítel Aštara Šerana. Lobo není jediným návštěvníkem tekknávalu, který přicestoval z jiné planety. Extra-terrestiané (ET) tvoří zhruba dvě desetiny z celkového počtu účastníků.
 • Chuck Norris se CzechTeku nikdy nezúčastnil. Podle Boha, jeho mluvčího, se v česku nenajde tak velký pozemek, aby pojmul jeho ego.

CzechSteh[edit | edit source]

CzechTek, pochopitelně velmi populární akce, se stal i inspirací pro reklamu. Například z podobně zvoleného názvu čerpá i akce CzechSteh, mezinárodní kurz vyšívání konaný každoročně v Česku. Bohužel ani díky vhodně zvolenému jménu neláká akce mnoho účastníků. V životopisném seriálu Comeback se dokonce stala vzorem dost senilním na to, aby otec nepodezříval své dítko z účasti na CzechTeku.

Odkazy[edit | edit source]