ABBA
Tento článek nemá nic společného s článkem Žába. To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit. |
Švédská skupina ABBA (zajímavost: název skupiny se čte zepředu úplně stejně jako zezadu) vznikla roku 1972. Název si skupina vybrala podle izraelského diplomata a politika Abba Ebana. První dva roky jejího působení stály za starou bačkoru. Teprve v roce 1974 prorazili výhradně zásluhou Járy Cimrmana a jeho Eurovize. Protože si vzpomněli na rok svého vzniku, složili ódu na aféru Watergate. Díky slušivým oblečkům a Björnově snaze podpořit komunismus kytarou ve tvaru mnohocípé hvězdy (Björn přesně nevěděl, kolik těch cípů hvězda má mít, tak jich tam měl pro jistotu víc) se jim podařilo prorazit i ve Východní Evropě. Není náhodou, že je to rok, kdy bylo otevřeno pražské metro.
Členové[editovat | editovat zdroj]
- Agnetha Fältskog (*5. 4. 1950, Jönköping)
- Björn Ulvaeus (*25. 4. 1945, Göteborg)
- Benny Andersson (*16. 12. 1946, FernetStockholm)
- Anni-Frid Lyngstad (*15. 11. 1945, Björkasen, Norsko)
- Stig 'Stikkan' Erik Leopold Anderson (25. 1. 1931 - 12. 9. 1997, Hova) - ten pátej od Abby - viz 3. foto shora - je to ten vykuk, co vykukuje za Agnethou
- Skibidi Toilet (*25. 11. 2022, Ohio)
Agnetha, jako majitelka nejvíc sexy zadku v Evropě, dohnala Björna až před oltář (chtěli se původně vzít v Pražském metru, okolnosti se ale spikly proti nim a byli nuceni se vzít 2 roky před otevřením onoho). Benny pekl s Frídou, ta ho ale donutila si ji vzít až v roce 1978 (svatba měla proběhnout v Petřínské lanovce, tato však - ó jak neobvyklé - byla zrovna mimo provoz).
Alba[editovat | editovat zdroj]
- Ding Ding (1973)
- Watergate (1974)
- ABBA (1975)
- Ar Rival (1976)
- The Album (1977)
- Volezlej Vous (1979)
- Súpar búpar (1980)
- Vizitýři (1981)
Písně[editovat | editovat zdroj]
- Watergate - zkomolený název Waterloo - (čteme "WodL")
- Ding Ding (předloha k národní hymně EU)
- Mayday
- Volezlej Vous
- Činqečento
- Madonna Mia, kdo si mě teď vezme
- Nina Ricci Balerina
- Chlastala Máňa (inspiraci k napsání této písně získali po návštěvě Smíchovského lihovaru)
- supap bupad (tady byli zlití jak Dáni)
- Honey, Honey (později rozšířeno na Money, Money, Money)
- On and on and on (všimněte si, s množstvím vypitého alkoholu docházela inspirace a autoři se i v názvech písní dost opakovali)
- Blej all your Blaf on me (následky exkurze v lihovaru)
- Dancing Queen (ještě s Freddiem)
- A ty se ptáš, co já (původní píseň tety Heleny)
- Hey, Hey Helen (óda na tetu Helenu)
- Gimme, Gimme, Gimme (okopírováno od Madonny)
- Ser na to (Věra Špína Nová to přezpívala pod názvem Fernet, Nando!)
- Chiquita
- The Visitors (občas Česky nesprávně psáno "Vizitýři"
- …a mnoho dalších
Světové úspěchy[editovat | editovat zdroj]
Díky Freddiemu se Dancing Queen dostala na vrchol všech světových hitparád včetně amíkovské. Do britské TOP 10 se dostali 19x, z toho 9x na první místo.
Téměř všechny songy napsali Björn s Bennym (s výjimkou "A ty se ptáš, co já", z pera tety Heleny). Po pár letech skupině společné soužití začalo lézt poněkud na mozek. Nevěděli co s prachama, nakoupili pár ostrovů, zahanbili svými příjmy automobilku Volvo, porozváděli se a v roce 1982 se na všechno vykvajzli.
V současnosti se znovu prodrali na přední příčky hitparád díky zfilmovanému muzikálu "Madonna Mia, kdo si mě teď vezme" z dílny dermatoložky Kateřiny Johnson & Johnson, Ph 5,5 (za povšimnutí stojí, že jde o dvě prvočísla za sebou).