Kukutiki

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Koncert Kukutiků v Praze na letišti Letňany, který navštívilo přes 240 tisíc diváků. Na pódiu z leva do prava: Enot, Svinka Njaša, Myšonok Njam, Děvočka Stasja a Malčik

Kukutiki (v ruštině Кукутики) jsou velmi populární hudební skupina původem z Ruska. Své první hudební klipy zveřejnili na YouTube už v roce 2015 a o dva roky později již byli mezi nejsledovanějšími interprety na této sociální síti. Raketový vzestup popularity Kukutiků ovšem nastal až po premiéře písně Láduški (Ладушки). Tato skladba bezkonkurenčně obsadila první místo ruské hitparády a stala se velmi známou i v mnoha ostatních zemích, jako je Ukrajina, Polsko, Slovensko nebo Česko. S následujícími dalšími úspěšnými hity se rychle vyšplhali mezi první stovku nejpopulárnějších interpretů světa.

Velké koncerty se od této chvíle staly pro Kukutiki běžnou záležitostí. A to nejen v Rusku. Během svého evropského turné v roce 2018 poprvé navštívili Prahu. O2 arénu dokázali vyprodat za pouhé čtyři minuty. O rok později se do Prahy vrátili a tentokrát už vystupovali na letišti v Letňanech, přičemž svůj koncert z důvodu enormního zájmu o vstupenky zopakovali v následujících dnech ještě dvakrát. Celkový počet návštěvníků se vyšplhal až na závratných 240 tisíc, čímž téměř dvojnásobně překonali vystoupení Rolling Stones z roku 1995, které bylo dosud největší hudební akcí v historii české republiky.

Již od roku 2017 Kukutiki drží za svoji tvorbu řadu ocenění a pomyslným vrcholem se stalo, když v roce 2018 obdrželi cenu Grammy v kategoriích Novinka roku, Neoblíbenější Pop skupina a Nejoblíbenější hudební video (Puzožitěl). Svůj úspěch zopakovali i v roce 2019, kdy opět zvítězili v posledních dvou zmíněných kategoriích. Oceněna tentokrát byla jejich píseň „Мама“.

Rok 2020 byl pro ně neúspěšným. Jelikož poněkud zaspali, ceny Grammy ovládla Бурёнка Даша (Burenka Daša), jejíž tvorba je jako celek v průměru sice slabší, ale když se ji něco povede, tak to opravdu stojí za to.

V roce 2021 si Kukutiki už vedli líp. Přišli s řadou nových hitů jako třeba Mašinki i garaži, Raduga, Kenguru, Tik Tok a Taksi, které jim opět přineslo cenu Grammy za skladbu roku. Krom toho si znovu osvojili prvenství jakožto nejoblíbenější skupina světa.

Vznik skupiny[editovat | editovat zdroj]

Za projektem Kukutiki nestojí soukromý subjekt, nýbrž ruské ministerstvo zdravotnictví a jeho snaha zastavit výrobu a zneužívání dezomorfinu (známého pod slangovým názvem krokodil). Během svých četných šetření došlo k závěru, že za ochotou mladých lidí vpravovat do sebe tuto naprosto ničivou drogu stojí absence čehokoliv pozitivního v jejich životě.

Osvěta ani edukace už na základních školách ovšem žádné velké výsledky nepřinesla. Při zoufalém hledání nových možností se objevil nápad zcela odlišný. Jeden z pracovníků ministerstva se jen tak od boku zmínil, že současná kultura ovlivňující mladé je plná samých negativních sraček. Takže řešením může být předhodit mladým něco, co jim ukáže, že život nemusí stát jen za hovno.

Ministerstvo zdravotnictví se tedy rozhodlo přistoupit k experimentu se založením skupiny Kukutiki. Přestože se zpočátku velký efekt neprojevoval, s tím jak se Kukutiki prodírali na vrchol hudební scény, se konečně dostavily kýžené účinky. Přestože stávajících uživatelů drog neubývalo, nových bylo podstatně méně, protože pro navození dobré nálady již nebylo nutné do sebe něco píchat. Stačilo si místo toho pustit Kukutiki.

Proč jsou tak úspěšní?[editovat | editovat zdroj]


„V době, kdy je hudba čím dál více temná, agresivní a negativistická vyrazili proti proudu s přesným opakem. Ve své tvorbě kladou maximální důraz na to, aby se lidem líbila a přinášela jim radost.“

- Hudební kritici
Kukutiki na předávání cen Grammy.

Zejména svým charakterem, jehož základem je pozitivita a bezstarostnost si Kukutiki podmanili doslova celý svět. Přestože jejich původně zamýšlenou cílovou skupinou byli teenageři a mladí lidé do třiceti let, získali si oblibu u všech generací, včetně důchodců.

Od ostatních skupin se jasně odlišují svým zcela originálním a naprosto inovativním stylem. V hudebních videoklipech používají zásadně animované pozadí a všichni členové skupiny vystupují v poutavých barevných kostýmech. Celkově hudební videa Kukutiků přímo překypují jasnými, zářivými barvami, což je jeden z hlavních důvodu, proč jsou pro drtivou většinu lidí tak mimořádně atraktivní. Psychologie pro to má jednoduché vysvětlení: ovoce je barevné, aby v okolní zeleni rychle zaujalo naší pozornost a bylo pro nás natolik zajímavé, že se ho rozhodneme sežrat. Proto je naší biologicky danou přirozeností, že my všichni podvědomě tíhneme k tomu, abychom si kupovali předměty tohoto typu a líbily se nám věci jako Kukutiki.

Důvodem jejich nesmírné popularity ovšem není jen jejich vizuální stránka. Hudba, kterou používají má velmi kvalitní melodii, a dá se říci, že se jim podařilo nalézt jakýsi zlatý střed. Je dostatečně živá, aby nebyla nudná, ale zároveň je přitom uvolněná a relaxační natolik, aby byla příjemná i pro dlouhodobý a tzv. background poslech.

V neposlední řadě je velmi důležitým faktorem ovlivňujících jejich úspěšnost i tématika jejich písní. Striktně se vyhýbají všemu, co by mohlo vyvolat negativní emoce. Zaobírají se v nich výhradně věcmi, které my všichni máme rádi, které nás baví a jsou pro nás všechny bez ohledu na pohlaví, věk a sociální status relevantní.

Na dobré úrovni jsou rovněž jejich texty. Ty jsou jasné a srozumitelné pro každého běžného člověka a v kombinaci s kvalitní melodií velice podmanivé. Ne jako ten slovní salát mnohých jiných umělců, který dává smysl maximálně tak někomu, kdo sežral celou krabičku hypnotik, tu zapil lahví vodky a potom se ještě totálně zhulil.

Navíc, zatímco spousta ostatních interpretů se buď dětinsky vytahuje aby dala celému světu najevo svoje přebujelé ego a předvedla, jak je lepší než všichni ostatní, s dětinskou urputností se hlídá, aby se náhodou neznemožnila, nebo se alespoň snaží nevybočovat z mainstreamu, Kukutiki jsou zcela přirození, na nic si nehrají, ani se nijak nepřetvařují, přičemž jim nedělá problém ukázat, že jsou úplně normálními lidmi, stejnými jako kdokoliv z nás.

Například v začátku klipu «Tualetnaja» Svinka Njaša přiznává, že nosí pleny. A v závěru jakoby chtěla všem, kdo se jí za to budou smát říci: Jasně frajere, ty je nepotřebuješ ani na autobusovym zájezdu do Španělska, viď? Ty se něčím takovým přece nebudeš ztrapňovat. Protože ty jsi king, největší frajer na světě. A hodinu po odjezdu: MĚ SE CHCE ČŮŮLÁÁÁT!!!!!

Nehledě na svůj věk Kukutiki zkrátka vystupují tak, aby se s nimi mohl identifikovat každý vyzrálý dospělý člověk, přičemž ve své tvorbě cílí na věci, které se přirozeně líbí mě, tobě, tvým rodičům, tvým dětem, tvému šéfovi a klidně třeba i Milošovi.

Mnozí si to ale nechtějí přiznat. Myslej si totiž, že při svém sociálním postavení by se jim věci jako Kukutiki neměly líbit. Aby to dokázali sobě (a hlavně svému okolí), tak je značnou hejtovat. Ale přitom jim to nedá. Stále je jakási vnitřní touha nutí vracet se k nim a sledovat jejich videa. Výlevy plné těch nejhrubších urážek a doslova posedlost jejich nenáviděním je potom snahou těchto nezralých jedinců vyrovnat se s tím, že se jim líbí věc, od které se snaží distancovat. Někdy jim to vydrží i velmi dlouho, ale i oni jednou nakonec dospějí a podlehnou jejich kouzlu. Jakmile se tak stane, během chvíle je Kukutiki vtáhnou do světa, kde nejsou žádné problémy, kde je všechno krásně barevné a veselé, všichni jsou tam šťastní a člověk se tam může chovat naprosto přirozeně.

Stará vs. nová sestava[editovat | editovat zdroj]

V roce 2020 došlo ve skupině Kukutiki k velké změně. Téměř dospělé, staré složení jejích členů bylo obměněno za děti. Důvodem bylo, aby právě starší sestava mohla jezdit po koncertech, zatímco ta mladší bude natáčet videoklipy na Youtube. Tato změna se ovšem setkala s velkou nelibostí fanouškovské základny, a to hlavně protože věková skladba nových členů vůbec neodpovídá věku většiny lidí, kteří Kukutiki poslouchají a sledují. I přestože si na ně fanoušci kupodivu poměrně rychle zvykli, mnoho z nich přiznává problém indentifikovat se s někým, jehož vzrůst je o 40 - 50 centimentrů menší a věk podobný leda pokud se k němu připíše ještě jedna číslice. Naštěstí však všichni rychle rostou, takže se tento rozdíl stírá.

Změna stylu[editovat | editovat zdroj]

S nástupem nové sestavy skupiny se začala jejich tvorba výrazně lišit od té původní. Účelem těchto změn bylo učinit Kukutiki daleko více inkluzivními s ohledem na velmi široké věkové rozpětí fanouškovské základny. Tedy aby jejich tvorba byla skutečně univerzální a vhodná pro všechny bez rozdílu věku. Choreografie se výrazně zjednodušila, čímž se pro starší a pohybově omezené osoby stala mnohem snáze napodobitelnou a současně Kukutiki do svého repertoáru zcela nově zařadili i tzv. family friendly písně, aby vyřešili ten nepříjemný problém s tím, že mnozí jejich fanoušci jsou na jejich videích doslova závislí a kvůli tomu se potom zapomínají pořádně věnovat svým vlastním dětem. Výrazné změny se týkaly i melodie nových skladeb. Ty jsou mnohem živější a více diskotékového charakteru. Kukutiki se v tomto ohledu evidentně snaží přiblížit těm největším, dosud nepřekonaným legendám světové hudební scény, jako jsou Michal David nebo Pavel Horňák.

Fenomén KUKUfan[editovat | editovat zdroj]

Fanoušci Kukutiků často podléhají touze stát se rovněž Kukutikami.

Vzhledem k popularitě Kukutiků je jasné, že mají i velké množství fanoušků. Ti ovšem mají mezi pořadateli na rozdíl od samotné skupiny velmi špatnou pověst. Jejich typickou vlastností je totiž neovladatelná touha lézt na pódium a schopnost zcela zničit vše, co jim přitom stojí v cestě. Během toho často dochází k poškození i dalšího drahého vybavení a už dvakrát se jim podařilo dokonce zbořit celou scénu, když jich tam naběhlo tolik, až se pod nimi zhroutilo pódium. Problematický je i jejich následný odchod z koncertu. Při své rozjařenosti velmi často narušují noční klid a veřejný pořádek. Z toho důvodu není neobvyklé, když je doprovází policie. Oproti pravým fotbalovým chuligánům je však naštěstí jejich řádění jen velmi slabým odvarem.

Spojení s Mother Goose Clubem[editovat | editovat zdroj]

Rok 2019 byl pro Kukutiki neobyčejný i z toho důvodu, že při svém megakoncertu v Holandsku spolupracovali s jim podobnou skupinou z USA, jménem Mother Goose Club:

Kukutiki a Mother Goose Club.jpg


Jejich společné vystoupení mělo obrovský pozitivní ohlas, a to jak mezi fanoušky Kukutiků, tak i Mother Goose Clubu. Vzhledem k tomu se obě skupiny plánují spojit a koncertovat společně.

PS: Enot vůbec netušil, co to v tu chvíli drží v ruce za vlajku. Údajně ji z toho odpadkového koše vytáhl jen protože se mu děsně líbila. I tak ale tato fotka dostala příznačné pojmenování: «Nejlepší skupina světa na nejhorším festivalu celé planety»

Incident s Tomorrowlandem[editovat | editovat zdroj]

Situace na výše vyobrazené fotografii ovšem způsobila oběma skupinám i určité potíže. Spousta lidí tou dobou mířila na nedaleko se konající festival Tomorrowland, kde vystupují jen samá nemehla, která si na dýdžeje pouze hrají. A ty opravdu namíchlo, když jejich fanoušci v domnění, že jdou na Tomorrowland, omylem zabloudili na koncert Kukutiků a Mother Goose Clubu, protože si řekli: Ten Tomorrowland je asi někde tady, když je tu tolik lidí. Jenže skutečný Tomorrowland se konal o celých deset kilometrů a tři autobusové zastávky dál.

David Guetta, který měl být i letos králem Tomorrowlandu se nemohl smířit s tím, že by jen kousek odsud byla tak velká párty bez něho. Popadl svůj mixážní pult, jenž je v jeho rukou velmi nebezpečnou zbraní a vyrazil na vedlejší koncert Kukutiků. Dírou v plotě vlezl do areálu zamaskován jakožto běžný člen personálu. Ve svém přestrojení se mu podařilo proniknout až do zvukařského stanu, kde vzhledem k ruchu právě probíhajícího koncertu zcela nepozorován připojil svůj mixážní pult. Následně ho zapnul a rozhodl se živě, v přímém přenosu zremixovat právě hrající píseň Kukutiků.

Chtěl zde předvést opravdu to nejlepší ze svého dýdžejovského „umu“. Chtěl koncert Kukutiků vylepšit a ukázat svoji nepostradatelnost aby všichni přítomní pochopili, že „Ain't a party without me (Není párty bez Davida Guetty)“. I přes veškerou jeho snahu to dopadlo stejně jako cokoliv, co dělají Pat a Mat. Tuto melodii převedl do této podoby. Dosavadní fanoušci Davida Guetty hned poznali, kdo se zde nachází. A byli z toho tak nadšení, že Davida Guettu vyzvedli do vzduchu a nesli na rukou napříč celým areálem až ke vchodu, kde ho odložili k popelnicím, protože nevěděli do jakého kontejneru patří hudební odpad.

Přijetí Billie Eilish do skupiny[editovat | editovat zdroj]

Tento den byl pro Billie Eilish naprosto výjimečný. Bylo to vůbec poprvé, co její vystoupení někoho bavilo.

K velmi zvláštní situaci došlo během koncertu v Las Vegas, kdy se ke Kukutikům doneslo, že mezi obecenstvem se pohybuje Billie Eilish. Ta slavná zpěvačka, která svými skladbami nasadila laťku na takovou úroveň, že i Eva a Vašek by se museli opravdu hodně snažit, aby ji dokázali podlézt. I přes její přítomnost však překvapivě nedocházelo k žádným problémům. Vzhledem k tomu se z toho brzy stala jen jakási nepodložená zvěst. Nicméně v průběhu koncertu, když fanoušci opět jako vždy naběhli na pódium, se mezi nimi objevila jedna zvláštně povědomá tvář. Jelikož ta zvláštní osoba měla na sobě kostým Kukutika Enota, který si před koncertem koupila v prodejně s fanouškovskými předměty, byla obtížně identifikovatelná. Jestli na ní bylo něco neobyčejného, tak to, s jakou divokostí tu řádila.

Během toho si však v jednom okamžiku rukama srazila horní část kostýmu patřící na hlavu. Rázem na pódiu zazářily její zelené vlasy. V tu ránu se všichni zastavili a koukali na ni, přičemž z toho byli nadšení asi podobně, jako porota superstar, když před ni už po několikáté předstoupí Ernest Lieskovec. Byť nutno dodat, že i jeho zpěv je pořád stokrát příjemnější než cokoliv, co předvádí Billie Eilish. Z obavy o její bezpečnost ji Děvočka Stasja okamžitě popadla za ruku a odvedla bokem. Následně se Billie veřejně přiznala s jednou věcí:

„Já si nemůžu pomoct! Vaše písníčky, vaše image, všechno kolem vás. Všechno je to tak krásný! Tak radostný, tak veselý! Přesně opačný než to, o čem zpívám já. Zatímco vy do světa vnášíte radost a pozitivitu, já kolem sebe šířím jen samé negace. Ne, už nechci být taková. Nechci být Billie Eilish. Chci být jako vy. Chci taky být Kukutik!“

- Billie Eilish


Její přání bylo vyslyšeno. Kukutiki ji předali mikrofon a dovolili ji něco, co obvykle jen tak nedělají. Nechali ji, aby zůstala na pódiu a zpívala s nimi až do konce koncertu. Billie nadále jako jejich věrná fanynka nikdy neopomněla navštívit jakýkoliv z jejich koncertů na půdě USA nebo Kanady. A vzhledem k jejím samo o sobě jinak velmi dobrým pěveckým schopnostem ji vždy bylo umožněno zpívat s Kukutiki na pódiu. Postupně se tedy stala jakousi neoficiální členkou skupiny. Do budoucna se však vážně uvažuje o tom, že by mohla účinkovat i v oficiálních hudebních klipech.

Nejznámější skladby[editovat | editovat zdroj]

  • Vrum (Bрум) tato píseň se dočkala relativně velké obliby. Hodně se hrála na diskotékách v okolí Moskvy.
  • Láduški (Ладушки) první velký hit, se kterým se poprvé dostali v ruské verzi YouTube na první místo v trendech. Po jeho vydání začala jejich popularita prudce stoupat.
  • More (Mope) mimořádně úspěšný hudební klip. V roce 2017 se stal nejsledovanějším hudebním videem na celém YouTube.
  • Puzožitěl (Пузожитель) s touto písní reprezentovali Rusko na eurovizi. Netřeba dodávat, že Rusko tento rok bylo jednoznačným vítězem. Následně za ni obdrželi svoji první cenu Grammy.
  • Ljala (Ляля) pokračování písně Puzožitěl. V tomto případě ale nasadili laťku ještě mnohem výš. Nicméně samotným Kukutikům přinesla i nepříjemné potíže, protože jejich fanoušci se při koncertech během ní mnohdy tak rozdováděli, že to koncertní plocha neustála bez újmy. Od té doby mají jejich fanoušci velmi špatnou pověst. Dodnes jsou Kukutiki mnohými pořadateli nuceni ještě před koncertem složit zálohu na případné dokoupení všeho, co jejich fanoušci zdemolují. Obecně je tato píseň známa jako nejrizikovější, protože právě během dochází k nejvíce nepřístojnostem. Proto někteří pořadatelé požadují, aby byla během koncertu raději vynechaná.
  • Po době, co se zdálo, že trochu zaspali, se opět rozjeli a vydali nový hit Taksi, jenž jim pomohl vrátit se na vrchol hudební scény.
  • Mašinki i garaži (Машинки и гаражи) první píseň nové sestavy. V rámci ní po několika letech vybočili ze svého běžného repertoáru a vytvořili skladbu, v níž záměrně cílili přímo na nejmladší část své fanouškovské základny. Nakonec to ale stejně dopadlo tak, že více než ve školkách hrála v domovech důchodců.
  • Kozjavki (Козявки) další vynikající hit, který ovšem nepotěšil každého. Zpívá se v něm totiž o něčem, co mnozí často dělají, ale děsně se za to stydí. Neznámějším se stal případ vysoce postaveného manažera, který během svého letu první třídou živě streamoval, přičemž si pouštěl písně Kukutiků a mezi nimi i tuto. A jen pět minut poté, co mu na stůl naservírovali večeři jaksi úplně zapomněl na puštěný přenos a udělal přesně to, o čem se v této písni zpívá.
  • Tik Tok (Тик Ток) tato píseň byla výzvou pro fanoušky, aby sdíleli svá fanouškovská videa a byli s Kukutiki v užším kontaktu. Pro svou melodii se stala mimořádně populární.
  • Tualetnaya (Туалетная) proto se to rozhodli napravit touto. A nutno říci, že se jim to opravdu vydařilo. Kukutiki zde ukázali, že jsou stejní jako všichni ostatní lidé a mají s každým z nás mnoho společného.
  • Učíme se abecedu (Учим Алфавит) jelikož je mnoho fanoušků Kukutiků už rodiči a často se objevují zmínky, že řada z nich pořád poslouchá Kukutiki a zapomíná se kvůli tomu pořádně věnovat svým dětem, tak speciálně pro ně byla vytvořena tato skladba, aby mohli své děti učit písmena, u toho poslouchat Kukutiki a ještě mít dobrý pocit z toho, že jejich děti poslouchají to samé, co oni.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Vědecké experimenty prokázaly, že sledování videoklipů Kukutiků zvyšuje hladinu dopaminu a tím vyvolává pocity euforie. U 97% účastníků studie byl již po shlédnutí několika málo klipů pozorován rychlý rozvoj závislosti. Z tohoto důvodu lze Kukutiki klasifikovat jako silně návykovou látku.
  • Na veškerých koncertech Kukutiků se nesmí podávat a konzumovat alkohol. Důvod k tomuto opatření je jednoduchý: Jejich fanoušci dělají dost velký bordel i za střízliva.
  • Na začátku písně Tualetnaja Svinka Njaša přiznává, že nosí pleny. A určitě není v tomto ohledu sama. Při pohledu na kostýmy Enotika a Myšonka je zcela evidentní, že nic jiného pod nimi ani nosit nemohou.


Růžový slon.jpg
CukrHalucinaceHašišHoubičkaChlastInstititut výzkumu muchomůrekInternetKafeKekafiKokainKukutikiLSDMarihuanaOkenaOkurkaPervitinPADSmajlíkŠňupajnTelevizeToulen